Rövidülő nappalok - világítsunk energiatakarékosan ősszel is!

Az óraátállításnak hála a nappalok még rövidebbek, ezért még hamarabb fel kell kapcsolnunk a lámpákat otthon is. Ezt pedig a villanyszámla is megérezheti, ezért jó energiatakarékosan világítani.

 

Mit jelent az energiatakarékos világítás? Átgondolt döntéseket. Egy otthon, legyen az ház vagy lakás, világításának megtervezése nem könnyű feladat. Fel kell mérni azt, hogy adott helyiségben mit szoktunk csinálni, ehhez mennyi fényre van szükségünk, illetve mennyi ott a természetes fény. Mikor süt be a nap, milyen a tájolás. Ha ezt tudjuk, akkor fel tudunk készülni arra, hogy a tél közeledtével egyre hosszabbak lesznek a sötétben eltöltött órák, ezért hamarabb kell felkapcsolnunk a lámpákat.

 

A mennyezeti lámpa

 

Az otthon töltött időben sokat tartózkodunk a nappaliban, a nappali világítása kulcsfontosságú lesz a pénztárcánk szempontjából is. Akár a modern, akár a klasszikus stílusú mennyezeti lámpa áll hozzánk közelebb, ez az a beltéri fényforrás, ami meghatározza otthonunk karakterét, sokat elárul rólunk. Ezért fontos a lámpa stílusa, de emellett fontos az is, hogy milyen fényforrást választunk hozzá.

 

Egy csillár vagy egy nagyon sok ágú függeszték esetében sok égőre lesz szükségünk. Érdemes ezért LED fényforrást választani hozzá, amely bár drágább, de sokkal hosszabb az élettartama, ezért megéri ezt vásárolni. Ez a gazdaságossági szempont.

 

A mennyezeti lámpa esetében fontos az is, hogy főleg télen, milyen fény és árnyékhatást kelt. Azaz azért, hogy jól lássunk, elegendő csak a főfényt felkapcsolni a szobában, vagy szükséges még mellé az állólámpa meg a fali lámpa fénye is - ami minimum megduplázza így a világítás költségét.

 

Egy kisebb lakásban is minél több legyen a külön kapcsolható fényforrás

 

A szabályozhatóság

 

Egy jól elhelyezett lámpatest nem kápráztatja a szemünket, és nem is fárasztja el. Gondoljunk csak például a plázák hideg, neon fényeire, amely sokaknál szemszárazságot és könnyezést is okozhat. Persze nem hasonlítható össze egy pláza világítása az otthonunkéval, de érezhető a különbség a hideg és meleg fény között.

 

Illetve az is, hogy egy plázában, bevásárlóközpontban ha akarjuk, ha nem, mindig világítanak a lámpák. Ezért törekedjünk arra, hogy otthon szabályozhatók legyenek a fények, azaz a lámpák. Ez jelentheti azt is, hogy mozgatható a lámpa fényének iránya, azt is, hogy mindegyik lámpa külön kapcsolható, de azt is, hogy állítható a fényereje. Ezek mind olyan jó tulajdonságai már a lámpáknak, beleértve a mennyezeti lámpákat is, amelyeket nagyon jó és fontos is használni.

 

Az állítható fényerősségnek köszönhetően, legyen szó mennyezeti lámpáról vagy egy állólámpáról, alkalmazkodhatunk a természetes fényviszonyokhoz. Nem kell, hogy fényárban ússzon az otthonunk, amikor elegendő lenne csak egy kis fény is egy adott tevékenységhez.

 

A fehér falak

 

Valószínűleg nem fogjuk évszakonként átfesteni az otthonunk falait, de azt jó tudni, hogy a fehérre festett fal a fény 80%-át visszaverheti, míg a fekete csak 9%-át körülbelül. Ez pedig azt jelenti, hogy minél világosabbra van festve a házunk, lakásunk fala, annál jobb a bevilágíthatósága a fényerősség szempontjából.

 

Ez most nem azt jelenti, hogy minden falat fehérre kell festeni, de tény, hogy egy kicsit ezzel is lehet spórolni a villanyszámlán.