Vége a hernyóinváziónak a Gellért-hegyen
Gyakorlatilag véget ért a Gellért-hegyi hernyóinvázió: vasárnap kora délután már csak néhány fán lehetett látni az elpusztult pókhálós molyokat és az általuk szőtt - nevükhöz méltóan - pókhálószerű, sok helyen nejlonfóliára emlékeztető, viaszszínű burkokat, melyekkel bevonták a fatörzseket, ágakat.
Május végén soha nem látott tömegű kártevő lepte el a Gellért-hegyet, és százszámra rágták tarra az ott álló cseresznyeféléket. A látvány mindenkit sokkolt, ahogy a hernyók az utolsó szálig lerágták a leveleket, sőt még a rügyeket is. A kártevők nemcsak a fákon, hanem a fűben, sőt a sétautak korlátjain is milliószámra nyüzsögtek.
A Főkert Rt. munkatársai május legvégén kezdték a védekezést. A kirándulók miatt éjszakánként permeteztek; a védekezésnek köszönhetően vasárnapra gyakorlatilag az összes hernyó elpusztult vagy már bebábozódott.
A társaság vezérigazgató-helyettese, Törőcsik Éva tegnap kora délután arról tájékoztatott: a Gellért-hegyen mintegy 250, lent a városban, a Nagyvárad téren pedig húsz lecsupaszított fát számoltak össze. Habár a Margit-szigeten és máshol is találhatók cseresznyefélék, a kertészek ott és más közparkban sem találkoztak a hernyókkal, és pusztítást sem tapasztaltak.
A pókhálós molyt egyébként jól ismerik, de ilyen elképesztő mennyiségben nagyon ritkán fordulnak elő: a kártevő ekkora mértékű "felszaporodása" ugyanis húszévente egyszer történik. Az idén már csak azért sem kell újra tartani tőlük, mert egynemzedékes fajról van szó.
Mostani tömeges megjelenésük legvalószínűbb oka a két hete hirtelen betört kánikula: a moly petéi gyakorlatilag egyszerre keltek ki. A támadás nem végzetes, a permetezés után még a most halottnak látszó fák is újra ki fognak zöldülni.
(Forrás:www.budapest.hu)
A Főkert Rt. munkatársai május legvégén kezdték a védekezést. A kirándulók miatt éjszakánként permeteztek; a védekezésnek köszönhetően vasárnapra gyakorlatilag az összes hernyó elpusztult vagy már bebábozódott.
A társaság vezérigazgató-helyettese, Törőcsik Éva tegnap kora délután arról tájékoztatott: a Gellért-hegyen mintegy 250, lent a városban, a Nagyvárad téren pedig húsz lecsupaszított fát számoltak össze. Habár a Margit-szigeten és máshol is találhatók cseresznyefélék, a kertészek ott és más közparkban sem találkoztak a hernyókkal, és pusztítást sem tapasztaltak.
A pókhálós molyt egyébként jól ismerik, de ilyen elképesztő mennyiségben nagyon ritkán fordulnak elő: a kártevő ekkora mértékű "felszaporodása" ugyanis húszévente egyszer történik. Az idén már csak azért sem kell újra tartani tőlük, mert egynemzedékes fajról van szó.
Mostani tömeges megjelenésük legvalószínűbb oka a két hete hirtelen betört kánikula: a moly petéi gyakorlatilag egyszerre keltek ki. A támadás nem végzetes, a permetezés után még a most halottnak látszó fák is újra ki fognak zöldülni.
(Forrás:www.budapest.hu)