Új lendületet kap az útfelújítás Budapesten
Jövőre várhatóan több mint 65 kilométer főutat újít fel és javít ki a főváros, mintegy 13 milliárd forintért - hangzott el Demszky Gábor pénteki sajtótájékoztatóján.
A Fővárosi Közgyűlés augusztus 31-én tárgyal a 2005. évi útfelújítások előzetes kötelezettségvállalásáról.
A 2005. évi útfelújítások előzetes kötelezettségvállalásáról augusztus 31-én tárgyal a Fővárosi Közgyűlés. Ennek értelmében jövőre várhatóan több mint 65 kilométer főutat újít fel és javít ki a főváros, mintegy 13 milliárd forintért Ez az idei 4,7 milliárdos út-, híd- és felüljáró-felújítási költségeket tekintve jelentős előrelépés. Ha csak az utakat nézzük, azt mondhatjuk: Budapest jövőre ötszörös sebességre kapcsol a felújításban - mondta Demszky Gábor főpolgármester pénteki sajtótájékoztatóján.
A tervek szerint évente átlagosan 50 kilométer utat újít meg a főváros. Budapest útjainak átlagos terhelés mellett maximum 20 évente kellene felújítani őket, vagy 25 évente teljes szerkezetüket átépíteni. Az utak 46%-a ezért jelenleg rossz minőségű, átépítésük elengedhetetlen.
A kormány májusban ígéretet tett: 2005-től az utak felújítására fordított minden önkormányzati forinthoz az állam további egy forintot tesz hozzá. A főváros leteszi az asztalra a kezelésében álló összesen 1000 kilométer hosszú, 10 millió négyzetméter felületű fő- és tömegközlekedési úthálózat felújításának jövő évi programját - közölte a főpolgármester.
Idén is megrendezésre kerül Budapesten az Európai Autómentes Nap, sőt szeptember 16. és 22. között a Mobilitási Hét is - tájékoztatott Demszky Gábor.
A rendezvény célja, hogy felhívják a városlakók figyelmét a metropoliszok egyik legsúlyosabb problémájára, a katasztrofálisan megnőtt járműforgalomra és levegőszennyezésre. Egyúttal alternatívákat mutassanak be számukra, melyekkel élhetőbbé és átjárhatóbbá tehetjük a várost.
A Közgyűlés döntése nyomán a főpolgármester aláírja az Autómentes Nap Chartáját, amivel a főváros arra kötelezi magát, hogy mindent megtesz egy egészségesebb közlekedési struktúra kialakításáért, és az ezzel kapcsolatos szemléletváltás ösztönzéséért.
Naponta ugyanis 1,1 millió gépkocsi jár a város útjain. Évente 20 ezer autóval, azaz 80 kilométeres összefüggő kocsisorral van több Budapesten. Holnap 80 autóval több fog közlekedni a fővárosban, mint ma, és ez így van az év minden egyes napján
A magyar fővárosban a tömegközlekedést az utazók 60-65%-a választja az egyéni közlekedéssel szemben. Ezt az arányt meg kell őriznünk, de ez csak minőségi szolgáltatással, óriás-beruházásokkal lehetséges - közölte Demszky Gábor.
Az elkövetkező öt évben ezért 200 milliárd forintot költünk a tömegközlekedés fejlesztésére. Felújítjuk a piros metrót, megépítjük a 4-es és előkészítjük az 5-ös metrót, lecseréljük a teljes nagykörúti villamosparkot. Közben pedig a város legfontosabb útjait is rendbe tesszük: évente legalább 5%-ukat felújítjuk - tette hozzá a főpolgármester.
A főpolgármester elmondta: nagyon sokat kell dolgoznunk, hogy kijutassuk a városokat közlekedési dugóból. De nem fogjuk sajnálni sem az időt, sem a pénzt. A városokra épülő Európának ugyanis ez az egyetlen esélye, hogy növekedési pályára álljon.
Nemrégiben megszületett a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium önkormányzati utak kezelési szabályzata. Ezzel összhangban a Fővárosi Közgyűlés hamarosan megalkotja útkezelői szabályzatát. A rendelet rögzíti majd, hogy az új és a felújított utakon 5 évig nem lehet a burkolatot megbontani. Ez azt jelenti, hogy a jövőben még összehangoltabbak lesznek a fővárosi út- és közműfelújítások.
2005-ben teljes felújításra, pályaszerkezet-átépítésre csaknem 19 kilométer útszakaszon kerül sor 9,9 milliárd forintból, részleges felújításra, kötőréteg-építésre további 31 kilométeren 3 milliárd forintból. - közölte Vajda Pál főpolgármester-helyettes.
Hozzátette: jövőre 14 útszakasz újul meg teljesen. A legfontosabbak ezek közül a Szentendrei út, a Bajcsy-Zsilinszky út, a Király utca és a Fehér út. 36 útszakasz pedig kopásállóbb burkolatot kap városszerte. A pontos listát itt elolvashatják.
A főváros a közlekedés mellett a kultúrában is nagy fejlesztéseket tervez Budapest. A Fővárosi Állatkert az ország leglátogatottabb kulturális közintézménye. Hatalmas munkák zajlottak eddig is itt, hogy az intézmény a látogatók igényeinek és az uniós normáknak is megfeleljen.
A főváros eddig állami támogatással és saját erőből felújította az Elefántházat, a Nagyragadozó-házat, a Fácánházat, a Kissziklát és a Pálmaházat, 1996 és 2001 között. A rekonstrukció második ütemében már megújult az Akvárium, a Régi majomház, a Bambi ház, a Rágcsáló-ház és a Nagymajom-ház.
A főváros tervei szerint a műemlék Nagyszikla, a Teveház, a Szavanna kifutó felújítása és az új Elefánt-istálló építése következik soron. A 2,7 milliárdos beruházásból több mint 700 milliót a Főváros fizet, a 2 milliárdos címzett támogatást az állam már megítélte az Állatkert számára - mondta Demszky Gábor.
A közműveket fővárosi forrásból tesszük rendbe. A főváros ezzel 50 évre biztosítja az említetett létesítmények színvonalas működését - tette hozzá a főpolgármester.
A munkák jövő júniusban kezdődnek, és várhatóan 2006 év végén fejeződnek be.
www.budapest.hu
A 2005. évi útfelújítások előzetes kötelezettségvállalásáról augusztus 31-én tárgyal a Fővárosi Közgyűlés. Ennek értelmében jövőre várhatóan több mint 65 kilométer főutat újít fel és javít ki a főváros, mintegy 13 milliárd forintért Ez az idei 4,7 milliárdos út-, híd- és felüljáró-felújítási költségeket tekintve jelentős előrelépés. Ha csak az utakat nézzük, azt mondhatjuk: Budapest jövőre ötszörös sebességre kapcsol a felújításban - mondta Demszky Gábor főpolgármester pénteki sajtótájékoztatóján.
A tervek szerint évente átlagosan 50 kilométer utat újít meg a főváros. Budapest útjainak átlagos terhelés mellett maximum 20 évente kellene felújítani őket, vagy 25 évente teljes szerkezetüket átépíteni. Az utak 46%-a ezért jelenleg rossz minőségű, átépítésük elengedhetetlen.
A kormány májusban ígéretet tett: 2005-től az utak felújítására fordított minden önkormányzati forinthoz az állam további egy forintot tesz hozzá. A főváros leteszi az asztalra a kezelésében álló összesen 1000 kilométer hosszú, 10 millió négyzetméter felületű fő- és tömegközlekedési úthálózat felújításának jövő évi programját - közölte a főpolgármester.
Idén is megrendezésre kerül Budapesten az Európai Autómentes Nap, sőt szeptember 16. és 22. között a Mobilitási Hét is - tájékoztatott Demszky Gábor.
A rendezvény célja, hogy felhívják a városlakók figyelmét a metropoliszok egyik legsúlyosabb problémájára, a katasztrofálisan megnőtt járműforgalomra és levegőszennyezésre. Egyúttal alternatívákat mutassanak be számukra, melyekkel élhetőbbé és átjárhatóbbá tehetjük a várost.
A Közgyűlés döntése nyomán a főpolgármester aláírja az Autómentes Nap Chartáját, amivel a főváros arra kötelezi magát, hogy mindent megtesz egy egészségesebb közlekedési struktúra kialakításáért, és az ezzel kapcsolatos szemléletváltás ösztönzéséért.
Naponta ugyanis 1,1 millió gépkocsi jár a város útjain. Évente 20 ezer autóval, azaz 80 kilométeres összefüggő kocsisorral van több Budapesten. Holnap 80 autóval több fog közlekedni a fővárosban, mint ma, és ez így van az év minden egyes napján
A magyar fővárosban a tömegközlekedést az utazók 60-65%-a választja az egyéni közlekedéssel szemben. Ezt az arányt meg kell őriznünk, de ez csak minőségi szolgáltatással, óriás-beruházásokkal lehetséges - közölte Demszky Gábor.
Az elkövetkező öt évben ezért 200 milliárd forintot költünk a tömegközlekedés fejlesztésére. Felújítjuk a piros metrót, megépítjük a 4-es és előkészítjük az 5-ös metrót, lecseréljük a teljes nagykörúti villamosparkot. Közben pedig a város legfontosabb útjait is rendbe tesszük: évente legalább 5%-ukat felújítjuk - tette hozzá a főpolgármester.
A főpolgármester elmondta: nagyon sokat kell dolgoznunk, hogy kijutassuk a városokat közlekedési dugóból. De nem fogjuk sajnálni sem az időt, sem a pénzt. A városokra épülő Európának ugyanis ez az egyetlen esélye, hogy növekedési pályára álljon.
Nemrégiben megszületett a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium önkormányzati utak kezelési szabályzata. Ezzel összhangban a Fővárosi Közgyűlés hamarosan megalkotja útkezelői szabályzatát. A rendelet rögzíti majd, hogy az új és a felújított utakon 5 évig nem lehet a burkolatot megbontani. Ez azt jelenti, hogy a jövőben még összehangoltabbak lesznek a fővárosi út- és közműfelújítások.
2005-ben teljes felújításra, pályaszerkezet-átépítésre csaknem 19 kilométer útszakaszon kerül sor 9,9 milliárd forintból, részleges felújításra, kötőréteg-építésre további 31 kilométeren 3 milliárd forintból. - közölte Vajda Pál főpolgármester-helyettes.
Hozzátette: jövőre 14 útszakasz újul meg teljesen. A legfontosabbak ezek közül a Szentendrei út, a Bajcsy-Zsilinszky út, a Király utca és a Fehér út. 36 útszakasz pedig kopásállóbb burkolatot kap városszerte. A pontos listát itt elolvashatják.
A főváros a közlekedés mellett a kultúrában is nagy fejlesztéseket tervez Budapest. A Fővárosi Állatkert az ország leglátogatottabb kulturális közintézménye. Hatalmas munkák zajlottak eddig is itt, hogy az intézmény a látogatók igényeinek és az uniós normáknak is megfeleljen.
A főváros eddig állami támogatással és saját erőből felújította az Elefántházat, a Nagyragadozó-házat, a Fácánházat, a Kissziklát és a Pálmaházat, 1996 és 2001 között. A rekonstrukció második ütemében már megújult az Akvárium, a Régi majomház, a Bambi ház, a Rágcsáló-ház és a Nagymajom-ház.
A főváros tervei szerint a műemlék Nagyszikla, a Teveház, a Szavanna kifutó felújítása és az új Elefánt-istálló építése következik soron. A 2,7 milliárdos beruházásból több mint 700 milliót a Főváros fizet, a 2 milliárdos címzett támogatást az állam már megítélte az Állatkert számára - mondta Demszky Gábor.
A közműveket fővárosi forrásból tesszük rendbe. A főváros ezzel 50 évre biztosítja az említetett létesítmények színvonalas működését - tette hozzá a főpolgármester.
A munkák jövő júniusban kezdődnek, és várhatóan 2006 év végén fejeződnek be.
www.budapest.hu