Új lakásbérleti törvény március végétől
Az új lakásbérleti törvény szerint a lakbér lehet szociális, költségelvű és piaci.
Az önkormányzati bérlakások rövidebb részletfizetési időtartammal és magasabb önrésszel vásárolhatók meg március utolsó napjától - írja a FigyelőNet.
A parlament múlt év november közepén módosította a lakásbérleti törvényt, az új szabályokat március 31-jétől kell alkalmazni. Eddig csak az önkormányzati és az állami lakásokra kötött bérleti szerződéseket kellett írásba foglalni, a módosítás viszont már valamennyi bérleti szerződésre kötelezővé teszi az írásos formát. A módosítás részletezi, hogy a bérlet részletes feltételeit tartalmazó önkormányzati rendelet milyen feltételeket szabhat a tulajdonában lévő szociális-, illetve piaci bérlakásra. A szociális bérlakásnál figyelemmel kell lenni a bérlő jövedelmi és vagyoni körülményeire, míg a piaci bérlakás esetén óvadékot lehet kérni.
Az önkormányzati rendelet előírhatja azt is, hogy a bérlőnek életvitelszerűen a lakásban kell laknia. A két hónapot meghaladó távollétet írásban kell bejelenteni, és ha az méltánylandó - például egészségügyi ok, tanulmányok folytatása - akkor a bérlőnek nem lehet felmondani. A rendeltetésszerű használat ellenőrzésének gyakoriságát is az önkormányzati rendelet tartalmazza, míg magán bérlakás esetén azt a szerződésbe kell foglalni.
(Forrás:www.budapest.hu)
A parlament múlt év november közepén módosította a lakásbérleti törvényt, az új szabályokat március 31-jétől kell alkalmazni. Eddig csak az önkormányzati és az állami lakásokra kötött bérleti szerződéseket kellett írásba foglalni, a módosítás viszont már valamennyi bérleti szerződésre kötelezővé teszi az írásos formát. A módosítás részletezi, hogy a bérlet részletes feltételeit tartalmazó önkormányzati rendelet milyen feltételeket szabhat a tulajdonában lévő szociális-, illetve piaci bérlakásra. A szociális bérlakásnál figyelemmel kell lenni a bérlő jövedelmi és vagyoni körülményeire, míg a piaci bérlakás esetén óvadékot lehet kérni.
Az önkormányzati rendelet előírhatja azt is, hogy a bérlőnek életvitelszerűen a lakásban kell laknia. A két hónapot meghaladó távollétet írásban kell bejelenteni, és ha az méltánylandó - például egészségügyi ok, tanulmányok folytatása - akkor a bérlőnek nem lehet felmondani. A rendeltetésszerű használat ellenőrzésének gyakoriságát is az önkormányzati rendelet tartalmazza, míg magán bérlakás esetén azt a szerződésbe kell foglalni.
(Forrás:www.budapest.hu)