Több vízcső-rekonstrukció, kevesebb útfelbontás a fővárosban
Annak érdekében, hogy a budapesti közműhálózat minél megbízhatóbban működjön, minél kevesebb legyen a meghibásodás, a csőtörés, a Fővárosi Vízművek több évre előre ütemezett rekonstrukciós programba kezdett 2003-ban - mondta Demszky Gábor főpolgármester a hétfői sajtótájékoztatón, ahol Haranghy Csabával, a Fővárosi Vízművek vezérigazgatójával közösen ismertették a Vízművek idei felújítási programját.
2003-ban indította el a társaság azt az átfogó csőhálózatállapot-felmérési programot, melynek segítségével meghatározható, hogy a hálózat mely szakaszai tekinthetők különösen veszélyeztettetnek.
Ennek köszönhetően évente átlagosan csaknem 25%-kal csökkent a csőtörések száma a fővárosban, s ezt komoly eredménynek tartom. Évente átlagosan 50 kilométer vízcső újul meg a fővárosban - hangsúlyozta Demszky Gábor a hétfői tájékoztatón.
A munkákat teljes mértékben összehangoljuk a Podmaniczky program útfelújításaival. A 150 kilométernyi felújított főút esetében a szakemberek megvizsgálták, hol szükséges a közművezetékek cseréje. Az utak körülbelül 2/3-ánál a vezetékeket is felújítják, így nem csak a felszínen, de a felszín alatt is rendbe tesszük a város érhálózatát – folytatta a főpolgármester.
A Fővárosi Vízművek által szabadalmazott módszer 60 szempont figyelembevételével határozza meg a kritikusnak tekinthető csőszakaszokat. A vizsgálati szempontok között szerepel többek között a vezeték kora, anyaga, elhelyezkedése, a csőkörnyezet és a forgalmi helyzet vizsgálata.
Az állapot-felmérési program megállapításai alapján kezdtük el azt a több évre ütemezett rekonstrukciós programot, melynek során éves tervekben határozzuk meg a felújítandó vízcsőszakaszokat. A tervezet alapján az idei évben 52 kilométer vezetéket újítunk fel - közölte Haranghy Csaba.
Néhány helyen, így a Bem rakparton vagy a Pesti alsó rakparton már folynak is az idei közműmunkák, hogy aztán az útfelújító brigádok vegyék át az irányítást. A szakemberek a felújításnál a legmodernebb technológiát alkalmazzák. Ennek köszönhetően lényegesen rövidebb ideig tartanak a munkálatok, kevesebb útfelbontással járnak, kisebb ideig okoznak fennakadást, mint ahogy eddig megszoktuk. Az eredmény pedig, hogy a felújított csövek 40-50 évig megbízhatóan működnek - tette hozzá Demszky Gábor.
A súlyosabb csősérülések elkerülése érdekében az idei évben is előtérbe kerül a nagyátmérőjű vezetékek cseréje, és a közlekedés kisebb terhelésével járó NO-DIG technológiák alkalmazása A NO-DIG technológiának a lényege, hogy a föld alatt futó vezetékek rekonstrukciója gyorsabb és olcsóbb, ráadásul nem kell feltétlenül az út teljes hosszában felbontást végezni. Az eljárás 10-25%-kal olcsóbb a hagyományos technológiánál - derült ki az eseményen.
Felújítási munkálatokat jelenleg a Bem rakparton, a Nánási úton és a Pesti alsó rakparton végeznek, februárban az Istenhegyi úton, a Nánási úton és a Váci úton folytatják a rekonstrukciókat.
(Forrás:www.budapest.hu)
Ennek köszönhetően évente átlagosan csaknem 25%-kal csökkent a csőtörések száma a fővárosban, s ezt komoly eredménynek tartom. Évente átlagosan 50 kilométer vízcső újul meg a fővárosban - hangsúlyozta Demszky Gábor a hétfői tájékoztatón.
A munkákat teljes mértékben összehangoljuk a Podmaniczky program útfelújításaival. A 150 kilométernyi felújított főút esetében a szakemberek megvizsgálták, hol szükséges a közművezetékek cseréje. Az utak körülbelül 2/3-ánál a vezetékeket is felújítják, így nem csak a felszínen, de a felszín alatt is rendbe tesszük a város érhálózatát – folytatta a főpolgármester.
A Fővárosi Vízművek által szabadalmazott módszer 60 szempont figyelembevételével határozza meg a kritikusnak tekinthető csőszakaszokat. A vizsgálati szempontok között szerepel többek között a vezeték kora, anyaga, elhelyezkedése, a csőkörnyezet és a forgalmi helyzet vizsgálata.
Az állapot-felmérési program megállapításai alapján kezdtük el azt a több évre ütemezett rekonstrukciós programot, melynek során éves tervekben határozzuk meg a felújítandó vízcsőszakaszokat. A tervezet alapján az idei évben 52 kilométer vezetéket újítunk fel - közölte Haranghy Csaba.
Néhány helyen, így a Bem rakparton vagy a Pesti alsó rakparton már folynak is az idei közműmunkák, hogy aztán az útfelújító brigádok vegyék át az irányítást. A szakemberek a felújításnál a legmodernebb technológiát alkalmazzák. Ennek köszönhetően lényegesen rövidebb ideig tartanak a munkálatok, kevesebb útfelbontással járnak, kisebb ideig okoznak fennakadást, mint ahogy eddig megszoktuk. Az eredmény pedig, hogy a felújított csövek 40-50 évig megbízhatóan működnek - tette hozzá Demszky Gábor.
A súlyosabb csősérülések elkerülése érdekében az idei évben is előtérbe kerül a nagyátmérőjű vezetékek cseréje, és a közlekedés kisebb terhelésével járó NO-DIG technológiák alkalmazása A NO-DIG technológiának a lényege, hogy a föld alatt futó vezetékek rekonstrukciója gyorsabb és olcsóbb, ráadásul nem kell feltétlenül az út teljes hosszában felbontást végezni. Az eljárás 10-25%-kal olcsóbb a hagyományos technológiánál - derült ki az eseményen.
Felújítási munkálatokat jelenleg a Bem rakparton, a Nánási úton és a Pesti alsó rakparton végeznek, februárban az Istenhegyi úton, a Nánási úton és a Váci úton folytatják a rekonstrukciókat.
(Forrás:www.budapest.hu)