Három fővárosi szervezet együttműködésével valósulhat meg a Fővárosi Állat- és Növénykertben egy olyan beruházás, amely az eddig elveszett energia hasznosításával közpénzt takarít meg. A 395 millió forint összköltségű fejlesztés az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozása mellett valósul meg - olvasható az MTI-nek kiadott közleményben.
Ünnepélyes "alapcsőletétellel" kezdték meg csütörtökön a Fővárosi Állat- és Növénykertben annak a hőszigetelt távvezetékrendszernek a kiépítését, amelyen keresztül a jövőben a szomszédos Széchenyi Fürdő termálvizének hőjével fűtik az intézmény házainak többségét.
Az éves földgázfogyasztás viszonylag magasnak mondható, mivel a fűtési szezon az Állatkert számos létesítménye - például a trópusi állatoknak és növényeknek otthont adó épületek - esetében hosszabb, mint egy lakó- vagy irodaépületben. fotó: Fővárosi Állat - és Növénykert
Az „alapcsőletételen" részt vett és beszédet mondott Hutiray Gyula, városfejlesztésért felelős főpolgármester-helyettes, Olajos Péter, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium zöldgazdaság-fejlesztésért és klímapolitikáért felelős helyettes államtitkára, dr. Lukovich Tamás, a Pro Régió Ügynökség ügyvezető igazgatója, Szőke László, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei ZRt. vezérigazgatója, Fekete Csaba, a Fővárosi Távhőszolgáltató ZRt. vezérigazgatója, valamint prof. dr. Persányi Miklós, a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója is.
Hutiray Gyula városfejlesztési főpolgármester-helyettes az alapcső-letételen
Persányi Miklós, az állatkert főigazgatója elmondta, összesen kétezer folyóméternyi csővezetékről van szó, amely 17 hőközponton keresztül az intézmény hatvan háza közül negyven hőellátását biztosítja majd. A távvezetékek felett természetesen burkolatfelújításra is sor kerül.
Olajos Péter, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium zöldgazdaság-fejlesztésért és klímapolitikáért felelős helyettes államtitkára elmondta, példaértékű projekt indul most el, amelynek elsőnek számító lépése közel száz éve valósult meg: az állatkert vízilovai azóta lubickolhatnak a Széchenyi Fürdőből érkező termálvízben - természetesen lehűtve.
A BGYH megtakaríthatja a termálvíz kényszerhűtésére fordított víz és áram díjának nagyobbik részét és bevételre tesz szert az átadott energia fejében.
A termálvíz hője az alapvető, folyamatos fűtést fogja biztosítani, a nagy hidegben pedig "rásegítenek" majd a tartalékként megmaradó gázüzemű kazánok.
Az állatkerti létesítmények termálvíz alapú fűtése több szempontból is előnyös. Egyrészt mindenképpen csökken a gázszámla összege. Másfelől az intézmény energiaszükségletének kielégítésében megnövekszik a megújuló energiaforrások aránya, ami a természeti erőforrások hatékonyabb, fenntarthatóbb felhasználását jelenti. Ráadásul a levegőbe kerülő füstgázok mennyisége is jelentősen csökken általa.
MTI