Terepszemle a Központi Szennyvíztisztítónál: régészeti paradicsom Európa egyik legnagyobb környezetvédelmi beruházása - Budapest

Budapest - December közepére befejezik a régészeti feltárást a majdani csepeli Központi Szennyvíztisztító területén.
Budapest legnagyobb, 70 ezer négyzetméteres munkagödrében Európa legjelentősebb környzetvédelmi beruházása zajlik. Ennek eredményeként 2010-től a fővárosi szennyvíz 95 százaléka biológiailag tisztán jut vissza a Dunába - derült ki Demszky Gábor csütörtöki, sajtónyilvánosság előtt zajló terepszemléjén.

Az óriási munkaterületre tekintettel busszal érkeztek a sajtó képviselői a 70 ezer négyzetméteres "gödörbe", ahol Horváth M. Attila, a Budapesti Történeti Múzeum munkatársa kalauzolta a főpolgármestert és a meghívottakat. A régészeti feltárás vezetője Demszky Gábor érdeklődésére ismertette az ásatások eddigi eredményeit. Kiderült, hogy négy egymástól különböző feltárás zajlik egyszerre. Az elsőnél 6000 éves rézkori kultúrára, a másodiknál, mintegy négyezer éves kora bronzkori település és temető (az úgynevezett harangedény-kultúra) maradványaira bukkantak a kutatók. A harmadik és talán legérdekesebb lelethelyszín a Kr. előtti negyik századból való kelta falu és temető. Utóbbiban szinte érintetlen női és férfi sírok kerültek elő. A hamvakat tartalmazó urnák mellett, egészalakos csontvázakat is kiástak a régészek. A női sírokban karpereceket, borostyán és koralékszereket, csontgyöngyöket; a férfiaknál lándzsa- és nyílhegyeket, valamint pajzsmaradványokat találtak. A negyedik régészeti árokból Árpád-kori, félig földbe ásott házakra bukkantak a kutatók. Itt a legérdekesebb felszínre került tárgy egy Aba Sámuel korából származó érme volt.

Az ásatások decemberig tartanak, a leleteket a Budapesti Történeti Múzeumban állítják ki.

A terepszemle utáni sajtótájékoztatón Demszky Gábor azt fejtegette, hogy a tavaszi alapkőletételhez képest ütemesen zajlik a kivitelezés. A kapcsolt létesítményekkel együtt majd százhúszmilliárd forint értékű beruházást 65 százalékban az Európai Unió (EU) finanszírozza. A legnagyobb magyarországi EU-projektnek köszönhetően 2010-re a főváros száz százalékig csatornázott lesz és a szennyvíz 95 százaléka biológiailag tisztán jut vissza a Dunába.

Invántsy Gábor a beruházó konzorcium egyik vezetője elmondta, hogy Budapest több pontján szinte egyszerre kezdődik a kivitelezés. A III. kerületi Zsigmond tértől épül a dél-budai főgyűjtőcsatorna, emellett három átemelő telep készül, Kelenföldön, Albertfalván és a Ferencvárosban, de ezzel párhuzamosan zajlik majd a csepeli központ árvízvédelmi töltéseinek kiépítése és a Cséry-telepi komposztáló kialakítása. A kivitelezők a budai főgyűjtőtől ikernyomócsövet vezetnek át a Duna medre alatt, hogy az esetleges tisztításkor vagy hibaelhárításkor is zavartalanul működjön a hálózat. Az összehangolt kivitelezés eredményeként többek között megszűnik a budai oldalon meglévő 16 szabad szennyvízbeömlés. Invántsy megemlítette, hogy a szerződés szerint 2010 után négy évig kell a konzorciumnak bizonyítani, hogy a műszaki kivitelezés siekeres volt és a víz előírt tisztasággal jut vissza a Dunába.


www.budapest.hu - MCOnet

Terepszemle a Központi Szennyvíztisztítónál: régészeti paradicsom Európa egyik legnagyobb környezetvédelmi beruházása - Budapest - Mondja el véleményét!

A hír támogatója:
Minden ami Internet -> MCOnet Hungary: www.mconet.hu