Szobrot állítanak a keletnémet menekülteket egykor befogadó tábor helyén
Szobrot állít Budapesten, a keletnémet menekülteket 15 évvel ezelőtt befogadó 1. számú tábora helyén a Magyar Máltai Szeretetszolgálat;
a Befogadás elnevezésű emlékművet Mádl Ferenc köztársasági elnök avatja fel augusztus 14-én - tájékoztatta a szervezet az MTI-t.
Rieger Tibor szentendrei szobrászművész három méter magas, bulgáriai mészkőből készült alkotása két, egymást átkaroló, átölelő alakot ábrázol - közölte az ugyancsak másfél évtizede, 1989 februárjában megalakult szeretetszolgálat.
A Befogadás szobrát a szervezet XII. kerületi országos központjának kertjében, az egykori tábor helyén állítják fel, annak a krisztusi mottónak a jegyében: "Idegen voltam és befogadtatok".
"1989. augusztus 14. és november 14. között - félúton Németország szabad része felé - a zugligeti templomban és a falainál létesített táborban a Magyar Máltai Szeretetszolgálat oltalmára találtak a bukott eszme önkénye elől menekülő németek" - olvasható az ünnepség MTI-hez eljuttatott programismertetőjében.
Kozma Imre, a szeretetszolgálat elnöke a meghívólevélben úgy emlékszik vissza az egykor történtekre: "a történelem érési folyamata 15 évvel ezelőtt - az akkor lázas készülődésben élő, sorsfordító változásokat váró Magyarországon, amikor megnyilatkozott a más horizont felé tekintő politikai jó szándék is - spontán nagy feladat elé állított bennünket, ami egyben evangéliumi kihívás is volt".
"Volt erőnk ahhoz, hogy az óvatosságra intő szavakat figyelmen kívül hagyva egyedül Jézus szavára hallgassunk. Keresztényként nem is tehettünk másként" - tette hozzá a meghívóban az apostoli protonotárius. Mint felidézte, azóta minden évben augusztus 14-én megünneplik a befogadás napját.
"Úgy gondolom, hogy e történelmi esemény vetette el a magvát Európa újjászületésének, és hálaadásunk mellett ezért egy keresztény, emberséges Európáért is könyörgünk" - írta a közös megemlékezésre invitálva Kozma Imre.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat 1989. augusztus 14-én nyitotta meg a Kelet-Németországból (NDK) menekülők ezrei előtt a templom kertjét, ahol hatalmas sátrakat állítottak fel.
A magyar-osztrák határzárat 1989 májusában oldották fel, majd júniusban lebontották a szögesdrót-kerítést, a "vasfüggönyt".
A magyar kormány szeptember 10-én bejelentette, hogy megnyitja határait, ezzel az NDK-sok Ausztrián át kijutottak Nyugat-Németországba. A két Németország 1990. október 3-án ismét egyesült.
www.budapest.hu
Rieger Tibor szentendrei szobrászművész három méter magas, bulgáriai mészkőből készült alkotása két, egymást átkaroló, átölelő alakot ábrázol - közölte az ugyancsak másfél évtizede, 1989 februárjában megalakult szeretetszolgálat.
A Befogadás szobrát a szervezet XII. kerületi országos központjának kertjében, az egykori tábor helyén állítják fel, annak a krisztusi mottónak a jegyében: "Idegen voltam és befogadtatok".
"1989. augusztus 14. és november 14. között - félúton Németország szabad része felé - a zugligeti templomban és a falainál létesített táborban a Magyar Máltai Szeretetszolgálat oltalmára találtak a bukott eszme önkénye elől menekülő németek" - olvasható az ünnepség MTI-hez eljuttatott programismertetőjében.
Kozma Imre, a szeretetszolgálat elnöke a meghívólevélben úgy emlékszik vissza az egykor történtekre: "a történelem érési folyamata 15 évvel ezelőtt - az akkor lázas készülődésben élő, sorsfordító változásokat váró Magyarországon, amikor megnyilatkozott a más horizont felé tekintő politikai jó szándék is - spontán nagy feladat elé állított bennünket, ami egyben evangéliumi kihívás is volt".
"Volt erőnk ahhoz, hogy az óvatosságra intő szavakat figyelmen kívül hagyva egyedül Jézus szavára hallgassunk. Keresztényként nem is tehettünk másként" - tette hozzá a meghívóban az apostoli protonotárius. Mint felidézte, azóta minden évben augusztus 14-én megünneplik a befogadás napját.
"Úgy gondolom, hogy e történelmi esemény vetette el a magvát Európa újjászületésének, és hálaadásunk mellett ezért egy keresztény, emberséges Európáért is könyörgünk" - írta a közös megemlékezésre invitálva Kozma Imre.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat 1989. augusztus 14-én nyitotta meg a Kelet-Németországból (NDK) menekülők ezrei előtt a templom kertjét, ahol hatalmas sátrakat állítottak fel.
A magyar-osztrák határzárat 1989 májusában oldották fel, majd júniusban lebontották a szögesdrót-kerítést, a "vasfüggönyt".
A magyar kormány szeptember 10-én bejelentette, hogy megnyitja határait, ezzel az NDK-sok Ausztrián át kijutottak Nyugat-Németországba. A két Németország 1990. október 3-án ismét egyesült.
www.budapest.hu