Sátor helyett szállodába
Budapesten nincs egyetlen nagyobb befogadóképességű, európai színvonalú kemping .
Hiába keresnek megfelelő helyet a fővárosba lakókocsival, lakóautóval vagy sátorral érkező turisták, jó kempingből nagy hiány van Budapesten.
Háttérbe szorul a kempingturizmus. Legalábbis már öt évvel ezelőtt is ezt jósolták az idegenforgalmi szakemberek, annak ellenére, hogy jól tudták: a lakókocsis és lakóbuszos külföldi turisták legalább annyi pénzt költenek el útjaik során, mint azok, akik szállodákban vagy apartmanokban szállnak meg. A világon mindenütt jó üzlet a kempingüzemeltetés, így Magyarországon is. Csak Budapesten keresnek hiába megfelelő szálláshelyet a kempingezők.
Vége az NDK-turizmusnak, vége a kempingeknek - foglalta össze a tapasztalatokat az egyik óbudai kemping üzemeltetője, aki szerint évről évre egyre nehezebb vendégeket fogadni. Drobilits Lőrincné, a III. kerületi Mini Camping vezetője elmondta, hogy harmincöt lakókocsinak és lakóbusznak lenne helye területükön, de az utóbbi években egyszer sem tehették volna ki a megtelt táblát. Ilyenkor nyár elején csak reménykedhetnek abban, hogy ha vége a német és a holland iskolaévnek, akkor nagyobb számban jönnek turisták. Erre azonban nem sok az esély, hiszen az elmúlt év tapasztalatai szerint a fővárosban nem prosperáltak a kempingek.
Ez persze nem lepi meg a szakembereket. Gyürky László, a Magyar Camping és Caravanning Club elnöke elmondta, hogy Budapesten nincs egyetlen elfogadható, nagyobb befogadóképességű, európai színvonalú kemping. Klubjuk rendszeresen, évente több találkozót is szervez tagjaik számára. Jelenleg 1500-1600 kempingező családot tömörít a legnagyobb hazai szervezet, amely az idén ünnepli fennállásának negyvenedik évfordulóját. Mivel tagjaik közül sokan vidéken élnek évek óta volna igény egy budapesti találkozóra, amelyet azonban megfelelő helyszín híján nem tudnak megrendezni. Európa nagyvárosaiban szinte mindenhol van minden igényt kielégítő lakókocsis és sátras turisták elhelyezésére és kiszolgálására is alkalmas kemping, míg Budapesten és környékén az elmúlt évtizedben sorra szűntek meg, az egykor jól működő, hangulatos kempingek.
Ezek többsége értékes területen üzemelt, így helyükre lakóparkok épültek. Megszűnt a hárshegyi, a tündérhegyi és a törökbálinti tábor is, de az idén már nem fogad vendégeket az ürömi kemping. Rendszeres vendégei és látogatói szerint ugyan erre a sorsra jut a főváros mostani legnagyobb kempingje a Római, ahonnan az ott uralkodó állapotok miatt elmaradtak a rendszeres és hűséges külföldi vendégek. Pedig az országos és nemzetközi tapasztalatok szerint nem igaz, hogy leáldozóban lenne az idegenforgalomnak ez az ága.
Budapesten elvileg kilenc kisebb-nagyobb kemping üzemel. Sok csak az interneten hirdeti magát, de pontos helyét senki sem ismeri. Van ilyen vendéglátó hely a Józsefvárosban, a Ferencvárosban, Kőbányán és Újpesten is. Az egyik legismertebb és legkedveltebb, a szállásadáson kívül egész évben, még télen is programokat kínáló kemping a zugligeti Niche, magyarul fészek, zugocska nevű kemping. Üzemeltetője, Meszleny András az egyetemi katedrát feladva választotta a kempinget és az 58-as kisvendéglőt, amelynek műemlék épületét is sikerült megmentenie az enyészettől. A kemping Zugligeten júliusban, augusztusban telt házzal üzemel, de tavasszal is sok az idősebb nyugdíjas német vendég, akik évről évre visszatérnek a kempingbe. Meszleny András állandóan keres olyan partnereket, akik fantáziát és üzleti lehetőséget látnak a páratlan környezetben, és persze a kempingben, amely egyszerre több mint száz lakókocsi és sátor elhelyezésére alkalmas.
A legtöbb kemping azonban nem vonzza a turistákat. Ezt bizonyítják azok az adatok is, amelyek tanúsága szerint egyre kevesebben érkeznek fővárosunkba azok, akik lakókocsival, lakóbusszal, vagy sátorral járják a világot.
(Forrás:www.budapest.hu)
Háttérbe szorul a kempingturizmus. Legalábbis már öt évvel ezelőtt is ezt jósolták az idegenforgalmi szakemberek, annak ellenére, hogy jól tudták: a lakókocsis és lakóbuszos külföldi turisták legalább annyi pénzt költenek el útjaik során, mint azok, akik szállodákban vagy apartmanokban szállnak meg. A világon mindenütt jó üzlet a kempingüzemeltetés, így Magyarországon is. Csak Budapesten keresnek hiába megfelelő szálláshelyet a kempingezők.
Vége az NDK-turizmusnak, vége a kempingeknek - foglalta össze a tapasztalatokat az egyik óbudai kemping üzemeltetője, aki szerint évről évre egyre nehezebb vendégeket fogadni. Drobilits Lőrincné, a III. kerületi Mini Camping vezetője elmondta, hogy harmincöt lakókocsinak és lakóbusznak lenne helye területükön, de az utóbbi években egyszer sem tehették volna ki a megtelt táblát. Ilyenkor nyár elején csak reménykedhetnek abban, hogy ha vége a német és a holland iskolaévnek, akkor nagyobb számban jönnek turisták. Erre azonban nem sok az esély, hiszen az elmúlt év tapasztalatai szerint a fővárosban nem prosperáltak a kempingek.
Ez persze nem lepi meg a szakembereket. Gyürky László, a Magyar Camping és Caravanning Club elnöke elmondta, hogy Budapesten nincs egyetlen elfogadható, nagyobb befogadóképességű, európai színvonalú kemping. Klubjuk rendszeresen, évente több találkozót is szervez tagjaik számára. Jelenleg 1500-1600 kempingező családot tömörít a legnagyobb hazai szervezet, amely az idén ünnepli fennállásának negyvenedik évfordulóját. Mivel tagjaik közül sokan vidéken élnek évek óta volna igény egy budapesti találkozóra, amelyet azonban megfelelő helyszín híján nem tudnak megrendezni. Európa nagyvárosaiban szinte mindenhol van minden igényt kielégítő lakókocsis és sátras turisták elhelyezésére és kiszolgálására is alkalmas kemping, míg Budapesten és környékén az elmúlt évtizedben sorra szűntek meg, az egykor jól működő, hangulatos kempingek.
Ezek többsége értékes területen üzemelt, így helyükre lakóparkok épültek. Megszűnt a hárshegyi, a tündérhegyi és a törökbálinti tábor is, de az idén már nem fogad vendégeket az ürömi kemping. Rendszeres vendégei és látogatói szerint ugyan erre a sorsra jut a főváros mostani legnagyobb kempingje a Római, ahonnan az ott uralkodó állapotok miatt elmaradtak a rendszeres és hűséges külföldi vendégek. Pedig az országos és nemzetközi tapasztalatok szerint nem igaz, hogy leáldozóban lenne az idegenforgalomnak ez az ága.
Budapesten elvileg kilenc kisebb-nagyobb kemping üzemel. Sok csak az interneten hirdeti magát, de pontos helyét senki sem ismeri. Van ilyen vendéglátó hely a Józsefvárosban, a Ferencvárosban, Kőbányán és Újpesten is. Az egyik legismertebb és legkedveltebb, a szállásadáson kívül egész évben, még télen is programokat kínáló kemping a zugligeti Niche, magyarul fészek, zugocska nevű kemping. Üzemeltetője, Meszleny András az egyetemi katedrát feladva választotta a kempinget és az 58-as kisvendéglőt, amelynek műemlék épületét is sikerült megmentenie az enyészettől. A kemping Zugligeten júliusban, augusztusban telt házzal üzemel, de tavasszal is sok az idősebb nyugdíjas német vendég, akik évről évre visszatérnek a kempingbe. Meszleny András állandóan keres olyan partnereket, akik fantáziát és üzleti lehetőséget látnak a páratlan környezetben, és persze a kempingben, amely egyszerre több mint száz lakókocsi és sátor elhelyezésére alkalmas.
A legtöbb kemping azonban nem vonzza a turistákat. Ezt bizonyítják azok az adatok is, amelyek tanúsága szerint egyre kevesebben érkeznek fővárosunkba azok, akik lakókocsival, lakóbusszal, vagy sátorral járják a világot.
(Forrás:www.budapest.hu)