Régi zsidónegyed: épületvédelmet sürget a főváros
Csak változtatási tilalom elrendelésével lehet megmenteni a Budapest számára óriási értéket képviselő zsidónegyedet - jelentette ki hétfőn Demszky Gábor.
A főpolgármester a VII. kerületi Kazinczy utca egyik lepusztult épületének udvarán tartott tájékoztatón elmondta, hogy ilyen tartalmú tilalom elrendelését javasolják a kerületi önkormányzatnak. Hozzátette: ennek alapján a főváros elkészítteti a kerület komplex városrehabilitációs programját. A térség városrehabilitációs akcióterületté nyilvánításával pedig lehetővé teszik, hogy a kerület pályázhasson arra az 1,4 milliárd forintra, amit ilyen célra tartalékol idén a főváros.
Rajk László építész leszögezte, ha nem történik meg e változtatási tilalom elrendelése, akkor aláírják ezeknek a látszólag védett kerületi házaknak a halálos ítéletét.
Demszky Gábor emlékeztetett arra, hogy a zsidónegyedben van a főváros három legnagyobb zsinagógája, itt működnek a zsidóság hivatalai, a levéltára, és itt található a rituális fürdője is. A főpolgármester hangsúlyozta: "fontos érték ez a mi számunkra mindenféle szempontból". Ezért támogatják azt a civil kezdeményezést, amely meg akarja állítani ezeknek az értékeknek a rombolását. Megjegyezte, a változtatási tilalom elrendelésével meg kívánják erősíteni azt a moratóriumot, bontási tilalmat, amit a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal rendelt el e területre.
Schneller István, Budapest főépítése közölte: felülvizsgálják a fővárosi önkormányzat városrendezési tervét, és a szerinte már idejétmúlt, s amúgy sem jó Madách sétányi elképzelést törlik a tervből.
Ikvai Szabó Imre (SZDSZ) a fővárosi önkormányzat szociális és lakásügyi bizottságainak elnöke sajnálatosnak tartotta, hogy a márciusi szándéknyilatkozat aláírása óta nem jött létre az a belső kerületi társulás, amellyel közösen pályázhatnának európai uniós forrásokra a városrehabilitációhoz.
Koromzay Annamária VII. kerületi alpolgármester szerint a 21. században elfogadhatatlan színvonalú szobakonyhás lakások megújításra szorulnak. Leszögezte, hogy a kerületi önkormányzat a lakosságot képviseli, és szerintük nem biztos, hogy a rossz épületeket meg kell őrizni.
(Forrás:www.budapest.hu)
Rajk László építész leszögezte, ha nem történik meg e változtatási tilalom elrendelése, akkor aláírják ezeknek a látszólag védett kerületi házaknak a halálos ítéletét.
Demszky Gábor emlékeztetett arra, hogy a zsidónegyedben van a főváros három legnagyobb zsinagógája, itt működnek a zsidóság hivatalai, a levéltára, és itt található a rituális fürdője is. A főpolgármester hangsúlyozta: "fontos érték ez a mi számunkra mindenféle szempontból". Ezért támogatják azt a civil kezdeményezést, amely meg akarja állítani ezeknek az értékeknek a rombolását. Megjegyezte, a változtatási tilalom elrendelésével meg kívánják erősíteni azt a moratóriumot, bontási tilalmat, amit a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal rendelt el e területre.
Schneller István, Budapest főépítése közölte: felülvizsgálják a fővárosi önkormányzat városrendezési tervét, és a szerinte már idejétmúlt, s amúgy sem jó Madách sétányi elképzelést törlik a tervből.
Ikvai Szabó Imre (SZDSZ) a fővárosi önkormányzat szociális és lakásügyi bizottságainak elnöke sajnálatosnak tartotta, hogy a márciusi szándéknyilatkozat aláírása óta nem jött létre az a belső kerületi társulás, amellyel közösen pályázhatnának európai uniós forrásokra a városrehabilitációhoz.
Koromzay Annamária VII. kerületi alpolgármester szerint a 21. században elfogadhatatlan színvonalú szobakonyhás lakások megújításra szorulnak. Leszögezte, hogy a kerületi önkormányzat a lakosságot képviseli, és szerintük nem biztos, hogy a rossz épületeket meg kell őrizni.
(Forrás:www.budapest.hu)