Ökumenikus imahét
Ökumenikus imahét: megnyitó istentisztelet a Deák téri templomban .
A béke, a békére törekvés gondolata áll az idei ökumenikus imahét középpontjában. Az esemény országos megnyitó istentiszteletét vasárnap tartják Budapesten, a Deák téri evangélikus templomban - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.
Az istentiszteleten Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek és Szabó István református püspök hirdet igét - közölte Görög Tibor, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) főtitkára. Az imahét idején a különböző felekezetű gyülekezetek ökumenikus közösségben tartanak istentiszteleteket és imádkoznak a Krisztusban hívők egységéért az ország szinte minden településén.
Az esemény idei bibliai mottója: "Az én békességemet adom nektek". Az ökumenikus imahetet szervezetten 1964 óta tartják meg a világ országaiban, s csaknem két évtizede Magyarországon. Az esemény előkészítő anyagát a Keresztények Egységét Előmozdító Pápai Tanács és az Egyházak Világtanácsa Hit és Egyházszervezet Bizottsága több mint három évtizede közösen állíttatja össze.
Felkérésükre ezúttal egy szíriai ökumenikus csoport dolgozta ki a szöveget, amelynek magyar fordítását a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) és a MEÖT adta közre, füzet formájában. A kiadványhoz Márkus Mihály református püspök, az ökumenikus tanács elnöke, illetve Seregély István egri érsek, az MKPK elnöke írt előszót. Az egyházi vezetők ebben rámutattak arra: a béke bibliai fogalma nem csupán a konfliktusok hiányát jelenti, hanem az élet teljességét, a jólétet is magába foglalja.
"A szétszakadás és az egység hiánya az egyházakban gyengíti azt a képességünket, hogy Krisztus békéjének eszközei, bemutatói legyünk e világban. Ugyanakkor osztozunk a felelősségben, egyénileg és közösségileg, az egész világ békessége ügyében" - tették hozzá. Az imahét előkészítői a szervezők számára összeállított útmutatóban reményüknek adnak hangot, hogy a harmadik évezred valóban a béke évezrede lesz.
Kiemelték, hogy a keleti egyházak a közelmúltban páratlanul nehéz történelmi körülményeket éltek át. Mint hozzátették, ezek az ősi egyházak és a kereszténység születési helyét jelentő országok gyakran fosztattak meg a béke ajándékától. A keresztények egységének fontossága kapcsán kitértek arra is, hogy 2004-ben a Krisztus-hívők - a nyugatiak és a keletiek - szerte a világon ismét azonos napon ünneplik a húsvétot.
Budapest Portál
Az istentiszteleten Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek és Szabó István református püspök hirdet igét - közölte Görög Tibor, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) főtitkára. Az imahét idején a különböző felekezetű gyülekezetek ökumenikus közösségben tartanak istentiszteleteket és imádkoznak a Krisztusban hívők egységéért az ország szinte minden településén.
Az esemény idei bibliai mottója: "Az én békességemet adom nektek". Az ökumenikus imahetet szervezetten 1964 óta tartják meg a világ országaiban, s csaknem két évtizede Magyarországon. Az esemény előkészítő anyagát a Keresztények Egységét Előmozdító Pápai Tanács és az Egyházak Világtanácsa Hit és Egyházszervezet Bizottsága több mint három évtizede közösen állíttatja össze.
Felkérésükre ezúttal egy szíriai ökumenikus csoport dolgozta ki a szöveget, amelynek magyar fordítását a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) és a MEÖT adta közre, füzet formájában. A kiadványhoz Márkus Mihály református püspök, az ökumenikus tanács elnöke, illetve Seregély István egri érsek, az MKPK elnöke írt előszót. Az egyházi vezetők ebben rámutattak arra: a béke bibliai fogalma nem csupán a konfliktusok hiányát jelenti, hanem az élet teljességét, a jólétet is magába foglalja.
"A szétszakadás és az egység hiánya az egyházakban gyengíti azt a képességünket, hogy Krisztus békéjének eszközei, bemutatói legyünk e világban. Ugyanakkor osztozunk a felelősségben, egyénileg és közösségileg, az egész világ békessége ügyében" - tették hozzá. Az imahét előkészítői a szervezők számára összeállított útmutatóban reményüknek adnak hangot, hogy a harmadik évezred valóban a béke évezrede lesz.
Kiemelték, hogy a keleti egyházak a közelmúltban páratlanul nehéz történelmi körülményeket éltek át. Mint hozzátették, ezek az ősi egyházak és a kereszténység születési helyét jelentő országok gyakran fosztattak meg a béke ajándékától. A keresztények egységének fontossága kapcsán kitértek arra is, hogy 2004-ben a Krisztus-hívők - a nyugatiak és a keletiek - szerte a világon ismét azonos napon ünneplik a húsvétot.
Budapest Portál