Népszavazás: egy szavazó lapon lehet majd dönteni
A december 5-i népszavazáson egy szavazólapon szerepel majd a kórház-privatizációra, illetve a kettős állampolgárságra vonatkozó kérdés, mert azt a választási eljárásról szóló törvény rendelkezései lehetővé teszik - döntött csütörtöki ülésén az Országos Választási Bizottság (OVB).
Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője kifejtette: a törvény október 18-i módosítása egyértelművé teszi, hogy lehetőség van több kérdés felvetésére egyazon szavazólapon. Azokat a szavazás elrendelésének sorrendjében sorszámmal ellátva kell feltüntetni, és mindkét kérdés esetében külön kell elvégezni a szavazatszámlálást, valamint az eredményhirdetést - közölte.
A testület a kérdést egy állampolgári beadvány kapcsán vizsgálta meg, amely felvetette, hogy a kérdések egy szavazólapon történő felvetése esetleg befolyásolhatja a népszavazás végeredményét.
A választási bizottság állást foglalt a szocialista párt kérésére abban, hogy a Győr-Moson-Sopron megyei 7. számú választókörzetben esedékes időközi országgyűlési képviselő-választás első és második fordulójának napján, november 14-én és 28-án, illetve az azt megelőző napon érvényes kampánycsendet miként érinti az, hogy ebben az időszakban már folyamatban van a decemberi népszavazás kampánya.
Az OVB egyhangúlag úgy döntött, hogy mivel két különböző kampányról van szó, a népszavazási kampányt nem kell felfüggeszteni az időközi választások idején, de értelemszerűen abban nem alkalmazhatók olyan cselekmények, amelyek befolyásolhatják a képviselő-választást.
A testület megállapodott abban, hogy továbbra is részt vehet az üléseken Cservák Csaba, a bizottság MDF-frakció által delegált tagja, azonban nincs szavazati joga, amíg a képviselőcsoport helyzete végleg nem rendeződik, illetve arról a bizottság hivatalos értesítést nem kap.
Az MDF-es politikus szerint "jogállamiságot sértő" ellentmondás van abban, hogy a jogszabályok szerint 15 fő alatt automatikusan megszűnik a frakció, miközben már nincs érvényben olyan rendelkezés, amely a képviselő-testület minimumlétszámát meghatározza. (MTI)
(Forrás:www.budapest.hu)
A testület a kérdést egy állampolgári beadvány kapcsán vizsgálta meg, amely felvetette, hogy a kérdések egy szavazólapon történő felvetése esetleg befolyásolhatja a népszavazás végeredményét.
A választási bizottság állást foglalt a szocialista párt kérésére abban, hogy a Győr-Moson-Sopron megyei 7. számú választókörzetben esedékes időközi országgyűlési képviselő-választás első és második fordulójának napján, november 14-én és 28-án, illetve az azt megelőző napon érvényes kampánycsendet miként érinti az, hogy ebben az időszakban már folyamatban van a decemberi népszavazás kampánya.
Az OVB egyhangúlag úgy döntött, hogy mivel két különböző kampányról van szó, a népszavazási kampányt nem kell felfüggeszteni az időközi választások idején, de értelemszerűen abban nem alkalmazhatók olyan cselekmények, amelyek befolyásolhatják a képviselő-választást.
A testület megállapodott abban, hogy továbbra is részt vehet az üléseken Cservák Csaba, a bizottság MDF-frakció által delegált tagja, azonban nincs szavazati joga, amíg a képviselőcsoport helyzete végleg nem rendeződik, illetve arról a bizottság hivatalos értesítést nem kap.
Az MDF-es politikus szerint "jogállamiságot sértő" ellentmondás van abban, hogy a jogszabályok szerint 15 fő alatt automatikusan megszűnik a frakció, miközben már nincs érvényben olyan rendelkezés, amely a képviselő-testület minimumlétszámát meghatározza. (MTI)
(Forrás:www.budapest.hu)