Mélygarázst építenének a Dózsa György út alá
Egyfajta koncesszióba adná a Felvonulási teret magánvállalkozónak Budapest főépítésze.
Schneller István elképzelése szerint a majdani vállalkozó szedhetné a bérleti díjat a főváros egyik legfrekventáltabb szabadtéri közterületén, cserébe pedig - akár szakaszosan is - mélygarázst építene a Dózsa György út alatt, valamint visszaparkosítaná az út macskaköves részét, amely papíron jelenleg is zöldterületnek minősül.
Régi terv, hogy a Hősök tere környékén mélygarázs épüljön. Zugló önkormányzata korábban olyan rendezési tervet fogadott el, amely szerint a teremgarázs a Hősök tere alatt épülhetne meg - írja a Népszabadság. Budapest főépítésze azonban ezzel nem értett egyet - arra hivatkozva, hogy a tér "szakrális jellegű" -, inkább a Felvonulási tér alá álmodná a garázst. A főpolgármesteri kabinet egyik korábbi ülésén egyébként döntés született: Zugló rendezési tervét a főváros a közigazgatási hivatal előtt támadja meg, mivel azzal több ponton nem ért egyet.
A városházán évek óta dédelgetett terv, hogy a Városligetből kihasított Felvonulási teret visszaparkosítsák, a költség szakmai becslések szerint meghaladhatja az egymilliárd forintot. Eddig mindössze annyi valósult meg az elképzelésekből, hogy a Dózsa György út tavaly véget ért felújítása során fasort telepítettek az utca szélére. A zöldterületté alakítást civil szervezetek, például a Levegő Munkacsoport is támogatná.
A Felvonulási tér parkosítását - a pénzhiány mellett - az is késleltetheti, hogy nem megoldott a városban a nagyobb tömegeket vonzó rendezvények sorsa. A nagyobb közparkok, például a Városliget és a Margit-sziget már amúgy is túlterheltek, ezért nehéz lesz pótolni a Felvonulási tér betonját. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a tér jelenleg egyben Budapest egyik legnagyobb turistabusz-parkolója.
A Rákosi-korszakban a Dózsa György út szélesítésekor alakították ki a Felvonulási teret. A május elsejei felvonulás 1949-ben már a térré szélesített úttesten zajlott. A korábbi Aréna út (a mai Dózsa György út) és a Hősök tere ugyanis túl keskeny volt ahhoz, hogy ott tömegfelvonulást vagy katonai díszszemlét rendezzenek. A felvonulási tér kialakítása csak az Aréna út liget felőli oldalán volt lehetséges. A Városligetben ezért jelentős beavatkozásra került sor: hozzávetőleg héthektárnyi zöldet használtak fel. Útban volt a Regnum Marianum-templom is - amelyet Rákosi Mátyás személyes utasítására tüntettek el -, valamint a liget és az Ajtósi Dürer sor sarkán lévő Erzsébetvárosi Színház is.
www.budapest.hu
Régi terv, hogy a Hősök tere környékén mélygarázs épüljön. Zugló önkormányzata korábban olyan rendezési tervet fogadott el, amely szerint a teremgarázs a Hősök tere alatt épülhetne meg - írja a Népszabadság. Budapest főépítésze azonban ezzel nem értett egyet - arra hivatkozva, hogy a tér "szakrális jellegű" -, inkább a Felvonulási tér alá álmodná a garázst. A főpolgármesteri kabinet egyik korábbi ülésén egyébként döntés született: Zugló rendezési tervét a főváros a közigazgatási hivatal előtt támadja meg, mivel azzal több ponton nem ért egyet.
A városházán évek óta dédelgetett terv, hogy a Városligetből kihasított Felvonulási teret visszaparkosítsák, a költség szakmai becslések szerint meghaladhatja az egymilliárd forintot. Eddig mindössze annyi valósult meg az elképzelésekből, hogy a Dózsa György út tavaly véget ért felújítása során fasort telepítettek az utca szélére. A zöldterületté alakítást civil szervezetek, például a Levegő Munkacsoport is támogatná.
A Felvonulási tér parkosítását - a pénzhiány mellett - az is késleltetheti, hogy nem megoldott a városban a nagyobb tömegeket vonzó rendezvények sorsa. A nagyobb közparkok, például a Városliget és a Margit-sziget már amúgy is túlterheltek, ezért nehéz lesz pótolni a Felvonulási tér betonját. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a tér jelenleg egyben Budapest egyik legnagyobb turistabusz-parkolója.
A Rákosi-korszakban a Dózsa György út szélesítésekor alakították ki a Felvonulási teret. A május elsejei felvonulás 1949-ben már a térré szélesített úttesten zajlott. A korábbi Aréna út (a mai Dózsa György út) és a Hősök tere ugyanis túl keskeny volt ahhoz, hogy ott tömegfelvonulást vagy katonai díszszemlét rendezzenek. A felvonulási tér kialakítása csak az Aréna út liget felőli oldalán volt lehetséges. A Városligetben ezért jelentős beavatkozásra került sor: hozzávetőleg héthektárnyi zöldet használtak fel. Útban volt a Regnum Marianum-templom is - amelyet Rákosi Mátyás személyes utasítására tüntettek el -, valamint a liget és az Ajtósi Dürer sor sarkán lévő Erzsébetvárosi Színház is.
www.budapest.hu