Megszámolták a hajléktalanokat

Lezárult a csütörtökön kezdett hajléktalanszámlálás Budapesten és hét vidéki nagyvárosban.
A szociális munkások és az önkéntesek a hajléktalanok tartózkodási helyét, nemét, életkorát jegyezték fel.

Az önkéntesektől eddig begyűjtött adatok alapján 475 hajléktalant számláltak meg. A pilisi erdőkben az erdészek 81 otthontalant regisztráltak. A teljes adatfeldolgozás - a telefonon bejelentett esetek, utcai szociális munkások adatai, a vidéki adatok begyűjtése után - a hét közepére várható.

Budapestet 137 körzetre osztották, de a száz önkéntes csak ötven körzetet tudott bejárni a három nap alatt. A tapasztalatok szerint nagyon sokan alszanak ilyen hideg időben is a szabad ég alatt, a Népligetben például hárman összebújva egyetlen matracon feküdtek.

A Menhely Alapítvány tegnapi tájékoztatója szerint a hideg idő miatt minden hajléktalanszálló megtelt.

Ilyen "pontszerű" - egy-két-három napig tartó - felmérést 1999 óta végeznek a Menhely Alapítvány és egyéb szociális segélyszervezetek munkatársai. Idén először a közvéleményt is bevonták a regisztrálásba, a lakóhely környékén élő hajléktalanokat is be lehetett jelenteni.

Gurály Zoltán, a Menhely Alapítvány munkatársa korábban azt mondta, hogy a felmérés eredménye nem kerül be a Központi Statisztikai Hivatal adattárába, de az Európai Unió jelezte, felhasználná az adatokat egy európai összegzéshez.

A felmérést a szociális munkások Budapesten kívül Miskolcon, Pécsett, Szegeden, Győrött, Székesfehérvárott, Kecskeméten és Debrecenben végezték.

(Forrás:www.budapest.hu)