Mától megszűnnek a hajléktalanszállók télre megnyitott férőhelyei

Ma hivatalosan véget ér a hajléktalan ellátás téli, úgynevezett krízisszezonja, amikor az átmenetileg télre megnyitott férőhelyek bezárnak. Budapesten több mint 7,5 ezer embernek biztosan nincs otthona, ennyien szerepelnek az idei hajléktalan felmérés gyorseredményében. Magyarországon idén is többen alusznak a közterületeken, mint ahányan szállókon találnak menedéket.
Aknai Zoltán elmondta, a krízisszezon után azokat, akiket eddig ideiglenes helyeken fogadtak be, vagy megpróbálják valamilyen önálló lakhatáshoz segíteni, vagy pedig - szerencsés esetben - ilyenkor sokszor munkát találnak és saját maguk is meg tudják oldani a további sorsukat.

Véget ért a hajléktalan-ellátás krízisszezonja

2011. április 15-én hivatalosan véget ér a téli krízisszezon

A hajléktalanok csaknem 40 százaléka a fővárosban él. Budapest vezetése azt szeretné elérni, hogy kevesebb hajléktalan legyen az utcákon. Aknai Zoltán úgy fogalmazott, ez új feladatokat jelent a számukra, hiszen a főváros felmondta az összes civil szervezettel kötött eddigi ellátási szerződését, és arra keres megoldást, hogyan lehet a továbbiakban hasonló keretösszeggel, de eredményesebben ellátni a feladatokat. Aknai elmondta, szeretnének segíteni abban, hogy a főváros ki tudja dolgozni azt a stratégiai tervet, amellyel eredményesebben tudja ellátni a hajléktalan embereket.

Véget ért a hajléktalan-ellátás krízisszezonja

Az utóbbi években a jó idő érkezésével sem ürülnek ki az éjjeli menedékhelyek, a korábbi gyakorlattal ellentétben ezek ma már nyáron is 90 százalékos kihasználtsággal működnek.

Nyáron kevesebb hajléktalan elhelyezésére kapnak fedezetet az ideiglenes szálláshelyek, viszont az otthontalanok száma nem csökken. Az igazgató szerint a hajléktanok nem tudják megfinanszírozni a saját lakhatásuk költségeit vagy azért, mert nincs megfelelő munkájuk, amiért megfelelő jövedelmet tudnak kapni, vagy ha van jövedelmük, az olyan alacsony, hogy abból nem tudnak önállóan fenntartani szálláshelyeket. Ezért kellene segíteni az olyan lakhatási programokat amelyek, az önálló lakhatást oldanák meg, akár munkásszállón vagy támogatott lakhatáson keresztül.

 

Forrás: mr1-kossuth.hu

-bartus-