Központi megemlékezés az '56-os forradalom áldozatairól
Katonai tiszteletadás mellett hajtottak fejet a rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájánál a legfőbb közjogi méltóságok, a parlamenti pártok képviselői, valamint civil szervezetek az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozatainak emlékére rendezett központi rendezvényen csütörtökön délelőtt.
Gyurcsány Ferenc kormányfő beszédében a hősök érdemének nevezte, hogy 1956 után más lett Magyarország, mint előtte volt.
A miniszterelnök az ,56-os hősöket hazafiaknak nevezve közölte: bátrak voltak, mert álmodni mertek egy igazságosabb és szabadabb világról, és mint mondta, tetteikkel kizökkentették a történelmet a maga folyásából.
"A magyar kormány, a közös magyar haza és a magyar nemzet nevében meghajtom fejemet Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai halála előtt" - mondta beszédében a kormányfő.
A miniszterelnök felidézve az 56-os hősök emlékét egyszerű, hazájukat szerető embereknek nevezte őket.
Közölte: a szabadságharcban részt vevők "hősökké váltak és mártírok lettek. Magyarázat van, mentség nincs" a történtekre - tette hozzá.
A kormányfő Nagy Imre sírja felé fordulva azt kérdezte, a volt miniszterelnök mit tenne ma az ő helyében, "hogyan kell boldogulni ebben a veszekedős világban, hogyan van egyszerre haza és haladás, hogyan van demokrácia és hatékony állam? Ugye az a helyes sorrend, hogy először vagyunk hazafiak, utána demokraták, és csak azt követően bal- vagy jobboldaliak" - tette fel a kérdést Gyurcsány Ferenc.
Köszönetet mondva az ,56-os hősöknek, közölte: egy jobb országot, egy szabad és igazságos köztársaságot akar.
A 301-es parcellánál a lélekharang hangja és díszsortűz kíséretében egy koszorút helyeztek el közösen a legfőbb közjogi méltóságok: Mádl Ferenc köztársasági elnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Holló András, az Alkotmánybíróság elnöke, valamint Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke.
Ezt követően az emlékmű előtt fejet hajtott, és koszorút helyezett az MSZP nevében Hiller István, Lendvai Ildikó, Nyakó István és Török Zsolt, az SZDSZ nevében Mécs Imre, a Fidesz nevében Juhos Katalin, míg az MDF nevében Csapody Miklós országgyűlési képviselő.
A Belügyminisztérium nevében koszorút helyezett el Lamperth Mónika, és a főváros képviseletében Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes.
A rákoskeresztúri megemlékezést követően a Fiumei úti sírkertben Mádl Ferenc köztársasági elnök nevében Becker Pál, az elnöki hivatal vezetője; Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke; a kormány nevében Lamperth Mónika belügyminiszter; valamint Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke helyezett el koszorút.
Lerótta kegyeletét továbbá a Honvédelmi Minisztérium és a honvédség, a Nagy Imre Társaság, valamint számos ,56-os szervezet képviselője.
Negyvennyolc évvel ezelőtt, 1956 november 4-én indított átfogó támadást a Szovjetunió Magyarország ellen, hogy vérbe fojtsa az október 23-án kezdődött forradalmat és szabadságharcot.
(Forrás:www.budapest.hu)
A miniszterelnök az ,56-os hősöket hazafiaknak nevezve közölte: bátrak voltak, mert álmodni mertek egy igazságosabb és szabadabb világról, és mint mondta, tetteikkel kizökkentették a történelmet a maga folyásából.
"A magyar kormány, a közös magyar haza és a magyar nemzet nevében meghajtom fejemet Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai halála előtt" - mondta beszédében a kormányfő.
A miniszterelnök felidézve az 56-os hősök emlékét egyszerű, hazájukat szerető embereknek nevezte őket.
Közölte: a szabadságharcban részt vevők "hősökké váltak és mártírok lettek. Magyarázat van, mentség nincs" a történtekre - tette hozzá.
A kormányfő Nagy Imre sírja felé fordulva azt kérdezte, a volt miniszterelnök mit tenne ma az ő helyében, "hogyan kell boldogulni ebben a veszekedős világban, hogyan van egyszerre haza és haladás, hogyan van demokrácia és hatékony állam? Ugye az a helyes sorrend, hogy először vagyunk hazafiak, utána demokraták, és csak azt követően bal- vagy jobboldaliak" - tette fel a kérdést Gyurcsány Ferenc.
Köszönetet mondva az ,56-os hősöknek, közölte: egy jobb országot, egy szabad és igazságos köztársaságot akar.
A 301-es parcellánál a lélekharang hangja és díszsortűz kíséretében egy koszorút helyeztek el közösen a legfőbb közjogi méltóságok: Mádl Ferenc köztársasági elnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Holló András, az Alkotmánybíróság elnöke, valamint Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke.
Ezt követően az emlékmű előtt fejet hajtott, és koszorút helyezett az MSZP nevében Hiller István, Lendvai Ildikó, Nyakó István és Török Zsolt, az SZDSZ nevében Mécs Imre, a Fidesz nevében Juhos Katalin, míg az MDF nevében Csapody Miklós országgyűlési képviselő.
A Belügyminisztérium nevében koszorút helyezett el Lamperth Mónika, és a főváros képviseletében Szolnoki Andrea főpolgármester-helyettes.
A rákoskeresztúri megemlékezést követően a Fiumei úti sírkertben Mádl Ferenc köztársasági elnök nevében Becker Pál, az elnöki hivatal vezetője; Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke; a kormány nevében Lamperth Mónika belügyminiszter; valamint Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke helyezett el koszorút.
Lerótta kegyeletét továbbá a Honvédelmi Minisztérium és a honvédség, a Nagy Imre Társaság, valamint számos ,56-os szervezet képviselője.
Negyvennyolc évvel ezelőtt, 1956 november 4-én indított átfogó támadást a Szovjetunió Magyarország ellen, hogy vérbe fojtsa az október 23-án kezdődött forradalmat és szabadságharcot.
(Forrás:www.budapest.hu)