Közlemény: téli kilakoltatási moratórium
Egyetlen ember sem fagyhat meg Budapest utcáin. Különösen elfogadhatatlan, ha a hivatalok szigora kényszerít az utcára embereket a téli hidegben.
Ezért Budapest főpolgármestereként kilakoltatási moratóriumot hirdetek. Felkérem a fővárosi kerületek polgármestereit, hogy - az előző évek humánus önkorlátozásának mintájára - idén is függesszék fel a kilakoltatásokat a téli időszakban.
Törvény rendelkezik arról, hogy december 1. és március 1. között nem lehet az embereket kitenni az utcára. A bírósági végrehajtásról szóló törvény tavalyi módosítása előírja, hogy ebben az időszakban kizárólag az önkényes lakásfoglalók és a rendbírság fizetésére kötelezettek lakoltathatók ki. Tisztelettel felkérem a polgármestereket, hogy maradéktalanul tartsák be a törvényt, de a paragrafusok mellett az emberiességi szempontokra is figyeljenek. Senkit ne lakoltassanak ki a fővárosi lakásokból novembertől áprilisig.
A több éves tapasztalat azt mutatja, hogy a téli időszakban jelentősen, mintegy 30 százalékkal megnő a menedéket keresők száma Budapesten. Ilyenkor a szó szoros értelmében a fagyhalál elől menekülnek a fővárosba a rászorulók, hogy Budapest aluljáróiban, hajléktalan-szállóin, kórházaiban leljenek menedéket - azokkal együtt, akik az év többi részében is a fővárosban élnek.
A humanitás és a szolidaritás elve arra kötelez, hogy ne feledkezzünk meg róluk. Mindannyiunk közös feladata, hogy a rászorulóknak, elesetteknek megadjuk azt a segítséget, ami a túléléshez elengedhetetlen. A hivatali szigort ilyenkor a szolidaritásnak kell felváltania.
A főváros időben megkezdte a felkészülést téli időszakra. A második éve működő "Összefogás a Budapesti Lakástalanokért és Hajléktalan Emberekért" Közalapítvány az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Egészségügyi Minisztérium és a Fővárosi Önkormányzat megbízásából idén először egyesített pályázatot hirdetett a fővárosi és Pest megyei hajléktalan-ellátás támogatására.
A Közalapítvány 2004-ben 305 millió forintot osztott szét a hajléktalanokat ellátó szervezetek között időszakos férőhelyek, utcai szociális munka, egészségügyi ellátás és krízisautók működtetésére. Budapesten 44 helyszínen összesen ötezer hajléktalant tudnak ellátni, de a férőhelyek száma további 700-al bővíthető.
Bízom benne, hogy a kilakoltatási eljárások teljes felfüggesztésére vonatkozó felhívásom a kerületek polgármestereinél nyitott fülekre talál. Ha mindannyiunkban működik a szolidaritás reflexe, akkor Budapest utcáin idén egyetlen fedél nélkül maradt embertársunk sem fog megfagyni.
Demszky Gábor
(Forrás:www.budapest.hu)
Törvény rendelkezik arról, hogy december 1. és március 1. között nem lehet az embereket kitenni az utcára. A bírósági végrehajtásról szóló törvény tavalyi módosítása előírja, hogy ebben az időszakban kizárólag az önkényes lakásfoglalók és a rendbírság fizetésére kötelezettek lakoltathatók ki. Tisztelettel felkérem a polgármestereket, hogy maradéktalanul tartsák be a törvényt, de a paragrafusok mellett az emberiességi szempontokra is figyeljenek. Senkit ne lakoltassanak ki a fővárosi lakásokból novembertől áprilisig.
A több éves tapasztalat azt mutatja, hogy a téli időszakban jelentősen, mintegy 30 százalékkal megnő a menedéket keresők száma Budapesten. Ilyenkor a szó szoros értelmében a fagyhalál elől menekülnek a fővárosba a rászorulók, hogy Budapest aluljáróiban, hajléktalan-szállóin, kórházaiban leljenek menedéket - azokkal együtt, akik az év többi részében is a fővárosban élnek.
A humanitás és a szolidaritás elve arra kötelez, hogy ne feledkezzünk meg róluk. Mindannyiunk közös feladata, hogy a rászorulóknak, elesetteknek megadjuk azt a segítséget, ami a túléléshez elengedhetetlen. A hivatali szigort ilyenkor a szolidaritásnak kell felváltania.
A főváros időben megkezdte a felkészülést téli időszakra. A második éve működő "Összefogás a Budapesti Lakástalanokért és Hajléktalan Emberekért" Közalapítvány az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Egészségügyi Minisztérium és a Fővárosi Önkormányzat megbízásából idén először egyesített pályázatot hirdetett a fővárosi és Pest megyei hajléktalan-ellátás támogatására.
A Közalapítvány 2004-ben 305 millió forintot osztott szét a hajléktalanokat ellátó szervezetek között időszakos férőhelyek, utcai szociális munka, egészségügyi ellátás és krízisautók működtetésére. Budapesten 44 helyszínen összesen ötezer hajléktalant tudnak ellátni, de a férőhelyek száma további 700-al bővíthető.
Bízom benne, hogy a kilakoltatási eljárások teljes felfüggesztésére vonatkozó felhívásom a kerületek polgármestereinél nyitott fülekre talál. Ha mindannyiunkban működik a szolidaritás reflexe, akkor Budapest utcáin idén egyetlen fedél nélkül maradt embertársunk sem fog megfagyni.
Demszky Gábor
(Forrás:www.budapest.hu)