Közel 730 millió a fővárosi egészségügyi intézmények fejlesztésére
A Fővárosi Közgyűlés Egészségügyi Bizottsága 2004. február 19.-én ülést tartott, amelyen a bizottság tagjain kívül megjelentek a napirendek előterjesztői,
meghívottként a kórházak főigazgatói, a fővárosi ÁNTSZ és a kamarák, valamint érdekvédelmi szervezetek képviselői. A bizottság 27 napirendet tárgyalt.
A Bizottság a fővárosi kórházak és szakrendelők 2004-ben induló egészségügyi gép-műszer beszerzéseinek céltámogatási pályázatára vonatkozó javaslat keretében, állami támogatással összesen 724,8 millió forint értékű eszközfejlesztést támogatott. Eszerint ebben az évben a fővárosi betegellátás színvonala javítása érdekében megvalósulhat 75 db nagy értékű, köztük laboratóriumi, anaesthesiológiai és intenzív terápiás, röntgendiagnosztikai eszközök beszerzése.
A testület elfogadta a Budapestiek Egészségéért Prevenciós (Népegészségügyi) Programra január végéig beérkezett pályázatok támogatására vonatkozó előterjesztést, amely 34 szervezet programjára 82 millió forint összegű támogatást nyújt. Megvalósulhatnak például kirekesztettség elleni és felzárkóztató programok iskoláskorú fiatalok körében, megerősödhetnek ifjúsági mentálhigiénés programok, például lelki segély telefonszolgálat útján, és új lendületet vehet Vöröskereszt elsősegélynyújtás oktatási programja.
A Bizottság úgy vélekedett, hogy alkotmányos aggályokat vet fel az a helyzet, hogy miközben az állam a kórházakat felelősségbiztosítás megkötésére kötelezi, emellett nincs erre vonatkozó és megfelelő biztosítási ajánlat és jogi környezet. A helyzetet súlyosbítja, hogy a műhibaperekre szakosodó "üzletág" nyomására az egyre magasabb összegű, gyakran a kórházi működést is veszélyeztető mértékű kártérítési ügyekben indult jogi eljárások jelenleg a kórházak, s mögöttük a fenntartó önkormányzatok szinte korlátlan anyagi terhelésével járnak együtt.
E folyamat racionális jogi keretek közé szorítására a Bizottság indítványozta, hogy a Közgyűlés élve felterjesztési jogával, kezdeményezze jogszabály alkotását, s az alkotmányos visszásság orvoslása érdekében a képviselőtestület forduljon az Alkotmánybírósághoz. Az Egészségügyi Bizottság amellett, hogy elvetette a laboratóriumi centrumok privatizációs eljárásokkal történő létrehozását, támogatta azt a javaslatot, miszerint az önkormányzati tulajdonú központosított labor-szervezet létrehozásához és működtetéséhez szükséges ráfordítások, valamint a megtérülésre vonatkozó gazdasági mutatók kidolgozása történjen meg.
A testület a Szent Imre Kórház területén létesítendő gyógyszálló megvalósítási tanulmányának jóváhagyásával kapcsolatos előterjesztést elnapolta azzal, hogy a végleges döntés előtt előtanulmányokat kell készíteni, egyeztetéseket folytatni, és a gazdasági-működési feltételeket meg kell vizsgálni. A Bizottság tájékoztatást kapott a kórházak 2004. évi várható gazdálkodásának intézkedési terveiről és felkérte az intézményvezetőket, hogy a volumenszerződésekre, új eljárási és finanszírozási szabályokra tekintettel készítsenek finanszírozási prognózist. A fővárosi kórházak gazdasági helyzetéről és a szükséges intézkedésekről a Bizottság várhatóan március-áprilisban részletes döntéseket hozhat.
A Fővárosi Közgyűlés Egészségügyi Bizottsága legközelebb március 18-án tart ülést.
Budapest Portál
A Bizottság a fővárosi kórházak és szakrendelők 2004-ben induló egészségügyi gép-műszer beszerzéseinek céltámogatási pályázatára vonatkozó javaslat keretében, állami támogatással összesen 724,8 millió forint értékű eszközfejlesztést támogatott. Eszerint ebben az évben a fővárosi betegellátás színvonala javítása érdekében megvalósulhat 75 db nagy értékű, köztük laboratóriumi, anaesthesiológiai és intenzív terápiás, röntgendiagnosztikai eszközök beszerzése.
A testület elfogadta a Budapestiek Egészségéért Prevenciós (Népegészségügyi) Programra január végéig beérkezett pályázatok támogatására vonatkozó előterjesztést, amely 34 szervezet programjára 82 millió forint összegű támogatást nyújt. Megvalósulhatnak például kirekesztettség elleni és felzárkóztató programok iskoláskorú fiatalok körében, megerősödhetnek ifjúsági mentálhigiénés programok, például lelki segély telefonszolgálat útján, és új lendületet vehet Vöröskereszt elsősegélynyújtás oktatási programja.
A Bizottság úgy vélekedett, hogy alkotmányos aggályokat vet fel az a helyzet, hogy miközben az állam a kórházakat felelősségbiztosítás megkötésére kötelezi, emellett nincs erre vonatkozó és megfelelő biztosítási ajánlat és jogi környezet. A helyzetet súlyosbítja, hogy a műhibaperekre szakosodó "üzletág" nyomására az egyre magasabb összegű, gyakran a kórházi működést is veszélyeztető mértékű kártérítési ügyekben indult jogi eljárások jelenleg a kórházak, s mögöttük a fenntartó önkormányzatok szinte korlátlan anyagi terhelésével járnak együtt.
E folyamat racionális jogi keretek közé szorítására a Bizottság indítványozta, hogy a Közgyűlés élve felterjesztési jogával, kezdeményezze jogszabály alkotását, s az alkotmányos visszásság orvoslása érdekében a képviselőtestület forduljon az Alkotmánybírósághoz. Az Egészségügyi Bizottság amellett, hogy elvetette a laboratóriumi centrumok privatizációs eljárásokkal történő létrehozását, támogatta azt a javaslatot, miszerint az önkormányzati tulajdonú központosított labor-szervezet létrehozásához és működtetéséhez szükséges ráfordítások, valamint a megtérülésre vonatkozó gazdasági mutatók kidolgozása történjen meg.
A testület a Szent Imre Kórház területén létesítendő gyógyszálló megvalósítási tanulmányának jóváhagyásával kapcsolatos előterjesztést elnapolta azzal, hogy a végleges döntés előtt előtanulmányokat kell készíteni, egyeztetéseket folytatni, és a gazdasági-működési feltételeket meg kell vizsgálni. A Bizottság tájékoztatást kapott a kórházak 2004. évi várható gazdálkodásának intézkedési terveiről és felkérte az intézményvezetőket, hogy a volumenszerződésekre, új eljárási és finanszírozási szabályokra tekintettel készítsenek finanszírozási prognózist. A fővárosi kórházak gazdasági helyzetéről és a szükséges intézkedésekről a Bizottság várhatóan március-áprilisban részletes döntéseket hozhat.
A Fővárosi Közgyűlés Egészségügyi Bizottsága legközelebb március 18-án tart ülést.
Budapest Portál