Konferencia a légszennyezettség változásáról
A levegő kén-dioxid-szennyezettsége az utóbbi évtizedekben számottevően csökkent - hangzott el csütörtökön a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium valamint a budapesti Francia Intézet által szervezett konferencián, Budapesten.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium és a budapesti Francia Intézet közös konferenciáján Györgyné Váraljai Irén, a szaktárca referenciaközpontjának képviseletében hangsúlyozta: a légszennyezettség változása jól követhető, az országos mérőhálózat és adatközpont segítségével, amely 56 automatikus mérőállomásból és 325 hagyományos mintavételes mérőpontból áll.
Az automatikus állomások folyamatosan mérik a levegő kén-dioxid, nitrogénoxid, szénmonoxid, talajközeli ózon szennyezettségét, a por mennyiségét, valamint a benzol és más egészségre veszélyes szénhidrogének jelenlétét. Az információkat folyamatosan továbbítják a mérőállomások egy központi adatbázisba, melyről hamarosan az internet segítségével a lakosság is tájékozódhat. Jelenleg az internetes kapcsolat próbaüzeme folyik - tette hozzá.
A helyettes államtitkár rámutatott: 2010-re az 1990-es kibocsátási szinthez képest 46 százalékos csökkenést kell elérni a kéndioxid-szennyezettségnél, 17 százalékos javulást a nitrogénoxidoknál, és 33 százalékos csökkenést az illékony szerves vegyületeknél.
Németh Aranka, a fővárosi főpolgármesteri hivatal környezetvédelmi ügyosztályának képviseletében a szmogriadó módosításáról adott tájékoztatást. A főváros a múlt év augusztusában módosította a korábbi szmogriadó-szabályozást. A határértékeket az európai uniós követelményekhez igazították. Ez az egyes szennyező anyagoknál 10-30 százalékos szigorítást jelentett.
A szmogriadó két fokozatból áll. Amennyiben az automata mérőállomások közül kettő három órán keresztül valamelyik szennyezőből határérték felett mér, s a meteorológiai helyzet, valamint előrejelzés is kedvezőtlen, akkor a főpolgármester elrendeli a szmogriadó első fokozatát. Ennek lényege, hogy a tömegtájékoztatás eszközeivel az intézményeket, cégeket, lakosságot a fűtés, a gépjárműhasználat csökkentésére kérik.
Amennyiben ez nem vezet eredményre, s a meteorológiai viszonyok továbbra is kedvezőtlenek a második fokozat elrendelése következik. Ez már a gépkocsiforgalom korlátozását, az üzemanyag-kiszolgálás átmeneti felfüggesztését, a bölcsődékben, az óvodákban, az általános iskolák alsó tagozataiban szünet elrendelését jelentheti
Budapest Portál
Az automatikus állomások folyamatosan mérik a levegő kén-dioxid, nitrogénoxid, szénmonoxid, talajközeli ózon szennyezettségét, a por mennyiségét, valamint a benzol és más egészségre veszélyes szénhidrogének jelenlétét. Az információkat folyamatosan továbbítják a mérőállomások egy központi adatbázisba, melyről hamarosan az internet segítségével a lakosság is tájékozódhat. Jelenleg az internetes kapcsolat próbaüzeme folyik - tette hozzá.
A helyettes államtitkár rámutatott: 2010-re az 1990-es kibocsátási szinthez képest 46 százalékos csökkenést kell elérni a kéndioxid-szennyezettségnél, 17 százalékos javulást a nitrogénoxidoknál, és 33 százalékos csökkenést az illékony szerves vegyületeknél.
Németh Aranka, a fővárosi főpolgármesteri hivatal környezetvédelmi ügyosztályának képviseletében a szmogriadó módosításáról adott tájékoztatást. A főváros a múlt év augusztusában módosította a korábbi szmogriadó-szabályozást. A határértékeket az európai uniós követelményekhez igazították. Ez az egyes szennyező anyagoknál 10-30 százalékos szigorítást jelentett.
A szmogriadó két fokozatból áll. Amennyiben az automata mérőállomások közül kettő három órán keresztül valamelyik szennyezőből határérték felett mér, s a meteorológiai helyzet, valamint előrejelzés is kedvezőtlen, akkor a főpolgármester elrendeli a szmogriadó első fokozatát. Ennek lényege, hogy a tömegtájékoztatás eszközeivel az intézményeket, cégeket, lakosságot a fűtés, a gépjárműhasználat csökkentésére kérik.
Amennyiben ez nem vezet eredményre, s a meteorológiai viszonyok továbbra is kedvezőtlenek a második fokozat elrendelése következik. Ez már a gépkocsiforgalom korlátozását, az üzemanyag-kiszolgálás átmeneti felfüggesztését, a bölcsődékben, az óvodákban, az általános iskolák alsó tagozataiban szünet elrendelését jelentheti
Budapest Portál