Kispestnek összefogás kell!
- A fővárosban három kerületben nyert szocialista polgármesterjelölt, Angyalföldön, Pesterzsébeten és itt. A tizennyolc tagú képviselő-testület felét a Fidesz adja, van - velem együtt - hét MSZP-s, egy jobbikos és egy LMP-s képviselő. Ilyen felállás mellett az MSZP nem tud többséget teremteni, a Fidesz pedig csak akkor, ha alkalmanként szövetségre lép vagy az LMP-vel vagy a Jobbikkal. Erre szoktam mondani fideszes kollégáimnak, hogy egyszerűbb lenne, ha a két nagy párt koalícióra lépne. Még ha ez nem is történt meg, egyfajta együttműködés mégis van a Fidesz és az MSZP között.
- Vajon az ősszel miért mentek szembe a kispestiek az országos tendenciával, újraválasztva a szocialista polgármestert?
- Az elmúlt négy évben, még a közgyűlési többséggel is rendelkezve, megannyi fejlesztést sikerült véghezvinnünk. A zöldprogramunkra szerintem büszkék lehetünk. Fontos megjegyezni, hogy a kerületben komoly térfigyelő rendszert építettünk ki. Európai uniós és hazai programok révén egyébként mintegy kétmilliárd forintot sikerült nyernünk pályázatokon, így közterületi és intézményi fejlesztéseket egyaránt meg tudtunk valósítani, ahogyan az oktatásba és a szociális ellátásba is beruházhattunk. Építettünk kerékpárutakat, és megújítottunk sportpályákat. Jó néhány programunk tehát sikeres volt, nem mellékesen pedig megpróbáltam végrehajtani azt, amit még 2006-ban megígértem. Amúgy még az előző ciklus elején túlestünk a szükséges intézmény-, különösen az iskola-összevonásokon. Persze hozzá kell tennem, nem csupán összevonásokról, hanem az oktatási intézményhálózat érdemi átalakításáról is beszélhetünk.
Gajda Péter, a XIX. kerület MSZP-s polgármestere
- Mindemellett nemcsak ön, hanem a Fidesz is jól szerepelt, így a választások nyomán egyfajta patthelyzet alakult ki. Hogyan oldották fel ezt?
- MSZP-s polgármesterként három helyettesem van, egy szocialista és két fideszes alpolgármester dolgozik Kispestért. Négy tanácsnokot is választottunk, akik az LMP, a Jobbik, a Fidesz és az MSZP soraiból kerültek ki.
- Ez már-már maga a megvalósult nemzeti együttműködés.
- Így is fogalmazhatunk. Mindenesetre ez kényszer szülte együttműködés, hiszen a Fidesz sem tud mindent megtenni a polgármester nélkül, és ez fordítva is igaz. Ezt a helyzetet még szoknunk kell, néha akadnak komoly gondok, de abban bízom, hogy egy idő után mindenki rájön: a kispestieket nem a pártpolitika érdekli, hanem az, hogy azt a programot, amelyet bemutattunk, valósítsuk is meg, dolgozzunk együtt a kerületért. Hogy ezt most nagykoalíciónak, szakmai vagy nemzeti együttműködésnek hívjuk, az nem sokakat érdekel.
- Mégis egészen más a főváros XIX. kerületében a helyzet, mint Esztergomban, ahol egy független polgármester és a fideszes közgyűlési többség tusakodik.
- Vannak vitáink, problémáink, a legutóbb például nem sikerült egyezségre jutnunk egyes tisztségviselők megválasztását illetően, de szerencsére nagyon messze vagyunk attól a helyzettől, ami Esztergomban van.
- Milyen terveik vannak erre a ciklusra?
- A sportfejlesztésekben szeretnénk jelentősen előrelépni. A kispesti piacot szintén fejleszteni kívánjuk, ugyanakkor a Határ úti közlekedési csomópont rendezését is szeretnénk elérni. A zöldprogramunkat pedig az előző ciklushoz hasonló módon továbbvinnénk, kicsinosítva a kisebb közparkjainkat is, miközben felújítunk mind több játszóteret.
Forrás: magyarhirlap.hu
-bá-