Kártyás árammérő rászorulóknak

Várhatóan szeptemberben szerelik fel az első kártyás áramfogyasztás mérőt, ami korlátozott, de folyamatos áramfogyasztást biztosít azoknál a családoknál, ahol az alacsony jövedelem miatt problémát jelent a számlák kifizetése - közölte Kőnig Éva.
A szociális tárca családi és pénzbeli ellátások főosztályának vezetője hozzátette: a pályázatra az adósságkezelést működtető önkormányzatok jelentkezhettek. A csaknem száz helyhatóság közül harmincegyen nyertek, a helyi adósságkezelő szolgálatok munkatársai összesen 1200 családot választhatnak ki.

A tárca már megkötötte a szerződéseket, az áramszolgáltató pedig várhatóan július 26-án zárja le a közbeszerzési eljárást.

Göncz Kinga szociális miniszter korábban ismertette: az elektromos művek a mérőt térítésmentesen szereli fel a rászorulóknak, akik egy hónapban 110 kWh mennyiségnyi kártyát ingyen kapnak, ami egy átlagos család teljes havi fogyasztását fedezi. További újabb egységnyi áramot is vehetnek az érintettek, kilowattonként 28 forintért. A szerkezet a kártyás mobiltelefonhoz hasonló elven működik, így a fogyasztó nyomon követheti az áramfelhasználást.

A beruházást az áramszolgáltató saját forrásából és a központi költségvetésből finanszírozzák. Szakértők folyamatosan monitorozzák az új, egyelőre egy évre tervezett rendszert, az eredmények alapján döntenek kiterjesztéséről.

Mint korábban megírtuk, a közüzemi díjtartozások kezelésére 200 ezer forint a felső határ. Támogatásra számíthatnak, akiknél az adósság eléri az 50 ezer forintot, és január 1-től azok is, akiknél közüzemi díjtartozásuk miatt a szolgáltatást már kikapcsolták. Az adósoknak legalább 25 százalékos önrészt kell vállalniuk, a helyhatóság ugyanis az elmaradás 75 százalékát vállalja át. Mégis csupán 100 önkormányzat kapcsolódott a programhoz, pedig a családoknak jelentene nagy segítséget, ha minél többen csatlakoznának. A helyhatóságok a kiutalt támogatásnak csaknem 100 százalékát visszaigényelhetik a központi költségvetésből.

(Forrás:www.budapest.hu)