Június végéig el kell végezni a parlagfűmentesítést
Június 15-én életbe lép az szigorú növényvédelmi törvény, amely előírja, hogy a parlagfűmentesítést június 30-ig el kell végezni a földtulajdonosoknak – figyelmeztettek a kedden délelőtt tartott Fővárosi Parlagfű Szakmai Napon.
A gyomosan maradt területeken a hatóság a tulajdonos értesítése nélkül is elvégeztetheti a kaszálást, - a tulajdonosra ezután kiróják ennek költségét, megfejelve a bírsággal.
Bakonyi Tibor főpolgármester-helyettes elmondta, hogy 1995-ben, az országban az elsők között ismerte fel a főváros vezetése, hogy a lakosság 20%-ának súlyos megbetegedést okozó gyomkártevő ellen csak együttesen lehet fellépni és a Fővárosi Közgyűlés, a budapesti lakosság egész-ségi állapotáért felelősséget érezve, létrehozta a Főváros Parlagfű Programot, amelyet 2001-ben újabb öt évre meghosszabbított. A főváros a jövőben is folytatni kívánja a parlagfű visszaszorítását célzó munkát.
A Program keretében elsősorban a saját házatáját tartja rendben a főváros: a tulajdonában, kezelésében lévő zöldfelületeket gondozza és a kaszálásokat a parlagfű virágzásának megakadályozása érdekében ütemezi, illetve erre kötelezi a területek kezelését végző gazdasági társaságokat, mint amilyen például a FŐKERT RT., a FKF RT., a Fővárosi Temetkezési intézet, vagy a BKV Rt.
Budapest zöldfelületének csupán kis része, a 32 ezer hektárból mintegy 2000 hektár a Főváros tulajdona; hasonló nagyságú a többi önkormányzat birtoka, a többi más ingatlantulajdonosé. A Fővárosnak sem a kerületi önkormányzatok, sem a magántulajdonú területeken nincs jogi hatásköre. Ezért a Fővárosi Parlagfű Program elsősorban a felvilágosítás, a koordináció területén tud működni. Ezt nem is eredménytelenül tette, teszi, hiszen sikerült elérni, hogy Budapesten az utóbbi években 4-5 százalékkal csökkent a parlagfű borítás, - miközben az országban mindenütt évi 10 százalékkal növekedett. A parlagfű borítottság csökkenése a pollenszám csökkenését is magával hozza, azonban ez még mindig magasabb a megengedett határértéknél.
A másik tényező, ami miatt az allergiások száma tovább nő az, hogy a városi, szennyezett levegőben a kevesebb pollen is súlyosabb irritációt okoz. Ennek megoldásához már át kell gondolni a város közlekedési rendszerét, a tisztább levegő érdekében vissza kell szorítani a nagy szennyező kibocsátást jelentő személyautózást, bővíteni kell a társas-közlekedési struktúrát. De a saját egészségünkért magunknak is többet szükséges tennünk: meg kell erősíteni leromlott immunrendszerünket, egészségesebbé kell tenni táplálkozásunkat, többet kell mozogni, sportolni.
Az előadó szakértők felhívták a figyelmet, hogy június 15-én hatályossá válik a2005. évi XXXVIII. Törvény a növényvédelemről szóló 2000. évi XXXV. törvény és az azzal összefüggő egyes ágazati törvények módosításáról, -és ez néhány jelentős változást léptet életbe. A legfontosabb: "(3) A földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágzását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani". Ezután a határnap után a hatóság a tulajdonos előzetes értesítése nélkül is végrehajthatja a közérdekű védekezést a gyomos terület megtisztítása érdekében, a tulajdonosnak viszont benyújtják a számlát, a 2 millió forintot is elérő büntetéssel megfejelve. A Földhivatal az űrtávjelzés és a korábbi gyomossági adatok alapján előrejelzést és helyszíni ellenőrzést végez. A kerületi jegyzők és a Növény és Talajvédelmi Szolgálat továbbra is elsőfokú hatóságként intézkedik a parlagfűmentesítés érdekében. Az előrejelzések szerint a kedvező időjárás segítette a parlagfű robbanásszerű fejlődését, ezért a főváros felszólítja az ingatlantulajdonosokat a gyommentesítés mielőbbi elvégzésére. De arra is figyelmeztetnek, hogy nem elég a gyommentesítés, a földterületeket jellegüknek megfelelően művelni, hasznosítani kell, az ökológiai elvek betartásával. A nem használt földeket ajánlatos erdősíteni, gyepesíteni, az építkezések után mielőbb pázsitot, kertet kell létesíteni, mivel a rendszeresen művelt területekről a parlagfű kiszorul.
(Forrás:www.budapest.hu)
Bakonyi Tibor főpolgármester-helyettes elmondta, hogy 1995-ben, az országban az elsők között ismerte fel a főváros vezetése, hogy a lakosság 20%-ának súlyos megbetegedést okozó gyomkártevő ellen csak együttesen lehet fellépni és a Fővárosi Közgyűlés, a budapesti lakosság egész-ségi állapotáért felelősséget érezve, létrehozta a Főváros Parlagfű Programot, amelyet 2001-ben újabb öt évre meghosszabbított. A főváros a jövőben is folytatni kívánja a parlagfű visszaszorítását célzó munkát.
A Program keretében elsősorban a saját házatáját tartja rendben a főváros: a tulajdonában, kezelésében lévő zöldfelületeket gondozza és a kaszálásokat a parlagfű virágzásának megakadályozása érdekében ütemezi, illetve erre kötelezi a területek kezelését végző gazdasági társaságokat, mint amilyen például a FŐKERT RT., a FKF RT., a Fővárosi Temetkezési intézet, vagy a BKV Rt.
Budapest zöldfelületének csupán kis része, a 32 ezer hektárból mintegy 2000 hektár a Főváros tulajdona; hasonló nagyságú a többi önkormányzat birtoka, a többi más ingatlantulajdonosé. A Fővárosnak sem a kerületi önkormányzatok, sem a magántulajdonú területeken nincs jogi hatásköre. Ezért a Fővárosi Parlagfű Program elsősorban a felvilágosítás, a koordináció területén tud működni. Ezt nem is eredménytelenül tette, teszi, hiszen sikerült elérni, hogy Budapesten az utóbbi években 4-5 százalékkal csökkent a parlagfű borítás, - miközben az országban mindenütt évi 10 százalékkal növekedett. A parlagfű borítottság csökkenése a pollenszám csökkenését is magával hozza, azonban ez még mindig magasabb a megengedett határértéknél.
A másik tényező, ami miatt az allergiások száma tovább nő az, hogy a városi, szennyezett levegőben a kevesebb pollen is súlyosabb irritációt okoz. Ennek megoldásához már át kell gondolni a város közlekedési rendszerét, a tisztább levegő érdekében vissza kell szorítani a nagy szennyező kibocsátást jelentő személyautózást, bővíteni kell a társas-közlekedési struktúrát. De a saját egészségünkért magunknak is többet szükséges tennünk: meg kell erősíteni leromlott immunrendszerünket, egészségesebbé kell tenni táplálkozásunkat, többet kell mozogni, sportolni.
Az előadó szakértők felhívták a figyelmet, hogy június 15-én hatályossá válik a2005. évi XXXVIII. Törvény a növényvédelemről szóló 2000. évi XXXV. törvény és az azzal összefüggő egyes ágazati törvények módosításáról, -és ez néhány jelentős változást léptet életbe. A legfontosabb: "(3) A földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágzását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani". Ezután a határnap után a hatóság a tulajdonos előzetes értesítése nélkül is végrehajthatja a közérdekű védekezést a gyomos terület megtisztítása érdekében, a tulajdonosnak viszont benyújtják a számlát, a 2 millió forintot is elérő büntetéssel megfejelve. A Földhivatal az űrtávjelzés és a korábbi gyomossági adatok alapján előrejelzést és helyszíni ellenőrzést végez. A kerületi jegyzők és a Növény és Talajvédelmi Szolgálat továbbra is elsőfokú hatóságként intézkedik a parlagfűmentesítés érdekében. Az előrejelzések szerint a kedvező időjárás segítette a parlagfű robbanásszerű fejlődését, ezért a főváros felszólítja az ingatlantulajdonosokat a gyommentesítés mielőbbi elvégzésére. De arra is figyelmeztetnek, hogy nem elég a gyommentesítés, a földterületeket jellegüknek megfelelően művelni, hasznosítani kell, az ökológiai elvek betartásával. A nem használt földeket ajánlatos erdősíteni, gyepesíteni, az építkezések után mielőbb pázsitot, kertet kell létesíteni, mivel a rendszeresen művelt területekről a parlagfű kiszorul.
(Forrás:www.budapest.hu)