Három éven belül chipkártyával közlekedünk
Először a kisföldalattin vezeti be a BKV a chipkártyás jegy- és bérletrendszert, amelyet három éven belül Budapest tejles közlekedésére kiterjesztenek.
A társaság évi 2 milliárdos megtakarítást remél a bliccelések visszaszorításától.
A bliccelés visszaszorítását, az igazságosabb tarifák kiszabását teszi lehetővé az ELEKTRA - jelentette ki Demszky Gábor főpolgármester a rendszer bevezetését ismertető sajtótájékoztatón.
Az ELEKTRA Budapest egy elektronikus, intelligens jegy- és bérletrendszer, amelyet mintegy 15-20 milliárd forintból alakíttat ki a BKV - bár a társaságnak ez nem kerül pénzébe. Az úgynevezett Build Operate & Transfer rendszer lényege, hogy a beruházó - amelyet közbeszerzési eljárás keretében fognak kiválasztani - vállalja a teljes rendszer kiépítését, az első időben az üzemeltetését, cserébe rendelkezésre állási díjat kap a BKV-tól, amely fedezi költségeit, illetve a kamatokat. A BKV számításai szerint a bliccelés felére - 12-ről 6 százalékra történő - csökkentése éves szinten mintegy 2 milliárd forint plusz bevételhez juttatja a társaságot, amelyből fedeznék a költségeket.
A havibérleteket műanyag chipkártyák váltják majd fel, míg a vonaljegyek többször feltölthető papíralapú kártyákkal működhetnek. A metróállomásokon kapukat helyeznek el, amelyeken csak az érvényes jeggyel vagy bérlettel lehet átmenni. A rendszer 3 év alatt épül ki teljesen. Először a metróvonalakon, majd a HÉV járművein, végül a teljes hálózaton.
A közbeszerzési eljárást követően a szerződés a tervek szerint jövő év első félévében köthető meg, míg a próbaüzem 2006 év elején kezdődhet. Az ún. pilot program a kisföldalattin indulna. A kártya, hagyományos módon a metró és felszíni járatokon is használható lesz. Ebben az esetben az ellenőrök egy elektronikus leolvasóval ellenőrzik azokat.
Az előzetes tájékoztató hirdetmény Brüsszelben már meg is jelent, és a napokban a Közbeszerzési Értesítőben is olvasható lesz. A vállalkozók - a világ minden tájáról - január ötödikéig tehetik meg szándéknyilatkozatukat, s aki elnyeri a tendert, jövő augusztusban kezdheti meg a munkálatokat.
Aba Botond, a BKV vezérigazgatója a Budapest Portálnak elmondta: a rendszer bevezetése nem eredményezi a BKV-ellenőrök elbocsátását: a jelenleg a metrón dolgozó ellenőröket a felszínre vezénylik, és szeretnék feltölteni a teljes 500 fős állományt (jelenleg mintegy 450 ellenőr dolgozik Budapest-szerte).
Számos nagyvárosban, például Rómában, Londonban, Moszkvában, Honkongban már működik a rendszer.
(Forrás:www.budapest.hu)
A bliccelés visszaszorítását, az igazságosabb tarifák kiszabását teszi lehetővé az ELEKTRA - jelentette ki Demszky Gábor főpolgármester a rendszer bevezetését ismertető sajtótájékoztatón.
Az ELEKTRA Budapest egy elektronikus, intelligens jegy- és bérletrendszer, amelyet mintegy 15-20 milliárd forintból alakíttat ki a BKV - bár a társaságnak ez nem kerül pénzébe. Az úgynevezett Build Operate & Transfer rendszer lényege, hogy a beruházó - amelyet közbeszerzési eljárás keretében fognak kiválasztani - vállalja a teljes rendszer kiépítését, az első időben az üzemeltetését, cserébe rendelkezésre állási díjat kap a BKV-tól, amely fedezi költségeit, illetve a kamatokat. A BKV számításai szerint a bliccelés felére - 12-ről 6 százalékra történő - csökkentése éves szinten mintegy 2 milliárd forint plusz bevételhez juttatja a társaságot, amelyből fedeznék a költségeket.
A havibérleteket műanyag chipkártyák váltják majd fel, míg a vonaljegyek többször feltölthető papíralapú kártyákkal működhetnek. A metróállomásokon kapukat helyeznek el, amelyeken csak az érvényes jeggyel vagy bérlettel lehet átmenni. A rendszer 3 év alatt épül ki teljesen. Először a metróvonalakon, majd a HÉV járművein, végül a teljes hálózaton.
A közbeszerzési eljárást követően a szerződés a tervek szerint jövő év első félévében köthető meg, míg a próbaüzem 2006 év elején kezdődhet. Az ún. pilot program a kisföldalattin indulna. A kártya, hagyományos módon a metró és felszíni járatokon is használható lesz. Ebben az esetben az ellenőrök egy elektronikus leolvasóval ellenőrzik azokat.
Az előzetes tájékoztató hirdetmény Brüsszelben már meg is jelent, és a napokban a Közbeszerzési Értesítőben is olvasható lesz. A vállalkozók - a világ minden tájáról - január ötödikéig tehetik meg szándéknyilatkozatukat, s aki elnyeri a tendert, jövő augusztusban kezdheti meg a munkálatokat.
Aba Botond, a BKV vezérigazgatója a Budapest Portálnak elmondta: a rendszer bevezetése nem eredményezi a BKV-ellenőrök elbocsátását: a jelenleg a metrón dolgozó ellenőröket a felszínre vezénylik, és szeretnék feltölteni a teljes 500 fős állományt (jelenleg mintegy 450 ellenőr dolgozik Budapest-szerte).
Számos nagyvárosban, például Rómában, Londonban, Moszkvában, Honkongban már működik a rendszer.
(Forrás:www.budapest.hu)