EU-jóváhagyás a Pest megyei lerakókra
Évek óta tartó huzavonát követően mégis megkezdődhet a 45 nógrádi és 61 Pest megyei település háztartási hulladékát befogadó lerakó létesítése.
Az Európai Unió már 2002-ben támogatást ígért egy 6-6,5 milliárd forintos költséggel létesítendő hulladéklerakóhoz, amely több mint száz Nógrád és Pest megyei települést érintene.
A programot azonban nem lehetett elindítani, mert nem sikerült a megfelelő helyszínt biztosítani. Nyolc településen tartottak népszavazást, s a lakosság valamennyi esetben elutasította a létesítést. Ekkor vetődött fel, hogy nem új lerakót kellene létrehozni, hanem egy már meglévőt kibővíteni.
A fordulat akkor következett be, amikor Gödöllő is belépett a társulásba. A város önkormányzatának tulajdonában álló, de Kerepes közigazgatási területén lévő telep ugyanis alkalmas a bővítésre, a kiválogatott, az újrahasznosítható hulladékokat már nem tartalmazó szemét végleges elhelyezésére. Ezután az Északkelet-Pest és Nógrád Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás átdolgozta a projektet, és benyújtotta a módosított dokumentációt a Nemzeti Fejlesztési Hivatalnak.
Néhány hete Brüsszelben az Európai Unió jóváhagyta a módosítást. Így megkezdődhet a mintegy háromszázezer lakost kiszolgáló, a kommunális hulladék korszerű kezelését, újrahasznosítását és biztonságos lerakását biztosító beruházás. Az említetten kívül bővítik a nógrádmarcali lerakót, továbbá Vácrátóton átrakó- és válogatóművet létesítenek. A hulladék 60-65 százalékát újrahasznosítják, a maradékot fogadja majd be a két lerakó.
Az Európai Unió támogatása a költségek felét fedezi, 40 százalékkal járul hozzá a magyar állam, s 10 százalék a társulási önerő.
- Egy szinte már halott tervet sikerült újraéleszteni - mondta Bók Károly kerepesi polgármester, a társulás elnöke. - Az ütemterv szerint az év végén kiírható lesz az építési tender. Az építkezésnek és a gépbeszerzésnek 2006 elején meg kell kezdődnie ahhoz, hogy 2007 első felében átadhatók legyenek a létesítmények.
(Forrás:www.budapest.hu)
A programot azonban nem lehetett elindítani, mert nem sikerült a megfelelő helyszínt biztosítani. Nyolc településen tartottak népszavazást, s a lakosság valamennyi esetben elutasította a létesítést. Ekkor vetődött fel, hogy nem új lerakót kellene létrehozni, hanem egy már meglévőt kibővíteni.
A fordulat akkor következett be, amikor Gödöllő is belépett a társulásba. A város önkormányzatának tulajdonában álló, de Kerepes közigazgatási területén lévő telep ugyanis alkalmas a bővítésre, a kiválogatott, az újrahasznosítható hulladékokat már nem tartalmazó szemét végleges elhelyezésére. Ezután az Északkelet-Pest és Nógrád Megyei Regionális Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás átdolgozta a projektet, és benyújtotta a módosított dokumentációt a Nemzeti Fejlesztési Hivatalnak.
Néhány hete Brüsszelben az Európai Unió jóváhagyta a módosítást. Így megkezdődhet a mintegy háromszázezer lakost kiszolgáló, a kommunális hulladék korszerű kezelését, újrahasznosítását és biztonságos lerakását biztosító beruházás. Az említetten kívül bővítik a nógrádmarcali lerakót, továbbá Vácrátóton átrakó- és válogatóművet létesítenek. A hulladék 60-65 százalékát újrahasznosítják, a maradékot fogadja majd be a két lerakó.
Az Európai Unió támogatása a költségek felét fedezi, 40 százalékkal járul hozzá a magyar állam, s 10 százalék a társulási önerő.
- Egy szinte már halott tervet sikerült újraéleszteni - mondta Bók Károly kerepesi polgármester, a társulás elnöke. - Az ütemterv szerint az év végén kiírható lesz az építési tender. Az építkezésnek és a gépbeszerzésnek 2006 elején meg kell kezdődnie ahhoz, hogy 2007 első felében átadhatók legyenek a létesítmények.
(Forrás:www.budapest.hu)