Elzárnák a közterületi kutak egyharmadát

Ötszázzal kevesebb közterületi kút lesz a fővárosban, ha az egyes kerületek úgy döntenek, a jelenleg működőknek csupán töredékére van szükség.
A fővárosban összesen ezernégyszáz nyomós kút működik, többségük fogyasztása után senki nem fizet, az elfolyatott víz költségét a Fővárosi Vízművek Rt. állja. Ezért is rendelték el azt a felmérést, amelynek során kiderülhet, mennyi kifolyónak a megtartása indokolt. A felmérés megkezdődött, egyelőre azonban nem tudni, mikor érnek a végére. A felülvizsgálatra azért van szükség, mert viszonylag jelentős az a vízmennyiség, ami ezekből a kutakból összességében elfogy, naponta átlagosan 250 liternyit vételeznek a budapestiek. Ez nagyjából egyharmada egy átlagos család napi felhasználásának. Felszorozva ezt a kutak darabszámával, s az év 365 napjával, a fogyasztás összesen több mint 127 millió liter. Bár nem jellemző, ennek részben az is az oka, hogy az "élelmes fogyasztók" előszeretettel használják kertlocsolásra, autómosásra ezeket a kutakat, az is előfordul, hogy kiékelik a nyomókart, s így nagyon sok ivóvíz elfolyik a semmibe.

Az áttekintésre a Fővárosi Vízművek Rt. kérte fel a kerületeket, hangsúlyozva, hogy a felülvizsgálati programnak "nem az ész nélküli leszerelés" a célja - fogalmazott Péterffy Gábor, a társaság szóvivője. Hozzátette, ahol indokolt, ott a vízművek is támogatja a folyamatos működtetést. Ilyen területek például a kirándulóhelyek, a sportcélú övezetek vagy épp az oktatási intézmények környéke. Tény ugyanakkor, hogy a kutaknak csak alig több mint a felét üzemelteti átalánydíjas szerződés alapján a társaság, a többit viszont - írásos megállapodás hiányában - teljes egészében saját költségén működteti.Ez a helyzet "történelmi örökség", amit nem célszerű folytatni, már csak azért sem, mert gyakorlatilag teljes körű a főváros vezetékes ivóvízellátása.

A szóvivő emlékeztetett arra, hogy az 50-es-60-as évek fordulóján volt szükség ezeknek a műtárgyaknak a telepítésére, elsősorban a pesti peremkerületekben és néhány budai részen, mert újonnan csatolt településeken megoldatlan volt a közművesített ivóvízellátás. A jelenleg működő ezernégyszáz közül a legtöbb, 180 darab a XVIII., 160-160 darab a II. és a XVI., 150 a XVII., és több mint száz a XX. kerületben található.
(Forrás:www.budapest.hu)