Elkerülhető Budapest csődje
A város adóssága a BKV nélkül 200 milliárd forint. Átadáskor még 56 milliárd forintos költségvetési hiányt jeleztek, azonban fény derült arra, hogy ez az összeg több mint 160 milliárd forintot tesz ki. Ez a különbözet azért jöhetett létre, mert az előző városvezetés hazudott és sok mindent eltitkolt a pénzügyi helyzettel kapcsolatban. Ezért amikor átvizsgáltuk a megkapott anyagokat, sokat módosult az összeg. - tette hozzá Tarlós István. A főpolgármester kijelentette: szigorú költségvetés következik, mert ezzel elkerülhető a város csődje. A költségvetés változását a zöld- és közterületek fenntartása, a hajléktalan-ellátás és a kisebbségi önkormányzatok támogatása terén tartja elképzelhetőnek.
Tarlós István rávilágított, hogy a BKV még ebben az évben csődöt jelenthet, hacsak Budapest nem kap állami segítséget. Hozzátette azt is, hogy a főváros az utóbbi 15 évben szocialista kézben volt. A BKV külső adóssága 77 milliárd, míg a belső adósság közel 800 milliárd forint. A kormány segítségét csak egyetlen dologban kérik, azaz legyen tulajdonosa 50%-ban a Budapesti Közlekedési Központnak, szanálja a BKV 77 milliárdos közvetlen banki adósságát, valamint adja meg a működtetéshez hiányzó 19 milliárd forintot.
Atkári János a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az örökségben szereplő adatok, nem feleltek meg a valóságnak, mert sok bevételi tételt túlbecsültek. Így lett az 56 milliárdos hiányból 160 milliárd forint. Ilyen túlértékelésnek számít a iparűzési adóból származó bevétel, ahova valójában 38 milliárd forinttal kevesebb folyik be. 21 milliárd forintos túlbecsülés fordult elő az illetékekből származó bevételeknél is. Ezen kívül több bevételt irányoztak elő ingatlan-értékesítésből, osztalékból, mint amennyi valójából befolyt ezen a címen. - mondta el a főpolgármester pénzügyi tanácsadója.
Tarlós István főpolgármester kijelentette, hogy a közterület-használat esetében az ingyenes szolgáltatások nyújtását be kell fejezni. Például nincs több ingyen ebéd. Kitért a Sziget-fesztiválra, ahol megjegyezte, hogy a rendezvény még így is 1-1,5 milliárd forintos kedvezményre számíthat.
A hajléktalan-ellátással kapcsolatban a főpolgármester elmondta, hogy akik eddig aluljárókban éltek, jobb körülmények közé jutottak, és ezt a munkát folytatni kívánják. A rendelkezésre álló forrásokat főleg olyan szervezetek számára juttatják el, ahol fennáll a szükséges szakmai felkészültség. Ilyen például a Máltai Szeretetszolgálat vagy a Hajléktalanok Közalapítvány. Ezen kívül, persze más civil szervezeteket is támogatni fognak. Tarlós István rávilágított arra, hogy karácsonykor nem volt kihűléses eset a fővárosban.
Az Alstom-ügy is szóba került a sajtótájékoztatón. Tarlós István kijelentette, hogy az ezzel kapcsolatos papírok beszédesek és brutálisak. Arra a kérdésre, hogyan kerülhetett francia bíróság elé az ügy, a választ már meg is kaptuk. 2008. januárjában a város és a BKV felmondta a garanciaszerződést a magyar bankkal, minden előre látható ok nélkül. Ezt átvitte egy francia bankhoz. Ebből következik, hogy a francia bíróság tárgyalhat erről az ügyről - mondta el Tarlós István, majd hozzátette: ez az információ is csak a múlt héten derült ki. A főpolgármester kijelentette: nem vehetik át és helyezhetik üzembe a metró-szerelvényeket a típusengedélyek nélkül, mivel többször is előfordult a tesztek során, hogy a szerelvények nem álltak meg, de kinyíltak az ajtók. Arra is kitért, hogy a Nemzeti Közlekedési Hatóság négy alkalommal is figyelmeztette az Alstom-ot 2007-2008-ban, hogy a szerelvények nem megfelelőek.
forrás: fidesz.hu
-navem-