Egy kézben az összes bilincs? - Megvonnák a kerületek autóbéklyózási jogát
Nem szabad kerékbilincset tenni a közúti forgalom biztonságát veszélyeztetõ jármûre - szól a rendelkezés, ehhez képest csütörtökön mit láttunk?
A Nagymezõ utcában úgy lebilincseltek egy a járdára merõlegesen parkoló kocsik mögött keresztben az úton álló autót, hogy a környéken konkrét forgalmi dugó alakult ki.
A Nagymező utca ominózus szakasza a hites nyilvántartás szerint a terézvárosi közterület-felügyelet területe - amely VIII. kerületi testvérszervezetével együtt - a harmadik testvérre, az ugyancsak önálló VII. kerületre bízta a bilincselést a három városrészben - tudtuk meg a Fővárosi Közterület-felügyeletet irányító Varsányi Pétertől. Az igazgató egy nappal korábban jelentette be: januárig csak kirívó esetben rögzítik az aszfalthoz az autókat, tekintettel a karácsonyi bevásárlási rohamra. A fővárosi felügyelet egy hónapig csak figyelmeztet, rosszabb esetben bírságol - erősítette meg korábbi nyilatkozatát az igazgató.
A jelek szerint a kerületi felügyelete(ke)t nemcsak a cikk elején idézett alaprendelkezés, de a fővárosi szervezet minapi állásfoglalása sem hatja meg. Vagyis marad a káosz: ki hol szolgál, úgy bilincsel.
Ebből viszont nem csak az autósoknak lett elegük. A városrendészeti bizottság elnöke, Danielisz Béla a Nagymező utcai és az ahhoz hasonló esetek elkerülésére úgy döntött, tájékoztató anyagot kér a három fővárosi kerületi parkolási társulástól. Így ugyanis hivatalosan is képet kap arról, amit nem hivatalosan pontosan és jó ideje tud: a bilincselési gyakorlat távolról sem egységes, a kormányrendeletben rögzített előírásokat (például, hogy forgalmat akadályozó kocsit nem lehet megbéklyózni) rendszeresen megsértik - mondta el lapunknak.
Ha nem sikerül záros határidőn belül egységes gyakorlatot bevezetni a városban, a jövő év elején kezdeményezni fogja, hogy a főváros bontson szerződést a kerületekkel, azaz vonja vissza tőlük a bilincselés jogát - amelyet az önálló felügyeletek megalakulásakor sajnos átadott nekik - tudatta Danielisz. Hozzátette: valószínűleg azt is javasolni fogja a városrendészeti bizottságnak, hogy a parkolójegy meg nem váltását és a parkolási idő túllépését a jövőben egyáltalán ne szankcionálhassák bilincseléssel.
Egyrészt azért, mert a pótdíjfizetést elegendőnek tartja, másrészt pedig azért, mert - ez az időt túllépőkre vonatkozik - rengeteg az olyan eset, amikor az autós önhibáján kívül nem ér vissza a parkolóhelyre addigra, amikorra kellene. A KRESZ-szabály-sértőkkel szemben azonban továbbra is alkalmazni kell a béklyót - természetesen a rendeletben felsorolt kivételekkel - jegyezte meg.
A jogszabály szerint egyebek mellett tilos bilincset tenni a mozgáskorlátozott, a diplomáciai testülethez tartozó, a megkülönböztető jelzéssel jogszerűen ellátott, az orvosi ügyeletesek által használt járművekre és a tűzcsapoknál álló kocsikra - és persze a közlekedést akadályozó vagy veszélyeztető módon várakozó autókra.
A VI. kerületi önkormányzattól lapzártánkig nem kaptunk tájékoztatást.
(Forrás:www.budapest.hu)
A Nagymező utca ominózus szakasza a hites nyilvántartás szerint a terézvárosi közterület-felügyelet területe - amely VIII. kerületi testvérszervezetével együtt - a harmadik testvérre, az ugyancsak önálló VII. kerületre bízta a bilincselést a három városrészben - tudtuk meg a Fővárosi Közterület-felügyeletet irányító Varsányi Pétertől. Az igazgató egy nappal korábban jelentette be: januárig csak kirívó esetben rögzítik az aszfalthoz az autókat, tekintettel a karácsonyi bevásárlási rohamra. A fővárosi felügyelet egy hónapig csak figyelmeztet, rosszabb esetben bírságol - erősítette meg korábbi nyilatkozatát az igazgató.
A jelek szerint a kerületi felügyelete(ke)t nemcsak a cikk elején idézett alaprendelkezés, de a fővárosi szervezet minapi állásfoglalása sem hatja meg. Vagyis marad a káosz: ki hol szolgál, úgy bilincsel.
Ebből viszont nem csak az autósoknak lett elegük. A városrendészeti bizottság elnöke, Danielisz Béla a Nagymező utcai és az ahhoz hasonló esetek elkerülésére úgy döntött, tájékoztató anyagot kér a három fővárosi kerületi parkolási társulástól. Így ugyanis hivatalosan is képet kap arról, amit nem hivatalosan pontosan és jó ideje tud: a bilincselési gyakorlat távolról sem egységes, a kormányrendeletben rögzített előírásokat (például, hogy forgalmat akadályozó kocsit nem lehet megbéklyózni) rendszeresen megsértik - mondta el lapunknak.
Ha nem sikerül záros határidőn belül egységes gyakorlatot bevezetni a városban, a jövő év elején kezdeményezni fogja, hogy a főváros bontson szerződést a kerületekkel, azaz vonja vissza tőlük a bilincselés jogát - amelyet az önálló felügyeletek megalakulásakor sajnos átadott nekik - tudatta Danielisz. Hozzátette: valószínűleg azt is javasolni fogja a városrendészeti bizottságnak, hogy a parkolójegy meg nem váltását és a parkolási idő túllépését a jövőben egyáltalán ne szankcionálhassák bilincseléssel.
Egyrészt azért, mert a pótdíjfizetést elegendőnek tartja, másrészt pedig azért, mert - ez az időt túllépőkre vonatkozik - rengeteg az olyan eset, amikor az autós önhibáján kívül nem ér vissza a parkolóhelyre addigra, amikorra kellene. A KRESZ-szabály-sértőkkel szemben azonban továbbra is alkalmazni kell a béklyót - természetesen a rendeletben felsorolt kivételekkel - jegyezte meg.
A jogszabály szerint egyebek mellett tilos bilincset tenni a mozgáskorlátozott, a diplomáciai testülethez tartozó, a megkülönböztető jelzéssel jogszerűen ellátott, az orvosi ügyeletesek által használt járművekre és a tűzcsapoknál álló kocsikra - és persze a közlekedést akadályozó vagy veszélyeztető módon várakozó autókra.
A VI. kerületi önkormányzattól lapzártánkig nem kaptunk tájékoztatást.
(Forrás:www.budapest.hu)