Drasztikus csatornadíj-emelés
Botrányos körülmények között vette kezdetét a Fővárosi Közgyűlés idei utolsó ülése.
A napirend elfogadásakor az Újvárosháza tanácstermének karzatán megjelent a Józsefvárosi Polgári Kör tucatnyi képviselője, és az ülés napirendjén szereplő csatornadíj-emelés elleni tiltakozásul "Nem fizetjük Demszky mocskát" feliratú drapériát tartottak a magasba. A rendészek közbekiabálások közepette némi dulakodás árán elvették a transzparenst és távozásra bírták a demonstrálókat. (Az ülés kezdete előtt az Újvárosháza Váci utcai épülete előtt is gyülekeztek polgári körös tiltakozók.) Az ülés nem szakadt meg ugyan, de a demonstráció kezeléséről vita bontakozott ki: az ellenzék a nyilvánosság megsértéséről, míg a városvezetés annak biztosításáról beszélt.
A városházi Fidesz-MKDSZ-frakció a csatornadíj-emelési javaslat vitája idejére kivonult az ülésteremből és felmentek a karzatra. Kupper András frakcióvezető azt mondta: szolidaritást vállalnak azokkal, akik nem élhettek a véleménynyilvánítás alkotmányos alapjogával. "Érthető, hogy Demszky Gábor főpolgármesternek, aki hatalmas áremeléssel bünteti városunk lakóit, jó oka van félni az állampolgári tiltakozástól" - fogalmazott az ellenzéki frakció lapunkhoz eljuttatott közleményben. "Ezt a fajta performance-t az SZDSZ szokta eljátszani a parlamentben. Látszik, hogy a fiúk egykor SZDSZ-tanítványok voltak" - kommentálta a kivonulást Zsinka László, a MIÉP frakcióvezetője. Vajda Pál (MSZP), városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes pedig megjegyezte: kíváncsisággal várta a Fidesz lépését, hiszen "a Nagy Vezér felszólította őket, minden eszközzel akadályozzák meg a díjemelést".
Ez most nem sikerült. Jövőre 35,9 százalékkal drágul Budapesten a csatornadíj, 6,5 százalékkal pedig a vízdíj - döntött a reggeli közjáték után a közgyűlés, az MSZP-SZDSZ-koalíció képviselőinek támogató voksaival, a teremben jelen lévő kilenc ellenzéki képviselő nem szavazata ellenében. A Fidesz-MKDSZ-frakció vezetője szerint a város vezetői ugyan arra hivatkoznak, hogy az ökoadó miatt kényszerülnek ilyen drasztikus áremelésre, de az új adónemet a koalíciós képviselők szavazták meg a parlamentben. "Nincs hová bújni" - fogalmazott Szőke László, az MDF frakcióvezetője. Úgy vélte: a "gyilkos mértékű" csatornadíj-emelés a többi közszolgáltatás drágulásával együtt elviselhetetlen teher lesz a budapestieknek. Vajda Pál főpolgármester-helyettes a vita zárszavában emlékeztetett arra: az ökoadó tervezetét a Fidesz-kormány idején kezdték kidolgozni. A közgyűlés által eldöntött díjemelések miatt egyébként egy átlagos budapesti családnak jövőre több mint ötvenezer forinttal kell többet költenie lakásrezsire és tömegközlekedésre.
A közgyűlés határozott arról is, hogy százmillió euró értékben vesz fel úgynevezett szindikált, azaz több bank által összeadott hitelt a főváros. A csaknem 28 milliárd forintnak megfelelő összeget várhatóan még az idén le is hívják. A kölcsönből fedezik a fővárosi nagyberuházásokat, többek között ebből költenek a 2-es metró folyamatban lévő felújítására is.
A testület Bán Teodórát választotta január 1-jétől a Szabad Tér Színház igazgatói posztjára. A közgyűlés ahhoz nem járult hozzá, hogy a döntés előtt a két jelöltet - a másik a korábbi igazgató, Koltai Gábor volt - meghallgassa.
Népszabadság
A városházi Fidesz-MKDSZ-frakció a csatornadíj-emelési javaslat vitája idejére kivonult az ülésteremből és felmentek a karzatra. Kupper András frakcióvezető azt mondta: szolidaritást vállalnak azokkal, akik nem élhettek a véleménynyilvánítás alkotmányos alapjogával. "Érthető, hogy Demszky Gábor főpolgármesternek, aki hatalmas áremeléssel bünteti városunk lakóit, jó oka van félni az állampolgári tiltakozástól" - fogalmazott az ellenzéki frakció lapunkhoz eljuttatott közleményben. "Ezt a fajta performance-t az SZDSZ szokta eljátszani a parlamentben. Látszik, hogy a fiúk egykor SZDSZ-tanítványok voltak" - kommentálta a kivonulást Zsinka László, a MIÉP frakcióvezetője. Vajda Pál (MSZP), városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes pedig megjegyezte: kíváncsisággal várta a Fidesz lépését, hiszen "a Nagy Vezér felszólította őket, minden eszközzel akadályozzák meg a díjemelést".
Ez most nem sikerült. Jövőre 35,9 százalékkal drágul Budapesten a csatornadíj, 6,5 százalékkal pedig a vízdíj - döntött a reggeli közjáték után a közgyűlés, az MSZP-SZDSZ-koalíció képviselőinek támogató voksaival, a teremben jelen lévő kilenc ellenzéki képviselő nem szavazata ellenében. A Fidesz-MKDSZ-frakció vezetője szerint a város vezetői ugyan arra hivatkoznak, hogy az ökoadó miatt kényszerülnek ilyen drasztikus áremelésre, de az új adónemet a koalíciós képviselők szavazták meg a parlamentben. "Nincs hová bújni" - fogalmazott Szőke László, az MDF frakcióvezetője. Úgy vélte: a "gyilkos mértékű" csatornadíj-emelés a többi közszolgáltatás drágulásával együtt elviselhetetlen teher lesz a budapestieknek. Vajda Pál főpolgármester-helyettes a vita zárszavában emlékeztetett arra: az ökoadó tervezetét a Fidesz-kormány idején kezdték kidolgozni. A közgyűlés által eldöntött díjemelések miatt egyébként egy átlagos budapesti családnak jövőre több mint ötvenezer forinttal kell többet költenie lakásrezsire és tömegközlekedésre.
A közgyűlés határozott arról is, hogy százmillió euró értékben vesz fel úgynevezett szindikált, azaz több bank által összeadott hitelt a főváros. A csaknem 28 milliárd forintnak megfelelő összeget várhatóan még az idén le is hívják. A kölcsönből fedezik a fővárosi nagyberuházásokat, többek között ebből költenek a 2-es metró folyamatban lévő felújítására is.
A testület Bán Teodórát választotta január 1-jétől a Szabad Tér Színház igazgatói posztjára. A közgyűlés ahhoz nem járult hozzá, hogy a döntés előtt a két jelöltet - a másik a korábbi igazgató, Koltai Gábor volt - meghallgassa.
Népszabadság