Demszky-Rogán: egyeztetés a műemléki jelentőségű területről - Budapest

Budapest - Demszky Gábor főpolgármester és Rogán Antal V. kerületi polgármester a legfontosabb közös kerületi és fővárosi beruházásokról, fejlesztésekről tárgyalt kedden délelőtt a Centrál Kávéházban.
A két politikus a keddi tájékoztatón a kölcsönös egymásrautaltságot hangsúlyozva, a megoldásra váró kiemelten fontos kérdéseket részletezte, valamint közölték: partnerségi kapcsolatra törekszik az V. kerületi önkormányzat és a főváros.

958_20061121150343_425.jpg

Demszky Gábor és Rogán Antal megbeszélésén, több, a kerületet érintő változtatásról szó esett, azonban abban egyet értett Demszky Gábor és Rogán Antal is, hogy a lesürgetőbb kerületi kérdések: a közlekedési, a parkolási, a forgalomszervezési és a közterület-használati gondok rendezése, valamint a térség arculatának javítása.

737_20061121150343_319.jpg

A főpolgármester a "Budapest Szíve" elnevezésű ingatlanfejlesztési elképzelést nevezte az egyik legfontosabb belvárosi beruházásnak, melyben jórészt magántőke bevonásával, a főpolgármesteri hivatal Károly körúti oldalán új épületszárnyat emelnének a jelenlegi ideiglenes park helyén, s egy mélygarázst is kialakítanának a hivatal udvara alatt, valamint egy átjárót is építenének a Károly körúttól a Váci utcán át a Dunáig.

A "Budapest Szíve Program" keretében kiírt ötletpályázat eredménye egyértelművé tette, hogy a Program komplexen értelmezendő, azaz a Kiskörúton belüli terület teljes közterület-megújítását, a belvárosi kereskedelem fellendítését ("főutca program"), az egyes eltérő karakterű és funkciójú térségek sajátosságai megőrzésének feladatait is magában foglalja. A program átfogó célja a Belváros élhetőségének radikális javítása, sokoldalú szolgáltató, kereskedelmi, központi szerepének megőrzése és továbbfejlesztése.

736_20061121150343_237.jpg

Rogán Antal (Fidesz) elmondása szerint, "új tempóra készülnek" a kerületben.

Az V. kerületi önkormányzat jóváhagyta a 4-es metró Fővám téri és Kálvin téri meg-állóinak felszíni rendezéseként készült szabályozási tervet. Ehhez előzetesen a Fővárosi Közgyűlés is egyetértését adta. Az állomások kivitelezési munkái 2007-ben kezdődnek. A pontos időpontot döntően meghatározza, hogy milyen gyorsan sikerül beszerezni az összes szükséges engedélyt. Ezek megszerzésével kapcsolatban a BKV, a DBR Metró és a tervezők folyamatosan egyeztetnek az illetékes hatóságokkal.

A szeptemberi zavargások során, az MTV székház elleni támadásokkor mintegy 60 négyzetméternyi burkolatot bontottak fel a randalírozók. A nyáron átadott, felújított parkban több tízmillió forintos kár keletkezett. A szintén ekkor megrongált Szabadság téri Szovjet emlékmű helyreállítása folyamatban van.

617_20061121150343_635.jpg

Az első ütemben - várhatóan november végéig - a sérült kőelemek pótlására, az áldozatok neveinek, valamint az emlékmű feliratának elkészítésére és a bronz címer pótlására kerül sor. A második ütemben, a következő év elején, a domborművek restaurálása és a megsemmisült dombormű-rész rekonstrukciója valósul meg. A helyreállítás előre láthatólag mintegy 10 millió forintjába kerül a fővárosnak.

A Szabadság téri park felújítása folytatódik a kerület és a főváros együttműködésében. A kerületi önkormányzatok 2006. évi zöldfelület-fejlesztési pályázatán a Szabadság tér parkrekonstrukciója további támogatásban részesült. A 150 millió forintos költséghez 24 millió forinttal járul hozzá a főváros.

2007-es útfelújítások a kerületben: Károlyi Mihály utca (Petőfi Sándor u. - Egyetem tér), Kozma Ferenc utca (Alkotmány u. - Báthory u.), Apáczai Csere János utca (Roosevelt tér - Március 15. tér), Kálmán Imre utca (Bajcsy-Zs. út - Kozma F. u.), Petőfi Sándor u. - Bécsi utca - Erzsébet tér (Ferenciek tere - József Attila u.).

Háttér:
Az V. kerület a főváros kisebb kerületei közé tartozik, lakossága 2005-ben 27 ezer fő volt. A városrész kiemelt turisztikai jelentőségű, az itt található múzeumok, galériák, ki-állítótermek, a Parlament, a Bazilika és a Világörökség részét képező pesti Dunakorzó a turisták által leglátogatottabb helyek közé tartoznak. Szintén vonzó a mindkét irányban sétálóutcává alakított Váci utca. A minőségi szálláshelyek száma folyamatosan bővül a kerületben, ami nagyban hozzájárul a turizmusból származó bevételek növekedéséhez.

A kerületben található, elhanyagolt, bezárt kereskedelmi egységeket havonta egyszer ellenőrzik a Főpolgármesteri Hivatal, a Közterület-felügyelet és az ÁNTSZ munkatársai, minden hónapban a kerület más-más részén tartanak ellenőrzést. Emellett a "Fogadj örökbe egy kirakatot” program keretében több kirakatban is megjelentek művészeti alkotások. A cél természetesen, hogy a belvárosi üzletek újjáéledjenek, a kereskedők visszatérjenek a város szívébe.

A kerületben 42 épület és több száz ingatlan áll fővárosi védelem alatt. A nemzeti kulturális örökség minisztere 2005-ben műemléki jelentőségű területté nyilvánította a főváros területén a Világörökség részévé vált ingatlanokat. Ez azt jelenti, hogy a tavaly óta az V. kerület teljes területe műemléki védettség alatt áll. A kerület 1995 óta minden évben befizette lakáseladásból származó bevétel 50 %-át a Városrehabilitációs Keret számlájára. A főváros 1996 óta mintegy 1,8 milliárd Ft támogatást adott épület-felújításra a Városrehabilitációs Keretből. Emellett a megszűnő lakások pótlására további 618 millió forintot nyert a kerület a fővárostól.

Az idei évben társasházak és lakószövetkezeti lakóépületek felújítására 134 millió forintot ítélt oda a főváros, összesen 119 pályázónak. Önkormányzati tulajdonú lakóépületek felújítására a kerület idén nem nyújtott be pályázatot a fővároshoz. A Műemléki Alapból 2005-ben 12 épület felújítására 12 millió forintot, az idén 13 épület felújítására 8,4 millió forintot adott a főváros a kerületnek. A Települési Értékvédelmi Támogatásból 2005-ben 3 épület 3,3 millió forint támogatást és 7 millió forint kölcsönt, 2006-ban 2 épület 1,6 millió Ft támogatást kapott. A főváros és a kerület 1997-ben hozta létre a Fővárosi Közterület-hasznosítási Társulást, a közterületek engedélyhez kötött használatának gördülékenyebb, hatékonyabb engedélyezése érdekében.

A kerületben működik a Vígszínház kamaraszínháza, a Pesti Színház. A színház rekonstrukciójára 2007-ben pályázat benyújtását tervezi a főváros a Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácshoz, uniós forrás elnyerésének érdekében. A felújítás szerepel a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség projektlistáján is. Idén júniusban a Deák téren sor került Bajcsy-Zsilinszky Endre szobrának felállítására. A Veres Pálné utca díszburkolatának lefektetése jelenleg is folyik. A Budapest Galéria raktárában található Veres Pálné felújított szobra, aminek méltó elhelyezése a kerülettel közösen hamarosan megtörténik.

A Budapest Szíve Program keretében kiírt ötletpályázat eredménye egyértelművé tette, hogy a Program komplexen értelmezendő, azaz a Kiskörúton belüli terület teljes közterület-megújítását, a belvárosi kereskedelem fellendítését ("főutca program”), az egyes eltérő karakterű és funkciójú térségek sajátosságai megőrzésének feladatait is magában foglalja. A program átfogó célja a Belváros élhetőségének radikális javítása, sokoldalú szolgáltató, kereskedelmi, központi szerepének megőrzése és továbbfejlesztése.

A kerületben a bicikliút-hálózat egy része kiépült és további fejlesztéséket is tervezi a főváros. Ezzel kapcsolatban az egyeztetések során egyetértés alakult ki a kerület és a fő-város között. Ennek értelmében: A Roosevelt tér - Március 15-e tér közötti szakaszt az Apáczai Csere János utca jövő évi felújításával együtt kívánja megvalósítani a főváros. Az Erzsébet téri park mellett az idén megépült kerékpárút meghosszabbítását tervezi a főváros jövőre a József Nádor tér felé. A Március 15-e tér és a Fővám tér közötti kerék-párút kiépítésére a 4-es metróhoz kapcsolódó felszíni rendezés keretében kerülhet sor.

Az V. kerületi önkormányzat jóváhagyta a 4-es metró Fővám téri és Kálvin téri meg-állóinak felszíni rendezéseként készült szabályozási tervet. Ehhez előzetesen a Fővárosi Közgyűlés is egyetértését adta. Az állomások kivitelezési munkái 2007-ben kezdődnek. A pontos időpontot döntően meghatározza, hogy milyen gyorsan sikerül beszerezni az összes szükséges engedélyt. Ezek megszerzésével kapcsolatban a BKV, a DBR Metró és a tervezők folyamatosan egyeztetnek az illetékes hatóságokkal.

A kerületben nagy zöldterület és sok fasori fa kezelése tartozik a fővároshoz, ezek gondozását a Főkert Rt. végzi. Idén a kerületben 50 millió forint értékben 90 növénytartó dézsát helyeztek ki. A Kígyó utcai szökőkút rekonstrukció során a kút központi elemét, Ferenczi Béni -"Kisfiú" szobrát megtisztították, a 16 ülőpadra új fedőkő került, a sérült kőelemeket kijavították, illetve a vízrendszert kitisztították és felújították, összesen 8 millió forintból. Az Erzsébet téri park rekonstrukciója idén szeptemberben készült el, összesen 820 millió forintból. A park központi eleme Ybl Miklós Danubius kútja, aminek megvilágítását újratervezték és új, többszintű világítástechnikát kapott. A volt Erzsébet téri busz pályaudvar hátrahagyott szervizútját gyep felületek, évelőágyak váltották fel. A park zöldfelületének megújulása mellett mintegy 1500 m2-nyi új zöldfelületet alakítottak ki.

A Szabadság tér teljes átépítése a mélygarázs kialakításával kezdődött. A gépjármű-forgalom a téren megszűnt, így a belváros legnagyobb összefüggő, kerttörténeti (Buda-pest első, Széchenyi István nevéhez kötődő fásított sétatere Radd Károly tervei alapján) és dendrológiai (idős ostor- és platánfák) szempontból is kiemelkedő zöldfelülete jött létre. A kivitelezést a kerületi önkormányzat több ütemre bontotta. A tér központi része a mélygarázst létesítő cég kivitelezésében valósult meg. A Magyar Nemzeti Bank és az USA Nagykövetség előtti parkterület a Fővárosi Önkormányzat és az V. kerületi Ön-kormányzat közös beruházásaként újult meg 2005-ben, összesen 48 millió Ft-ból, aminek felét a főváros állta. A Magyar Televízió székháza előtti parkterület a kerület és a főváros sikeres együttműködésének folytatásaként 2006. év nyarán került átadásra.

A beruházás során EU szabványoknak megfelelő játszótér létesült és a Balholtz szobor környéke megszépült. A beruházás teljes költsége 48 millió forint volt, ebből 24 milliót fizetett a főváros. A szeptemberi zavargások során, az MTV székház elleni támadások-kor mintegy 60 négyzetméternyi burkolatot bontottak fel a randalírozók. A nyáron átadott, felújított parkban több tízmillió forintos kár keletkezett. A szintén ekkor megrongált Szabadság téri Szovjet emlékmű helyreállítása folyamatban van. Az első ütemben - várhatóan november végéig - a sérült kőelemek pótlására, az áldozatok neveinek, valamint az emlékmű feliratának elkészítésére és a bronz címer pótlására kerül sor.

A második ütemben, a következő év elején, a domborművek restaurálása és a megsemmisült dombormű-rész rekonstrukciója valósul meg. A helyreállítás előre láthatólag mintegy 10 millió forintjába kerül a fővárosnak. A Szabadság téri park felújítása folytatódik a kerület és a főváros együttműködésében. A kerületi önkormányzatok 2006. évi zöldfelület-fejlesztési pályázatán a Szabadság tér parkrekonstrukciója további támogatásban részesült. A 150 millió forintos költséghez 24 millió forinttal járul hozzá a főváros.

2007-es útfelújítások a kerületben: Károlyi Mihály utca (Petőfi Sándor u. - Egyetem tér), Kozma Ferenc utca (Alkotmány u. - Báthory u.), Apáczai Csere János utca (Roosevelt tér - Március 15. tér), Kálmán Imre utca (Bajcsy-Zs. út - Kozma F. u.), Petőfi Sándor u. - Bécsi utca - Erzsébet tér (Ferenciek tere - József Attila u.).


www.budapest.hu - MCOnet

Demszky-Rogán: egyeztetés a műemléki jelentőségű területről - Budapest - Mondja el véleményét!

A hír támogatója:
Minden ami Internet -> MCOnet Hungary: www.mconet.hu