Demszky Gábor a budapestiek segítségét is kéri a rend fenntartása érdekében - Budapest
Budapest - A főpolgármester arra kéri a budapestieket, ha még látnak olyan eszközöket, amelyekkel kárt lehet okozni (építési törmeléket, sittet, fadarabokat) azt az FKF 210- 05-73-as éjjel- nappal hívható számán jelentsék és a közterület fenntartó vállalat munkatársai elszállítják azokat.
Demszky Gábor erről szombaton tartott rendkívüli sajtótájékoztatóján beszélt. Ugyanakkor nem ajánlja, hogy a Fradi meccs után este nyolc és kilenc óra között a mettes metrón utazzanak, mivel ekkor lehet számítani arra, hogy a szurkolók egy része megindul a belváros fele.
- Budapest, ahogy egész héten, úgy ezen a hétvégén is megpróbál felkészülni mindarra, amiről egy héttel ezelőtt még nem gondoltuk, hogy készülnünk kell rá. - mondta a főpolgármester. - Önök is tudják: a mai napon a korábbiaknál is nagyobb szabású kormányellenes utcai tüntetésekre számíthatunk.
Demszky elmondása szerint, bár a Fidesz lemondta a hétvégi demonstrációját, a híradások szerint sok hívük ennek ellenére a fővárosba tart. Ráadásul ez lesz a tüntetéssorozat első hétvégi napja, ezért is valószínű a rendkívüli létszám.
A városvezető leszögezte: nem a nagyszámú jobboldali demonstráló ad okot aggodalomra, hanem a velük együtt utcára vonuló alkotmányellenes cselekedetekre felhívó szélsőjobboldaliak.
Külön felhívta a figyelmet a mai Fradi meccsre, és emlékeztetett rá, hogy a hétfői vandálok közül sokan e csapat szurkolótáborából kerültek ki. Demszky szerint a budapesti hangadók többsége ugyan már rács mögött van, de vidékiek érkezésére is számítani lehet.
A főpolgármester azt kérte a rendőrségtől, hogy próbálja meg megakadályozni, hogy az ultrák a meccsről nagy csoportokban, együtt közelítsék meg a belvárost. Ugyanakkor elrendelte, hogy a belváros és a Fradi pálya környékéről minden rongálásra, dobálásra alkalmas mozdítható eszközt szállítsanak el az FKF Rt. munkatársai. Az Üllői úti stadion környékéről tegnap óta elszállítak minden olyan mozdítható eszközt, illegálisan kihelyezett konténert, amivel esetleg a vandálok kárt tudnának okozni. 250 ember és 50 szállító-takarító gép dolgozik most is, hogy megtisztítsák az utcákat a veszélyes tárgyaktól.
- Arra kérem a budapestieket, ha még látnak olyan eszközöket, amelyekkel kárt lehet okozni (építési törmeléket, sittet, fadarabokat) azt az FKF 210- 05-73-as éjjel- nappal hívható számán jelentsék és a közterület fenntartó vállalat munkatársai elszállítják azokat - mondta Demszky. - Ha a kukájuk az utcán áll, és módjukban áll a lépcsőházba bezárni, akkor ezt is tegyék meg!
A főpolgármester elmondása szerint az elmúlt napok zavargásai nagyrészt megkímélték a BKV Zrt. infrastruktúráját. Kedden egy, a Blaha Lujza teret kikerülő éjszakai autóbusz szélvédőjét a tüntetők betörték, és kisebb kárt okoztak a járművön is, de a közterületen történt rongálások alapvetően nem érintették a BKV járműveit, megállóit. A Kossuth téri demonstrációk, illetve a közterület lezárása miatt hétfő óta minden este az eredetileg ott közlekedő járatok (2-es villamosok, 70-es, 78-as trolibuszok) a Kossuth teret elkerülve rövidebb útvonalon járnak, valamint hétfő óta terelt útvonalon közlekednek a 15-ös autóbuszok is. Erre a mai napon is felkészültek.
A BKV fődiszpécsere állandó kapcsolatban áll a rendőrséggel és az elmúlt napokhoz hasonlóan operatívan, a helyzetre reagálva irányítják a járatokat. Ha probléma történik, a BKV-t értesíti a rendőrség és azt a területet a járművek elkerülik, módosított útvonalon járnak. A kék metró esetében is ez a helyzet. Ha valamelyik állomáson, vagy a környékén probléma lenne, az utasok biztonsága érdekében ott nem áll meg a metró.
- Az utasokat szeretném tájékoztatni, hogy a Fradi meccs után este nyolc és kilenc óra között lehet számítani arra, hogy a szurkolók egy része megindul a belváros fele - hívta fel a figyelmet Demszky.
Ami az eddigi károkat illeti:
A rendőrség tájékoztatása szerint elhangzottak szerint a rendőrök felszerelésében, technikai eszközeiben, járműveiben 8 millió forintos kár keletkezett eddig. A fővárosi közterületekben esett károk elhárítása mintegy 50 millió forintba kerül az FKF Rt-nek, a teljes helyreállítás költségei ennek a többszörösét fogják kitenni. A Fővárosi Közterület-fenntartó pénteki összesítése szerint csak a Rákóczi úton és a Kossuth Lajos utcában negyven közlekedési jelzőtáblát törtek vagy csavartak ki, harminckilenc parkolásgátló-oszlopot téptek ki vagy tettek tönkre, 28 gyalogosvédő korlátot törtek szét, és 19 köztéri szeméttárolót szaggattak le a helyéről a vandálok.
A Főkert jelentése szerint a zöldterületekben esett kár 15-20 millió forintra tehető. Ebben megrongált fák, parkok, virágtartók mellett a Kossuth téri zöldfelületek letaposása is benne van. A Szabadság téren randalírozók mintegy hatvan négyzetméternyi burkolatot bontottak fel. A kockakövek egy részét vissza tudják tenni, a gránitlapokat azonban nem. A tüntetők a zöldet sem kímélték, ágakat törtek, cserjéket szaggattak és százszámra szaggatták ki az ágyásokból a virágokat. Az MTV épületében és technikai eszközeiben esett kár meghaladja a 200 millió forintot.
A Szabadság téri károk részben a Belváros-Lipótvárosi önkormányzat veszteségei is - súlyos tízmilliókról van szó - és az Erzsébetvárosban szintén milliók mentek pocsékba. Józsefvárosban az első éjjel hirdetőtáblák tucatjait vették magukhoz a zavargók, de ott is bőven vannak elpusztított utcabútorok és növények. A tüntetők miatt több helyütt újra kell burkolni a Dohány utca felújítás alatt álló járdáját, és pótolni kell az utcán beépítésre váró viacolorelemeket is, amelyekből ugyancsak rengeteget magukkal vittek a randalírozók.
Csütörtökön a Főváros jogsegélyszolgálatot indított a zavargások károsultjai számára. A sértetteket segítő szolgálathoz bárki fordulhat, akinek vagyoni vagy más típusú kára merült fel az elmúlt napok zavargásai miatt.
A főpolgármester ismét leszögezte: a véleménynyilvánítás és a politikai meggyőződés szabadságán alapuló kormányellenes demonstrációk nem azonosak az erőszakos cselekményekkel. De szoros összefüggés van az utcai zavargások és aközött, hogy a Kossuth téri demonstráción több alkalommal az alkotmányos rend megdöntésre buzdító felhívások hangzanak el.
- Tegnap örömmel fogadtam, hogy a szervezők bejelentették: ezután csak írásban előzőleg benyújtott, egyeztetett szöveg hangozhat el a Kossuth téren - mondta a városvezető. - Ezek után még riasztóbbnak találom, hogy a híradások szerint egy szónok arról beszélhetett szerinte kik a zsidók a mai politikusok közül. Ötven Megengedhetetlennek tartom, hogy a magyar Parlament előtt, árpádsávos zászlók alatt valaki bármilyen megfontolásból zsidónak vélt emberek névsorát adhassa elő.
A hasonló megnyilvánulások miatt Demszky ezúttal azt kérte Orbán Viktortól, hívja vissza az embereket a Kossuth térről, annak ellenére, hogy többségük békés jobboldali, aki csak a kormány lemondását szeretné, de sokan vannak kint a szélsőjobb hívei közül.
www.budapest.hu - MCOnet
Demszky Gábor a budapestiek segítségét is kéri a rend fenntartása érdekében - Budapest - Mondja el véleményét!
A hír támogatója:
Minden ami Internet -> MCOnet Hungary: www.mconet.hu
- Budapest, ahogy egész héten, úgy ezen a hétvégén is megpróbál felkészülni mindarra, amiről egy héttel ezelőtt még nem gondoltuk, hogy készülnünk kell rá. - mondta a főpolgármester. - Önök is tudják: a mai napon a korábbiaknál is nagyobb szabású kormányellenes utcai tüntetésekre számíthatunk.
Demszky elmondása szerint, bár a Fidesz lemondta a hétvégi demonstrációját, a híradások szerint sok hívük ennek ellenére a fővárosba tart. Ráadásul ez lesz a tüntetéssorozat első hétvégi napja, ezért is valószínű a rendkívüli létszám.
A városvezető leszögezte: nem a nagyszámú jobboldali demonstráló ad okot aggodalomra, hanem a velük együtt utcára vonuló alkotmányellenes cselekedetekre felhívó szélsőjobboldaliak.
Külön felhívta a figyelmet a mai Fradi meccsre, és emlékeztetett rá, hogy a hétfői vandálok közül sokan e csapat szurkolótáborából kerültek ki. Demszky szerint a budapesti hangadók többsége ugyan már rács mögött van, de vidékiek érkezésére is számítani lehet.
A főpolgármester azt kérte a rendőrségtől, hogy próbálja meg megakadályozni, hogy az ultrák a meccsről nagy csoportokban, együtt közelítsék meg a belvárost. Ugyanakkor elrendelte, hogy a belváros és a Fradi pálya környékéről minden rongálásra, dobálásra alkalmas mozdítható eszközt szállítsanak el az FKF Rt. munkatársai. Az Üllői úti stadion környékéről tegnap óta elszállítak minden olyan mozdítható eszközt, illegálisan kihelyezett konténert, amivel esetleg a vandálok kárt tudnának okozni. 250 ember és 50 szállító-takarító gép dolgozik most is, hogy megtisztítsák az utcákat a veszélyes tárgyaktól.
- Arra kérem a budapestieket, ha még látnak olyan eszközöket, amelyekkel kárt lehet okozni (építési törmeléket, sittet, fadarabokat) azt az FKF 210- 05-73-as éjjel- nappal hívható számán jelentsék és a közterület fenntartó vállalat munkatársai elszállítják azokat - mondta Demszky. - Ha a kukájuk az utcán áll, és módjukban áll a lépcsőházba bezárni, akkor ezt is tegyék meg!
A főpolgármester elmondása szerint az elmúlt napok zavargásai nagyrészt megkímélték a BKV Zrt. infrastruktúráját. Kedden egy, a Blaha Lujza teret kikerülő éjszakai autóbusz szélvédőjét a tüntetők betörték, és kisebb kárt okoztak a járművön is, de a közterületen történt rongálások alapvetően nem érintették a BKV járműveit, megállóit. A Kossuth téri demonstrációk, illetve a közterület lezárása miatt hétfő óta minden este az eredetileg ott közlekedő járatok (2-es villamosok, 70-es, 78-as trolibuszok) a Kossuth teret elkerülve rövidebb útvonalon járnak, valamint hétfő óta terelt útvonalon közlekednek a 15-ös autóbuszok is. Erre a mai napon is felkészültek.
A BKV fődiszpécsere állandó kapcsolatban áll a rendőrséggel és az elmúlt napokhoz hasonlóan operatívan, a helyzetre reagálva irányítják a járatokat. Ha probléma történik, a BKV-t értesíti a rendőrség és azt a területet a járművek elkerülik, módosított útvonalon járnak. A kék metró esetében is ez a helyzet. Ha valamelyik állomáson, vagy a környékén probléma lenne, az utasok biztonsága érdekében ott nem áll meg a metró.
- Az utasokat szeretném tájékoztatni, hogy a Fradi meccs után este nyolc és kilenc óra között lehet számítani arra, hogy a szurkolók egy része megindul a belváros fele - hívta fel a figyelmet Demszky.
Ami az eddigi károkat illeti:
A rendőrség tájékoztatása szerint elhangzottak szerint a rendőrök felszerelésében, technikai eszközeiben, járműveiben 8 millió forintos kár keletkezett eddig. A fővárosi közterületekben esett károk elhárítása mintegy 50 millió forintba kerül az FKF Rt-nek, a teljes helyreállítás költségei ennek a többszörösét fogják kitenni. A Fővárosi Közterület-fenntartó pénteki összesítése szerint csak a Rákóczi úton és a Kossuth Lajos utcában negyven közlekedési jelzőtáblát törtek vagy csavartak ki, harminckilenc parkolásgátló-oszlopot téptek ki vagy tettek tönkre, 28 gyalogosvédő korlátot törtek szét, és 19 köztéri szeméttárolót szaggattak le a helyéről a vandálok.
A Főkert jelentése szerint a zöldterületekben esett kár 15-20 millió forintra tehető. Ebben megrongált fák, parkok, virágtartók mellett a Kossuth téri zöldfelületek letaposása is benne van. A Szabadság téren randalírozók mintegy hatvan négyzetméternyi burkolatot bontottak fel. A kockakövek egy részét vissza tudják tenni, a gránitlapokat azonban nem. A tüntetők a zöldet sem kímélték, ágakat törtek, cserjéket szaggattak és százszámra szaggatták ki az ágyásokból a virágokat. Az MTV épületében és technikai eszközeiben esett kár meghaladja a 200 millió forintot.
A Szabadság téri károk részben a Belváros-Lipótvárosi önkormányzat veszteségei is - súlyos tízmilliókról van szó - és az Erzsébetvárosban szintén milliók mentek pocsékba. Józsefvárosban az első éjjel hirdetőtáblák tucatjait vették magukhoz a zavargók, de ott is bőven vannak elpusztított utcabútorok és növények. A tüntetők miatt több helyütt újra kell burkolni a Dohány utca felújítás alatt álló járdáját, és pótolni kell az utcán beépítésre váró viacolorelemeket is, amelyekből ugyancsak rengeteget magukkal vittek a randalírozók.
Csütörtökön a Főváros jogsegélyszolgálatot indított a zavargások károsultjai számára. A sértetteket segítő szolgálathoz bárki fordulhat, akinek vagyoni vagy más típusú kára merült fel az elmúlt napok zavargásai miatt.
A főpolgármester ismét leszögezte: a véleménynyilvánítás és a politikai meggyőződés szabadságán alapuló kormányellenes demonstrációk nem azonosak az erőszakos cselekményekkel. De szoros összefüggés van az utcai zavargások és aközött, hogy a Kossuth téri demonstráción több alkalommal az alkotmányos rend megdöntésre buzdító felhívások hangzanak el.
- Tegnap örömmel fogadtam, hogy a szervezők bejelentették: ezután csak írásban előzőleg benyújtott, egyeztetett szöveg hangozhat el a Kossuth téren - mondta a városvezető. - Ezek után még riasztóbbnak találom, hogy a híradások szerint egy szónok arról beszélhetett szerinte kik a zsidók a mai politikusok közül. Ötven Megengedhetetlennek tartom, hogy a magyar Parlament előtt, árpádsávos zászlók alatt valaki bármilyen megfontolásból zsidónak vélt emberek névsorát adhassa elő.
A hasonló megnyilvánulások miatt Demszky ezúttal azt kérte Orbán Viktortól, hívja vissza az embereket a Kossuth térről, annak ellenére, hogy többségük békés jobboldali, aki csak a kormány lemondását szeretné, de sokan vannak kint a szélsőjobb hívei közül.
www.budapest.hu - MCOnet
Demszky Gábor a budapestiek segítségét is kéri a rend fenntartása érdekében - Budapest - Mondja el véleményét!
A hír támogatója:
Minden ami Internet -> MCOnet Hungary: www.mconet.hu