Demszky: Budapest nem fél a fenyegetésektől - Budapest
Demszky - Budapest - Drámai eseményeknek lehettünk tanúi az elmúlt napokban.
De Budapest nem fél a fenyegetésektől, a város lakói békét és nyugalmat akarnak, mondta Demszky Gábor csütörtöki nemzetközi sajtótájékoztatóján. A főpolgármester szavai szerint a magyar főváros vezetése a rendőröket támogatva mindent elkövet, hogy Budapesten helyreálljanak a normális élet feltétételei, és senkinek ne kelljen félnie a városban. A fővárosban a kárelhárítás költségei elérték az 50 millió forintot.
- Mindaz, ami történt, elkeserít és elborzaszt minden jó érzésű állampolgárt, minden magyart és külföldit, aki hisz a demokráciában - jelentette ki Demszky. - Azt is láthatják, hogy Budapest rendületlenül kitart, az éjjeli bűncselekmények után nappal mindig újra megindult a város élete, és ez elsősorban a fővárost működtető mintegy 30 ezer munkatársunk érdeme.

A főpolgármester ismertette, hogy csak a főváros kárelhárítási költségei 50 millió forintra rúgnak, az ország kiadásai jóval 100 millió felett járnak. Demszky kitért arra is, hogy a randalírozók napról napra egyre kisebb területre szorulnak, egyre kisebb károkat tudnak okozni, köszönhetően a rendőrök egyre határozottabb fellépésének.
A városvezető ugyanakkor úgy ítélte meg, hogy Budapest élete ugyan kezd normális mederbe terelődni, de ahhoz, hogy ez tartós maradjon, a szélsőségesek megfékezésén túl még sok fontos politikai feltételnek kell teljesülnie. Leszögezte, hogy a véleménynyilvánítás és a politikai meggyőződés szabadságán alapuló kormányellenes demonstrációk nem azonosak az erőszakos cselekményekkel. Ugyanakkor úgy vélte, hogy az is nagyon veszélyes, hogy a demonstrációkon is az alkotmányos rend megdöntésre buzdító felhívások hangzanak el. Ugyanis az éjszaka utcán randalírozó szélsőségesek ezekből a beszédekből merítenek erőt, mielőtt elindulnak pusztítani.

- A legnagyobb parlamenti ellenzéki párt, a Fidesz két országgyűlési képviselője is szónokolt a Kossuth téren - mondta Demszky. - Egyikük, Wittner Mária azt mondta: „Forradalom van, és szeptember 23-án /a Fidesz-nagygyűlésen/ kezdődik Magyarországon az igazi rendszerváltozás.”
A városvezető emlékeztetett, hogy a téren magukat mérsékelt jobboldalinak beállító fideszes politikusok és hírhedt szélsőjobboldali uszítók egymás kezébe adják a mikrofont. Eközben a Fidesz-frakcióban helyet foglaló Vállalkozók Pártja törvénysértésre, az adófizetés megtagadására buzdítja az embereket. Orbán Viktor pártelnök pedig a demokratikus jogrendet zárójelbe téve az önkormányzati választásokat népszavazásnak tekinti, és arról beszél, hogy a helyi jelöltekre leadott voksokkal megbuktatható a baloldali-liberális kormány.

Demszky ismertetése szerint a nagyobbik ellenzéki párt országszerte, így Budapest legtöbb kerületében is írásos választási szövetséget kötött a szélsőségeseket nyíltan buzdító MIÉP-pel és Jobbikkal, és azóta sem határolódik el a szélsőséges eszmék hirdetőitől.
- A jobboldal és a szélsőjobboldal ilyen nyílt összefogására 1990 óta nem volt példa - fogalmazott a főpolgármester. - Mindez jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy az utcára kivitt tömegeket nem tudták féken tartani, és az alkotmányos rend felrúgását követelő tüntetők felbátorították a gátlástalan bűnözőket is.
Demszky szerint a kormányfő most nyilvánosságra került nyilatkozta csak olaj volt arra a tűzre, amelyet Orbán Viktor hetekkel, hónapokkal korábban rakott.
- Szeretném leszögezni: az nem lenne baj, ha a jobboldal demokratikus eszközökkel demonstrálna a kormány, a miniszterelnök vagy egy megszorító csomag ellen - mondta a városvezető. - Inkább az a baj, hogy a magát mérsékeltnek beállító Fidesz több politikusa az alkotmányos jogrend megdöntésére hívja fel az embereket.

A főpolgármester biztosította a rendősréget affelől, hogy Budapest önkormányzata maximálisan támogatja őket.
- Magyarország a rendszerváltás, a kommunista rezsim bukása óta a béke, a politikai stabilitás jelképe volt - fogalmazott Demszky. - A politikai stabilitás kulcsa most is Budapest. Ezért kell idejében elfojtanunk a szélsőséges indulatokat, ezért kell megálljt parancsolnunk az éjszakai attakoknak, egyes parlamenti pártok alkotmányellenes akcióinak, és ezért kell az önkormányzati választásokig normális, nyugodt légkört teremtenünk a városban.
A városvezető végül úgy vélte, ha a tüntetésekkel, utcai zavargásokkal sikerül elérni, hogy az emberek az október 1-jei választásokon féljenek demokratikus jogaikat gyakorolni, az közvetve a szélsőjobb győzelmét hozhatja. Ezzel pedig permanens ellenállás, a kormány antidemokratikus megbuktatására való törekvés, a rendzavaró csoportok további radikalizálódása következhet Magyarországon.
www.budapest.hu - MCOnet
Demszky: Budapest nem fél a fenyegetésektől - Budapest - Mondja el véleményét!
A hír támogatója:
Minden ami Internet -> MCOnet Hungary: www.mconet.hu
- Mindaz, ami történt, elkeserít és elborzaszt minden jó érzésű állampolgárt, minden magyart és külföldit, aki hisz a demokráciában - jelentette ki Demszky. - Azt is láthatják, hogy Budapest rendületlenül kitart, az éjjeli bűncselekmények után nappal mindig újra megindult a város élete, és ez elsősorban a fővárost működtető mintegy 30 ezer munkatársunk érdeme.
A főpolgármester ismertette, hogy csak a főváros kárelhárítási költségei 50 millió forintra rúgnak, az ország kiadásai jóval 100 millió felett járnak. Demszky kitért arra is, hogy a randalírozók napról napra egyre kisebb területre szorulnak, egyre kisebb károkat tudnak okozni, köszönhetően a rendőrök egyre határozottabb fellépésének.
A városvezető ugyanakkor úgy ítélte meg, hogy Budapest élete ugyan kezd normális mederbe terelődni, de ahhoz, hogy ez tartós maradjon, a szélsőségesek megfékezésén túl még sok fontos politikai feltételnek kell teljesülnie. Leszögezte, hogy a véleménynyilvánítás és a politikai meggyőződés szabadságán alapuló kormányellenes demonstrációk nem azonosak az erőszakos cselekményekkel. Ugyanakkor úgy vélte, hogy az is nagyon veszélyes, hogy a demonstrációkon is az alkotmányos rend megdöntésre buzdító felhívások hangzanak el. Ugyanis az éjszaka utcán randalírozó szélsőségesek ezekből a beszédekből merítenek erőt, mielőtt elindulnak pusztítani.
- A legnagyobb parlamenti ellenzéki párt, a Fidesz két országgyűlési képviselője is szónokolt a Kossuth téren - mondta Demszky. - Egyikük, Wittner Mária azt mondta: „Forradalom van, és szeptember 23-án /a Fidesz-nagygyűlésen/ kezdődik Magyarországon az igazi rendszerváltozás.”
A városvezető emlékeztetett, hogy a téren magukat mérsékelt jobboldalinak beállító fideszes politikusok és hírhedt szélsőjobboldali uszítók egymás kezébe adják a mikrofont. Eközben a Fidesz-frakcióban helyet foglaló Vállalkozók Pártja törvénysértésre, az adófizetés megtagadására buzdítja az embereket. Orbán Viktor pártelnök pedig a demokratikus jogrendet zárójelbe téve az önkormányzati választásokat népszavazásnak tekinti, és arról beszél, hogy a helyi jelöltekre leadott voksokkal megbuktatható a baloldali-liberális kormány.
Demszky ismertetése szerint a nagyobbik ellenzéki párt országszerte, így Budapest legtöbb kerületében is írásos választási szövetséget kötött a szélsőségeseket nyíltan buzdító MIÉP-pel és Jobbikkal, és azóta sem határolódik el a szélsőséges eszmék hirdetőitől.
- A jobboldal és a szélsőjobboldal ilyen nyílt összefogására 1990 óta nem volt példa - fogalmazott a főpolgármester. - Mindez jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy az utcára kivitt tömegeket nem tudták féken tartani, és az alkotmányos rend felrúgását követelő tüntetők felbátorították a gátlástalan bűnözőket is.
Demszky szerint a kormányfő most nyilvánosságra került nyilatkozta csak olaj volt arra a tűzre, amelyet Orbán Viktor hetekkel, hónapokkal korábban rakott.
- Szeretném leszögezni: az nem lenne baj, ha a jobboldal demokratikus eszközökkel demonstrálna a kormány, a miniszterelnök vagy egy megszorító csomag ellen - mondta a városvezető. - Inkább az a baj, hogy a magát mérsékeltnek beállító Fidesz több politikusa az alkotmányos jogrend megdöntésére hívja fel az embereket.
A főpolgármester biztosította a rendősréget affelől, hogy Budapest önkormányzata maximálisan támogatja őket.
- Magyarország a rendszerváltás, a kommunista rezsim bukása óta a béke, a politikai stabilitás jelképe volt - fogalmazott Demszky. - A politikai stabilitás kulcsa most is Budapest. Ezért kell idejében elfojtanunk a szélsőséges indulatokat, ezért kell megálljt parancsolnunk az éjszakai attakoknak, egyes parlamenti pártok alkotmányellenes akcióinak, és ezért kell az önkormányzati választásokig normális, nyugodt légkört teremtenünk a városban.
A városvezető végül úgy vélte, ha a tüntetésekkel, utcai zavargásokkal sikerül elérni, hogy az emberek az október 1-jei választásokon féljenek demokratikus jogaikat gyakorolni, az közvetve a szélsőjobb győzelmét hozhatja. Ezzel pedig permanens ellenállás, a kormány antidemokratikus megbuktatására való törekvés, a rendzavaró csoportok további radikalizálódása következhet Magyarországon.
www.budapest.hu - MCOnet
Demszky: Budapest nem fél a fenyegetésektől - Budapest - Mondja el véleményét!
A hír támogatója:
Minden ami Internet -> MCOnet Hungary: www.mconet.hu