Csak fényképes igazolvánnyal parkolhatnak ingyenesen a fogyatékkal élők
Január elsejétől már csak az új típusú, fényképes igazolvánnyal jogosultak ingyenes parkolásra a fogyatékkal élők.
A Mozgássérültek Budapesti Egyesülete becslése szerint az eddigi használók csupán fele váltotta ki az év végi határidőig az új igazolványt: ennek oka lehet a késlekedés mellett az okmányirodák nehéz megközelíthetősége, s az is, hogy vélhetően sokan, akik eddig esetleg visszaéltek az okmánnyal, az új, fényképes dokumentum esetében ezt nem kockáztatják meg.
Már csak az új, immár fényképes parkolási igazolvány birtokában várakozhatnak díjmentesen a sérült emberek. Január elsejétől ugyanis - egy 2004. júliustól érvényes kormányrendelet értelmében - kizárólag az ilyen új típusú okmánnyal rendelkező látási, értelmi és mozgásszervi fogyatékkal élők számára biztosított a kijelölt helyeken az ingyenes parkolás.
Aki az elmúlt fél évben nem cserélte ki a parkolási igazolványt, az egészen addig nem jogosult a régi igazolvánnyal igénybe venni a kedvezményes lehetőséget, ameddig az okmányt ki nem cseréli.
A hat hónapos átmeneti időszak ellenére ez sokak problémája lehet, mert a Mozgáskorlátozottak Budapesti Egyesülete szerint az eddig parkolási igazolvánnyal rendelkezők alig több mint fele váltotta ki december végéig az új okmányt. Minden bizonnyal sokan egyszerűen elfeledkeztek a határidőről.
Szőllősiné Földesi Erzsébet szerint szép számmal lehetnek olyanok is, akik azért nem újították meg az igazolványt, mert esetleg azzal korábban visszaéltek, és az új, fényképes okmány elrettenti őket ettől. Sok egészséges ember ugyanis valóban fogyatékkal élő nagymamája, rokona számára kiváltotta korábban az ingyenes parkolást biztosító okmányt és saját maga használta, azonban januártól már csak a fotón szereplő személy használhatja az igazolványt, így az valóban a rászorultak életét könnyíti majd meg - tette hozzá az Egyesület elnöke.
Az új jogszabály megalkotóinak is kétségtelenül ez volt a szándéka a szigorítással. Egyre gyakrabban fordult elő az elmúlt fél évben, hogy a már ilyen új típusú igazolványokat ellopták a gépkocsikból. Szőllősiné Földesi Erzsébet ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy az új okmány olyan hivatalos okiratnak számít, mint a személyi igazolvány, így annak eltulajdonítása, vagy az azzal való visszaélés büntetőjogi következményekkel jár.
Az Egyesület elnöke ugyanakkor beszámolt arról is, hogy vélhetően amiatt is megy lassan a parkolási okmányok cseréje, mert sokan nehezen jutnak el az igazolványt megcsináltatni az okmányirodákba, melyek többsége még mindig megközelíthetetlen a fogyatékkal élők, vagy a kerekesszékbe kényszerültek számára.
Pedig a jogszabályok 2005 január elsejét írták elő határidőként a középületek akadálymentesítésére. A határidő lejártával azonban ez a célkitűzés csak részben valósult meg. Ugyan az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal adatai alapján már a középületek mintegy 30 százaléka akadálymentesített, Szőllősiné Földesi Erzsébet szerint ez a valóságban kisebb arányt jelent. Sok helyütt ugyanis a kerekes székesek bejutását segítő rámpa olyan meredek, vagy éppen túl keskeny, hogy egyszerűen használhatatlan.
(Forrás:www.budapest.hu)
Már csak az új, immár fényképes parkolási igazolvány birtokában várakozhatnak díjmentesen a sérült emberek. Január elsejétől ugyanis - egy 2004. júliustól érvényes kormányrendelet értelmében - kizárólag az ilyen új típusú okmánnyal rendelkező látási, értelmi és mozgásszervi fogyatékkal élők számára biztosított a kijelölt helyeken az ingyenes parkolás.
Aki az elmúlt fél évben nem cserélte ki a parkolási igazolványt, az egészen addig nem jogosult a régi igazolvánnyal igénybe venni a kedvezményes lehetőséget, ameddig az okmányt ki nem cseréli.
A hat hónapos átmeneti időszak ellenére ez sokak problémája lehet, mert a Mozgáskorlátozottak Budapesti Egyesülete szerint az eddig parkolási igazolvánnyal rendelkezők alig több mint fele váltotta ki december végéig az új okmányt. Minden bizonnyal sokan egyszerűen elfeledkeztek a határidőről.
Szőllősiné Földesi Erzsébet szerint szép számmal lehetnek olyanok is, akik azért nem újították meg az igazolványt, mert esetleg azzal korábban visszaéltek, és az új, fényképes okmány elrettenti őket ettől. Sok egészséges ember ugyanis valóban fogyatékkal élő nagymamája, rokona számára kiváltotta korábban az ingyenes parkolást biztosító okmányt és saját maga használta, azonban januártól már csak a fotón szereplő személy használhatja az igazolványt, így az valóban a rászorultak életét könnyíti majd meg - tette hozzá az Egyesület elnöke.
Az új jogszabály megalkotóinak is kétségtelenül ez volt a szándéka a szigorítással. Egyre gyakrabban fordult elő az elmúlt fél évben, hogy a már ilyen új típusú igazolványokat ellopták a gépkocsikból. Szőllősiné Földesi Erzsébet ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy az új okmány olyan hivatalos okiratnak számít, mint a személyi igazolvány, így annak eltulajdonítása, vagy az azzal való visszaélés büntetőjogi következményekkel jár.
Az Egyesület elnöke ugyanakkor beszámolt arról is, hogy vélhetően amiatt is megy lassan a parkolási okmányok cseréje, mert sokan nehezen jutnak el az igazolványt megcsináltatni az okmányirodákba, melyek többsége még mindig megközelíthetetlen a fogyatékkal élők, vagy a kerekesszékbe kényszerültek számára.
Pedig a jogszabályok 2005 január elsejét írták elő határidőként a középületek akadálymentesítésére. A határidő lejártával azonban ez a célkitűzés csak részben valósult meg. Ugyan az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal adatai alapján már a középületek mintegy 30 százaléka akadálymentesített, Szőllősiné Földesi Erzsébet szerint ez a valóságban kisebb arányt jelent. Sok helyütt ugyanis a kerekes székesek bejutását segítő rámpa olyan meredek, vagy éppen túl keskeny, hogy egyszerűen használhatatlan.
(Forrás:www.budapest.hu)