Budapesti Operaház: hónapokig is eltarthat az átvilágítás
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium által létrehozott bizottság elnöke, Hardy F. Gábor a vizsgálat eddigi megállapításairól szólva kiemelte: nem vezették be a számlarendbe azokat az államháztartási reformnak megfelelő változásokat, amelyek 2009-ben és 2010-ben váltak hatályossá. A szervezeti és működési szabályzat helyett bizonyos kérdésekben főigazgatói utasítások alapján dolgoztak.
A bizottság úgy találta, hogy az intézmény 2007-re, illetve 2008-ra vonatkozó költségvetési beszámolói nem voltak megbízhatók. A vizsgálat szerint több mint 75 millió forintot jogalap nélkül fizettek ki. A személyi juttatásokat nem az engedélyezett létszámkerethez igazították - mutatott rá Hardy F. Gábor, hozzátéve, hogy a háznak jelenleg 800 munkavállalója van, a beszállítók száma pedig meghaladja az 1700-at.
A produkciók költségvetéseinek formáját sem látják szabályosnak a bizottság tagjai, de ennél súlyosabbnak vélik, hogy az eleve magasra kalkulált terveket rendre túllépték a házban
Horváth Ádám miniszteri biztos szerint olyan, az Ybl-palota technikai készültségét meghaladó előadások készültek, amelyek rendkívüli kiadásokat eredményeztek. Hardy F. Gábor kirívónak nevezte, hogy az Operaház az Operabarát Alapítványtól 100 millió forint értékben vett igénybe szolgáltatásokat. Helytelennek nevezte a ház közbeszerzési gyakorlatát is.
Skultéty László emlékeztetett arra, hogy az előző kormány 2009-hez képest 2010-ben 900 millió forinttal kisebb költségvetési támogatásban részesítette a MÁO-t. Tehát a gazdálkodás "fesztelensége" mellett a várható bevételek és a várható kiadások közti többmilliós nagyságrendű különbség is nehezíti a helyzetet.
Horváth Ádám miniszteri biztos megerősítette: közös megegyezéssel váltak meg a hat eddig felmentett vezető állású munkatárstól, köztük Vass Lajos főigazgatótól, így folyik a ház ügyeinek átadása-átvétele, amely véleménye szerint a jövő hét végére lezárulhat. Mint kiemelte: számára azonban a legfontosabb a művészi munka.