Budapest - Fővárosi teherforgalmi zónarendszer
„Elengedhetetlen, hogy minden döntés szakmailag megalapozott koncepció alapján történhessen meg” – hangzott el azon, a Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes által összehívott szakmai tanácskozáson, amelynek napirendjén a főváros új teherforgalmi zónarendszerének koncepciója szerepelt.
Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes az elkészült koncepció ismertetésére és szakmai konzultációra a fuvarozó- és közlekedési szakszervezetek, az érintett civil érdekképviseletek vezetőit, valamint a Műszaki Egyetem képviselőit hívta meg. Az értekezleten részt vett a koncepciót készítő Főmterv, illetve a főváros össztömeg-korlátozott övezeteibe a behajtási engedélyeket kiadó, az ezzel kapcsolatos díjakat beszedő Parking Kft. munkatársai is.
„A fővárosi polgárok alapvető érdekeire tekintettel a levegőszennyezés, a zaj- és forgalomterhelés csökkentése érdekében elengedhetetlen, hogy végre valóban hatékony intézkedések szülessenek. Az oly sokszor emlegetett „élhetőbb város” ugyanis itt kezdődik” - e szavakkal kezdte meg Hagyó Miklós az elgondolások ismertetését.

A közlekedési stratégia részeként – tette hozzá - nagy előrelépésre készülünk a főváros teherforgalmát szabályozó zónarendszer, illetve a teherforgalom térbeni és időbeni elkülönítését lehetővé tevő szabályozás megvalósítása területén. Rövidesen felülvizsgálatra kerülnek a jelenlegi össztömeg-korlátozott forgalmú övezetek, s módosításokra adódik lehetőség ezen övezetek kiterjesztésére, valamint új övezetek kijelölésére is, amely egybevág jó néhány civil szervezet és kerületi önkormányzat törekvésével is.
A Városházán zajló tanácskozáson tizenhárom szervezet képviseltette magát. Abban teljes egyetértés mutatkozott a résztvevők között, hogy az 1990-es zóna- és tarifarendszer mára alapvetően túlhaladottá vált, igazságtalan, s nem felel meg a környezetvédelmi céloknak. A megjelent szervezetek képviselői támogatásukról biztosították az elavult rendszer megváltoztatását, s a koncepció alapelveivel is egyetértettek. Megítélésük szerint a változások nem veszélyeztetik, de nem is veszélyeztethetik a lakosság ellátásának zavartalanságát. A díj mértékében és az új zónahatárok, valamint a tranzitutak bevezetésének időpontjában mutatkoztak eltérő megközelítések.
Újságírói kérdésre válaszolva Hagyó Miklós hangsúlyozta: egy hosszabb folyamat első lépése a Fővárosi Közgyűlés következő, december 20-i ülésére benyújtott előterjesztése. Ez a forgalomkorlátozott területekre érvényes behajtási engedélyek 2008. január 1-jétől bevezetendő új díjtételeit tartalmazza, valamint a március 1-jétől, a fővároson áthaladó tehergépjárművek kijelölt tranzitútjait tartalmazza. (Bevezetése után – a budapesti célforgalom kivételével – csak meghatározott útvonalakon közlekedhetnének térítésmentesen ezek a járművek.)
Jövő év márciusára készül el az új teherforgalmi zónarendszer-tervezet, amelyet további egyeztetések előznek meg az érdekeltekkel. Az M0-ás körgyűrű keleti szektora elkészültével, tovább csökkentve a főváros teherforgalmát, mérsékelve az ezzel okozott nagymértékű zaj- és környezetterhelést, a tranzitútvonalakat megszüntetik. Csak a célforgalmat engednék be azontúl Budapestre.

A főpolgármester-helyettes úgy fogalmazott, hogy az értekezleten nagyon sok konstruktív, beépíthető javaslat hangzott el. Számos olyan is, amelyben a jelenlévők között konszenzus alakult ki. 2008-ban – a mostanihoz hasonló – folyamatos egyeztetésekkel folytatják majd a minden érdekelt által leginkább elfogadható megoldások kidolgozását.
Városüzemeltetési és Vagyongazdálkodási Főpolgármester-helyettesi Iroda
Budapest linkajánló: budapestlink.mconet.biz
Küldjön egy képeslapot ismerősének Budapest városról!
Szólj hozzá a Budapest fórumon: Budapest - Fővárosi teherforgalmi zónarendszer
A hír támogatója:
Weblap gyártás, Honlap készítés, Weblap menedzselés.
Pl.:Klíma DVD Hotel Autó Ingatlan Egészség Számítógép Kereső optimalizálás
Minden ami Internet -> MCOnet International - Magyarország: http://www.mconet.biz/; http://www.mconet.hu/