Bővülhet az észak-pesti szennyvíztisztító
Aláírta Demszky Gábor főpolgármester, Derce Tamás Újpest polgármestere és Palkó György a Fővárosi Csatornázási Művek vezérigazgatója az észak-pesti szennyvíztisztítóhoz kapcsolódó beruházásokról szóló megállapodást.
Ezzel a megállapodással a főváros folytatni tudja mintegy 10 milliárd forintból az észak-pesti szennyvíztisztító telep bővítését és megépítheti a szükséges átvezetőket, átemelőket, nyomócsöveket - jelentette ki a városvezető. Hozzátette: a beruházás azért is jöhetett létre, mert Újpest elállt a telep fejlesztését eddig akadályozó perektől és eltörli a változtatási tilalmat, valamint a Csatornázási Művek vállalta, hogy jelentős tisztítási és szagtalanítási munkákkal - évente 75 ezer folyóméter tisztítással, 600 akna és víznyelő bűzzárójával - javítja Budapest levegőjét. Májusra elkészül az észak-pesti telepen egy levegőszűrő biofilter, amivel tovább tisztulhat a főváros levegője - jelentette ki Demszky Gábor.
A fejlesztések nélkül az észak-pesti szennyvíztisztító nem képes maximális kapacitáson - 200 ezer köbméter/nap - működni. Az észak-budai térségből jelenleg napi mintegy 50 ezer köbméter víz - ez 65 ezer ember használt vize - ömlik tisztítatlanul a Dunába, ám ha megépül a Pók utcai nyomóvezeték, akkor ez is tisztítva kerülhet a folyóba. Az észak-pesti telep ma a IV., XIII., XV., XVI., és XVII. kerület, jövőre pedig már a III. kerület északi része és Budakalász község szennyvizeit is fogadni tudja. Ennek érdekében megkezdődött a csillaghegyi főgyűjtő építése, míg a Pók utcai átemelő telep és a nyomóvezeték megvalósítására a közeljövőben nyílt nemzetközi pályázatot ír ki a főváros - jelentette ki Demszky Gábor.
Derce Tamás, Újpest polgármestere az eseményen elmondta: az első bővítési tervek még 1994-95-ben készültek el. A főváros akkor észak felé szeretett volna terjeszkedni, ám mivel ott található az utolsó nagy ártéri terület Budapesten, Újpest megakadályozta azt. A városrész jelentős eredménynek tarja, hogy mostanra védett területté nyilvánították az árteret és a bővítés nem fogja érinteni.
Az utóbbi évek legjelentősebb megállapodását kötötte meg a Fővárosi Csatornázási Művek - jelentette ki Palkó György, a cég vezetője. Hozzátette: a jövő év közepére el fog készülni egy iszapfeldolgozó berendezés, ami pozitív hatást fog gyakorolni a főváros környezetére.
Budapest Portál
A fejlesztések nélkül az észak-pesti szennyvíztisztító nem képes maximális kapacitáson - 200 ezer köbméter/nap - működni. Az észak-budai térségből jelenleg napi mintegy 50 ezer köbméter víz - ez 65 ezer ember használt vize - ömlik tisztítatlanul a Dunába, ám ha megépül a Pók utcai nyomóvezeték, akkor ez is tisztítva kerülhet a folyóba. Az észak-pesti telep ma a IV., XIII., XV., XVI., és XVII. kerület, jövőre pedig már a III. kerület északi része és Budakalász község szennyvizeit is fogadni tudja. Ennek érdekében megkezdődött a csillaghegyi főgyűjtő építése, míg a Pók utcai átemelő telep és a nyomóvezeték megvalósítására a közeljövőben nyílt nemzetközi pályázatot ír ki a főváros - jelentette ki Demszky Gábor.
Derce Tamás, Újpest polgármestere az eseményen elmondta: az első bővítési tervek még 1994-95-ben készültek el. A főváros akkor észak felé szeretett volna terjeszkedni, ám mivel ott található az utolsó nagy ártéri terület Budapesten, Újpest megakadályozta azt. A városrész jelentős eredménynek tarja, hogy mostanra védett területté nyilvánították az árteret és a bővítés nem fogja érinteni.
Az utóbbi évek legjelentősebb megállapodását kötötte meg a Fővárosi Csatornázási Művek - jelentette ki Palkó György, a cég vezetője. Hozzátette: a jövő év közepére el fog készülni egy iszapfeldolgozó berendezés, ami pozitív hatást fog gyakorolni a főváros környezetére.
Budapest Portál