Befejeződött a Rózsakerti Lakótelep teljes azbesztmentesítése - Budapest

Befejeződött a Rózsakerti Lakótelep teljes azbesztmentesítése mely országos mintaprojektül is szolgál. A munkálatokat 2005. május 4-én kezdték el, és négy ütemben végezték.
Az országban egyedülálló projekt során a lakásokból és az alagsori helyiségekből is biztonságosan eltávolították mind a kék, mind a szürke azbesztet. A különleges technológiának köszönhetően a lakóknak nem kellett kiköltözniük a lakásokból a munkavégzés ideje alatt, de a konyhát 1 napig az alagsort 2 hétig nem használhatták. Folyamatosan mérések biztosították, hogy azbeszt nem került ki a levegőbe (több mint 3000 légköri koncentráció mérést végeztek a projekt során). A mintaprojektben 14 hónap alatt 1070 lakásból és az 51 épület alagsorából 117 tonna azbesztet távolítottak el biztonságosan és szállítottak el az aszódi veszélyes hulladéklerakóba. Az önkormányzat rendkívüli lomtalanítást is biztosított az itt élőknek, mely során több mint 900 m3 lomot szállítottak el a közös tárolókból.

A több mint 3000 embert érintő munkák elvégzésével megújultak az alagsori helyiségek, a lakások lepusztult strangjaiban a szellőző csöveket vadonatújakra cserélték, a vízvezeték csöveket, és a strangok alját új szigetelőanyaggal látták el. Az azbesztmentesítés elvégzésével a 25 éves lakások értéke nagyban felértékelődött! A Rózsakerti Lakótelepen élők számára egészségesebb lakókörnyezetet alakítottunk ki.

A teljes projekt 600 millió forintba került, melyből 570 millió forintot nyertünk a GKM és a KVVM által közösen kiírt pályázaton. A fennmaradó 30 millió forint lakossági önrészt Önkormányzatunk átvállalta az itt élők helyett. A lakóknak ingyenes lett a mentesítés.

Két épületben az alagsorban is egy-egy lakás volt található a kukatároló helyén. Ezek a lakók lakásukból kilépve az azbesztes folyosóra jutottak nap, mint nap.

Az alagsor azbesztmentesítésekor ezeknek a lakóknak a fekete zónán belüli napi közlekedést biztosítani kellett, hogy be tudjanak jutni a lakásukba, és ne az ablakon kelljen közlekedniük, vagy ne kelljen kiköltözniük. Zónán belül egy különleges megoldással közlekedő folyosót alakítottak ki. Így a lakókat, amikor ki- vagy bementek a lakásukból, a szkafanderben dolgozóktól egy többrétegű fólia választotta csupán el.

A másik érdekesség, hogy a lakóépületek alagsorában működő kisvállalkozásoknak, mivel munkahelyi környezetnek minősülnek, a jelenlegi előírások szerint az azbesztmentesítés nélkül be kellett volna zárniuk. A mentesítés elvégzésével ezek a kisvállalkozások tovább működhetnek, megélhetést biztosítva több családnak és egyúttal javítva a lakótelep szolgáltatásának minőségét.

www.budapest.hu - MCOnet

A hír támogatója:
Minden ami Internet -> MCOnet Hungary: www.mconet.hu

Befejeződött a Rózsakerti Lakótelep teljes azbesztmentesítése - Budapest - Szóljon hozzá!