Adventi gyertyagyújtás - fokozott óvatosságra int a tűzoltóság
Advent első vasárnapja, a karácsonyi ünnepek és a szilveszter közeledtével az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) az ekkor jellemző, de megelőzhető veszélyekre, így a gyertyagyújtással összefüggő tűzveszélyre hívta fel a figyelmet.
Advent idején a felügyelet nélkül hagyott, lánggal égő gyertya, irodában vagy lakásban hagyott adventi koszorú tüzet okozhat, ha a gyertya eldől vagy meggyújtja a közelében található éghető anyagokat, mint például a papírt vagy lakástextíliát - mondta Dobson Tibor, az OKF szóvivője. Hozzátette, hogy komoly tűz keletkezéséhez az is elegendő, ha csak pár percre távoznak a helyiségből.
"Ezért kérjük a lakosságot, hogy a téli időszakban fokozottan vigyázzon a nyílt lángra, gyertyára, csillagszóróra, és soha ne hagyja felügyelet nélkül" - hangsúlyozta a katasztrófavédelem szóvivője.
A téli szünetben felügyelet nélkül otthon tartózkodó gyermekek elől el kell zárni a tűzgyújtásra alkalmas eszközöket, mert ellenkező esetben elképzelhető, hogy nem kellő körültekintéssel akarnak majd csillagszórót vagy gyertyát gyújtani, és ennek már súlyos következményei lehetnek.
A karácsonyfákon ma már kevésbé jellemző az égő gyertya alkalmazása, de a nem biztonságos égőfüzérek zárlata veszélyes lehet, és tüzet okozhat.
A karácsonyfatüzek elsősorban januárban fordulnak elő, mert a kiszáradt, gyantás fenyőfa már a legkisebb gyújtóhatásra - ilyen a csillagszóró szikrája - belobbanhat - tette hozzá.
Szilveszter idején a petárdák felelőtlen használata okozhat lakás-, erkély- vagy gépjárműtüzet, ha - hatásfokától függően - gyúlékony anyagra dobják. Leggyakrabban azonban mégis arc-, illetve kézsérülésekkel jár a petárda gondatlan használata.
Tavaly 15 karácsonyfa és 9 petárda okozta lakástüzet regisztráltak az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon.
November 28. advent első vasárnapja, a keresztény hagyományok szerint ekkor kezdődik meg a felkészülés a karácsonyra, az ünnep előtti négy vasárnapon gyertyát gyújtanak az adventi koszorún.
(Forrás:www.budapest.hu)
"Ezért kérjük a lakosságot, hogy a téli időszakban fokozottan vigyázzon a nyílt lángra, gyertyára, csillagszóróra, és soha ne hagyja felügyelet nélkül" - hangsúlyozta a katasztrófavédelem szóvivője.
A téli szünetben felügyelet nélkül otthon tartózkodó gyermekek elől el kell zárni a tűzgyújtásra alkalmas eszközöket, mert ellenkező esetben elképzelhető, hogy nem kellő körültekintéssel akarnak majd csillagszórót vagy gyertyát gyújtani, és ennek már súlyos következményei lehetnek.
A karácsonyfákon ma már kevésbé jellemző az égő gyertya alkalmazása, de a nem biztonságos égőfüzérek zárlata veszélyes lehet, és tüzet okozhat.
A karácsonyfatüzek elsősorban januárban fordulnak elő, mert a kiszáradt, gyantás fenyőfa már a legkisebb gyújtóhatásra - ilyen a csillagszóró szikrája - belobbanhat - tette hozzá.
Szilveszter idején a petárdák felelőtlen használata okozhat lakás-, erkély- vagy gépjárműtüzet, ha - hatásfokától függően - gyúlékony anyagra dobják. Leggyakrabban azonban mégis arc-, illetve kézsérülésekkel jár a petárda gondatlan használata.
Tavaly 15 karácsonyfa és 9 petárda okozta lakástüzet regisztráltak az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon.
November 28. advent első vasárnapja, a keresztény hagyományok szerint ekkor kezdődik meg a felkészülés a karácsonyra, az ünnep előtti négy vasárnapon gyertyát gyújtanak az adventi koszorún.
(Forrás:www.budapest.hu)