A kulturális örökségvédelmi törvény módosítása tisztább helyzetet teremtett a műtárgypiacon

Budapesten, egy szakmai konferencián beszélt L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára a  hazai műkereskedelemről és műtárgypiacról.

Jelentős változások előtt áll a magyar műkincspiac, melynek egyik oka a Magyar Nemzeti Bank által meghirdetett Értéktár-program elnevezésű műkincs-visszavásárlási program, melyhez 100 millió eurós (mintegy 30 milliárd forintos) keretösszeget határozott meg a jegybank vezetése.

Visszatérnek-e a régi szép idők, amikor valóságos közelharc árán lehetett bejutni a műtárgy árverésekre? Csúcsot döntenek-e majd a festmény aukciók? Visszakerülnek-e Magyarországra a hetven évvel ezelőtt ellopott műkincsek – és megfordítva: kiadják-e a múzeumok a náluk levő tisztázatlan eredetű műtárgyakat, és ha igen, felborul-e ezt követően a hazai műtárgypiac?  Ezekre a kérdésekre kerete a választ a \" Reneszánsz korszak előtt a magyar műtárgypiac? \" című konferencia.

 

\"L.

 

Budapesten, egy szakmai konferencián beszélt L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára a  hazai műkereskedelemről és műtárgypiacról

 



L. Simon László emlékeztetett arra: a legfontosabb törvényi változás a kulturális örökségvédelmi törvény tavalyi átfogó módosítása. Értékelése szerint ez rendezettebb, tisztább helyzetet teremtett a műtárgypiacon a régészeti leletek és régészeti korú tárgyak fogalmának, valamint az eddig komoly problémát jelentő fémkeresőzésnek a szabályozásával.

L. Simon László szólt a pozitív ösztönzőkről is: elmondása szerint immár komolyabb állami támogatás jár azoknak, akik a talált leleteket beszolgáltatják. A műtárgypiac számára is fontos, hogy új múzeumok épüljenek, de ugyanúgy a Nemzeti Kastélyprogram és Várprogram is, amelyek komoly nemzeti értékek megóvását szolgálják - jelezte.


MTI/MCOnet