A főváros pénzügyeit gondosan kell kezelni

György István, a városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes a kedden tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a fővárosi cégeknél feltűnő ár-érték aránytalanságokat találtak, gyakran elhagyták a közbeszerzési eljárást és sok esetben előfordult a cégen belül elvégezhető feladatok kiszervezése is.


György István elmondta, hogy ezentúl szeretnék informálni az embereket arról, hogy milyen pénzügyi helyzettel vették át a fővárosi cégeket, az előző városvezetéstől. Olyan pénzügyi rendszert kívánnak létrehozni, amely megakadályozza a pénzzel való felelőtlen gazdálkodást. A Fővárosi Közgyűlés október 27-én kezdte meg a cégek alapos átvizsgálását, ami várhatóan március végéig fog elhúzódni. A főpolgármester-helyettes kiemelte azt, hogy a vizsgált cégeknél az ár-érték aránytalanságok szembetűnőek voltak, számos esetben figyelmen kívül hagyták a közbeszerzési eljárást vagy az egybeszámítási kötelezettségeket, és sűrűn előfordult, hogy kiszervezték azokat a feladatokat, amelyeket a cégen belül is el lehetett volna végezni.

A főpolgármester-helyettes négy olyan közszolgáltató céget is megemlített, ahol a fenti problémák, mind előfordultak. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (azaz BGYH) üzemeltetése kapcsán nyilvánosságra került, hogy az indokolatlan kiszervezések következtében 720 millió forint többletkifizetés történt. Hónaponként mintegy 40 millió, forintot takaríthatnak meg a szerződés megszüntetésével. Ezen kívül hűtlen kezelés miatt is nyomozás folyik a cég ellen.

A Budapesti Temetkezési Intézet (BTI) Zrt. kedvezőtlen szerződéskötései miatt 20-30 millió forintos kiesés volt tapasztalható. Emiatt a kegyeleti szolgáltatások ára 10%-kal magasabbá vált.

A FŐTÁV Zrt. irányított közbeszerzésekkel  és irreálisan nagy vállalási árakkal hívta fel magára a figyelmet. A politikus ennek kapcsán egy példát említett: a cég 280 ezer forintos bérleti díjért 15 gépkocsit bérelt, majd a vezetőség leváltását követően az összeg 115 ezer forintra módosult, vagyis az első összeg értéke nem mutatkozott reálisnak.


A Fővárosi Közterületfenntartó (FKF) Zrt. cégről is kiderült, hogy indokolatlanul magas összegekről szóló szerződéseket kötöttek.

 

belso_4_157483_869_20110111215444_644.jpg

György István főpolgármester-helyettes

 

György István elmondta, hogy megoldásként, mindenhol a főváros érdekeit tatják elsődlegesen szem előtt. A jelenlegi szerződéseket érvénytelenítik, majd módosítják a valóságnak megfelelően. Ezen kívül meg kell vizsgálni a szerződéskötésben érintettek büntetőjogi és polgári jogi felelősségét. Az elmúlt negyedév folyamán, már hárommilliárd forintnyi megtakarítás törtánt, mindez a módosított szerződések jóvoltából. Valamint további 1-2 milliárd forint megtakarításra lehet számítani az elkövetkező években.

 

György István fontosnak tartja, hogy a főváros pénzügyeit alapos gondossággal kezeljék. A takarékosság lesz a jövőben az elsődleges szempont. Emellett kiemelten fontosnak tartja a közszolgáltatás biztonságát és a megfizethető díjakat.

 

Egy újságírói kérdés kapcsán ezt a választ adta: a fővárosi költségvetési terv létrehozásakor azt a gondolatot vették alapul, hogy a főváros csak akkor mondhat le a rendeletekből vagy vagyona hasznosításából származó bevételekről, ha mindezt alaposan meg tudja indokolni. Ennek következtében a közterületek igénybevételéből befolyó díjakat, be fogják hajtani. Erre példaként szolgálhat a Sziget Fesztivál, amely többé nem kapja meg ingyen a területet.
György István az Alstom-ügyről annyit mondott, hogy a szerelvényeknek teljesíteniük kell a magyar és az uniós elvárásokat. Továbbá kijelentette, hogy kiegyeznek az Alstom-mal, ha mindezt teljesítik.

 

A költségvetési terv esetében, még eszközölhetők változtatások és ha szükséges végre is hajtják azokat. - mindezt a hajléktalan ellátó rendszer és a Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központ jövőjét firtató kérdésre válaszolta.

forrás: fidesz.hu

-navem-