A Fiumei úti baleseti központ egy új hibrid műtővel gazdagodott

Világszínvonalú hibrid műtőt adtak át a Fiumei úti baleseti központban. A berendezéssel a betegek mozgatása nélkül végezhetnek képalkotó vizsgálatokat. Az átadásra került műtő már a 22. századot képviseli infraoperatív képalkotó diagnosztikájával.  

A Péterfy Kórház-Rendelőintézet és a Manninger Jenő Országos Traumatológiai baleseti központjában 1,2  milliárd forintból alakítottak ki egy hibrid műtőt, ahol egy kombinált képalkotó- és operációs helység jött létre. 
 

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere, a hibrid műtő átadásán
 
Bodzay Tamás, a Manninger Jenő Országos Traumatológiai Intézet igazgatója elmondta, hogy az intézetük hazánk legnagyobb, Európában pedig az egyik legnagyobb sérültellátó centruma: évente 360 ágyon 12-13 ezer műtétet végeznek el. A műtéti szám a magyar sérültek 11 százalékát, míg a budapesti és közép-magyarországi esetek 40 százalékát jelenti. Évente 1000 gerinctöröttet és 2000 koponyasérültet, valamint országos szinten a legsúlyosabb állapotban lévő gerinctörött betegeket ápolják itt.
 
Viola Árpád, az idegsebészeti osztályvezető főorvosa úgy gondolja, hogy nincs a világon ehhez fogható high-tech műtő a gerinc- és idegsebészeti betegek ellátására. A bővítés során átépítették a műtőblokkot és számos készüléket helyeztek el benne.
 
A műtőt egy O-Arm berendezéssel szerelték fel, ami röntgensugárral működő képalkotó berendezés. Ennek köszönhetően 3D-ben látható a sérült testrész, így bármikor CT-minőségű és pontosságú felvételt tudnak készíteni a betegről. A képalkotó vizsgálatot műtét közben is megismételhetik. Hozzárendelhetik a beteg korábbi leleteit is, valamint optimalizálhatják a műtét behatolási területét. A berendezés beszerzése 400 millió forintba került.
 
Egy új 150 millió forintba kerülő mikroszkóppal is bővült a műtő, mely az O-Arm berendezéssel együtt használható. 
 
A betegek biztonságát szolgáló intraoperatív monitorozó rendszert is beszereztek, mely az idegpályákat figyeli a műtét ideje alatt. A készülék jelzi, ha olyan lépést hajtanának végre, amivel veszélyeztetik a beteg idegpályáinak épségét.
 
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere elmondta, hogy kormányzati forrásból 13 fővárosi kórház, 11 országos intézet és 32 szakrendelő felújítása zajlik jelenleg. Az intézetekben nemcsak az infrastruktúrát fejlesztik, hanem orvostechnológiai és digitális beruházásokat is végrehajtanak.
 
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője, országgyűlési képviselő szerint a járvány megmutatta, hogy tovább kell fejleszteni az egészségügyet, ami mindenkinek közös érdeke.
 
BG
Forrás: MTI, Infostart
Képek: MTI/Balogh Zoltán