A budai Vár megújul

Medgyessy Péter miniszterelnök az újjáépítés részleteiről tartott sajtótájékoztatón hétfőn, Budapesten.
A kormány április 28-án döntött a budai Vár felújításának folytatásáról. A Honvéd Főparancsnokság egykori épületének helyreállításával kezdődik meg a budai Vár 2012-ig tartó felújításának első szakasza -

"Ez év május 1-jén elkezdődött egy új időszámítás, most fejeztük be tulajdonképpen a XX. századot" - mondta a hétfői sajtótájékoztatón Medgyessy Péter, kiemelve az előző század okozta sebek begyógyításának fontosságát.

Konkrétan szólt a holokauszt áldozatainak tiszteletére rendezett megemlékezésről és az aradi Szabadságszobor helyreállításáról, de közlése szerint e sorba illeszkedik a második világháború idejéről itt maradt "fizikai sebek" begyógyítása is.

Medgyessy Péter bizottságot kért fel "nem politikai alapon", hanem a hozzáértésre alapozva, annak áttekintésére, mit lehet tenni a sebek begyógyítása, a nemzeti tudat erősítése érdekében.

A miniszterelnök elveikkel ellentétesnek nevezte azt a korábbi elképzelést, hogy a Várban egyfajta kormányzati közigazgatási központ jöjjön létre, méltónak nevezve azt a döntést, hogy e helyszín kulturális központ legyen, a magyar államiság egyfajta szimbólumát jelentse.

Kiemelte, hogy a Honvéd Főparancsnokság egykori épülete rontja a Vár képét, egyúttal folyamatosan emlékeztet a második világháborúra.

A majdani funkcióról párbeszédet kezdeményeznek, biztos azonban, hogy az épület kulturális szerepet fog betölteni.

Breuer Péter BPI.