Stabil OEP-finanszírozást sürgetnek

Az Egészségügyi Bizottság felkérte a főpolgármestert, kezdeményezzen mielőbbi egyeztetést az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál az elmaradt finanszírozás sürgős utalása érdekében,
mert e nélkül a kis ágyszámú, kis költségvetésű egészségügyi intézmények még az év vége előtt fizetésképtelenné válnak - tudatta közleményben a Városháza sajtóirodája.

A Fővárosi Közgyűlés Egészségügyi bizottsága 2003. november 20.-i ülésén sok más napirendi pont megtárgyalása mellett áttekintette a fővárosi egészségügyi intézmények 2003. október havi tartozásállományát.

A Bizottság a napirendi vitában megállapította, hogy az OEP finanszírozási gyakorlata a kórházak helyzetét rontja azzal, hogy az elismert és elfogadott teljesítmények alapján járó havi finanszírozást nem, vagy időben nem folyósítja. Ez a rendszer, különösen az év második felében és különösen a kis költségvetésű, kis intézményeknél akár oda is vezethet, hogy a kórházak önhibájukon kívül fizetésképtelenné válnak, annak összes ódiumával. A Fővárosi Önkormányzat, mint tulajdonos, és mint a fekvőbeteg ellátásért felelős, e gyakorlattal nem érthet egyet. Ezért az Egészségügyi Bizottság felkérte a Főpolgármestert, kezdeményezzen mielőbbi egyeztetést az OEP-nél az elmaradt finanszírozás sürgős utalása érdekében, mert e nélkül a kis ágyszámú, kis költségvetésű intézmények még az év vége előtt fizetésképtelenné válnak.

A Bizottság a vitában felmérte a kórházak jövő évi helyzetét és egységesen aggodalmának adott hangot a gyógyító-megelőző ellátások és ezen belül a kórházak 2004. évi várható finanszírozási helyzete miatt. A Parlament előtt lévő költségvetési törvényjavaslat mind az eredeti, mind a benyújtott módosítások utáni (jelenlegi) állapota egyre rosszabb helyzetbe sodorja a gyógyintézeteket, amelyek a működésük finanszírozása terén jelentős reálérték vesztéssel számolhatnak. Ennek fő komponensei az ÁFA emelések, a gyógyszerárak, illetve az energiaköltségek. A Fővárosi Önkormányzat kórházainak becsült 2004. évi deficitje mintegy 5,5 milliárd forint a ma ismert költségvetési irányszámokkal számolva, amelyet sem a tulajdonos Főváros, sem a gazdálkodó kórházak pótolni nem tudnak. Ezért az Egészségügyi Bizottság egyhangú határozatában kéri az összes illetékes döntéshozót, hogy vizsgálják felül a 2004. évi központi költségvetés egészségügyi ágazatot érintő előirányzatait és döntéseikben az ellátás fenntarthatóságának szempontját vegyék figyelembe. Ellenkező esetben prognosztizálható, hogy sérül a lakosság ellátásának színvonala a jövő évben.

(Főpolgármesteri Hivatal Sajtóiroda)