Zuhanytálca választás

A legtöbb fürdőszoba felújítás, lakásfelújítás azért kezdik el, mert a fürdőkádat megunták vagy csak nincs rá szükség és zuhanykabinra szeretnének válltani!

Ilyenkor a megrendelő elkezd nézelődni és abban a hitben választ zuhanytálcát, hogyha a kereskedő forgalmazza, és mindegy mennyi pénzt kér el érte kap egy tökéletes zuhanytálcát. Sajnos ez nem így van. A megrendelő talán ott követi el a legnagyobb hibát, hogy nem kéri ki egy vízszerelő véleményét, és ezzel eléggé alá tudják becsülni a felújítási költségeket.

 

Zuhanytálcákból 3 fajtát különböztetünk meg:

  -  Acryl

  -  Zománcos

  -  Épített


Pár szóban vegyünk szemügyre szépen sorban a zuhanytálca típusokat, itt a saját véleményünket írjuk le mint vízszerelők, akik nap mint nap találkozunk a tálcákkal!


Acryl tálca


Szinte bármilyen formát megcsinálnak acryl-ból, de valahogy a gyártási folyamat során ezek a tálcák vetemednek, a derékszög nem lesz derékszög. Maga az acryl tálcának az a neve, hogy acryl, de nem teljes anyagvastagságban az! Szoktak bele pozdorja és / vagy zártszelvény merevítést betenni. A gyári lábak arra jók, hogy a vízszerelő elkövesse a legtöbbet, hogy a zuhanytálca teteje vízszintbe kerüljön. Utána ha nem lesz megfelelő képen alátámasztva egy kb 75 kg vagy nehezebb ember alatt, huppoghat a tálca belseje, ettől idővel eltörhet a tálca és már lehet is cserélni. Találkoztunk olyannal is, ráadásul, hogy a zuhanytálcát az ablak felé fordítottuk és szó szerint átsütött rajta a nap, bizonyos helyeken, ez csak úgy lehet, hogy ott az anyagvastagság vékonyabbra sikeredet, és az ilyen helyeken sérülékenyebb a tálca. Lehet, jó acryl tálcákat venni, de az 100 ezres nagyságrendű, és súlya is van elég rendesen, a súlyba nem mennék bele, mert ez sok mindentől függ.


Zománcos tálca


Itt egy kicsit kevesebb lesz a véleményezésünk. Vas tálca van lezománcozva. Ez addig jó, míg a tálcát csak felülről éri a víz és a zománcozás nem sérül. Miután a zománc megpattan sérülés lesz rajta és a víz eljut a vashoz, onnantól már csak idő kérdése, hogy a rozsda átrágja magát a tálcán. A beépítése kissé nehezebb mint az acryl-é, de semmi nem lehet tökéletes.


Épített tálca


Szükséges, hozzá egy zuhanyfolyóka, némi beton, és csúszásmentes járólap, és nem utolsó sorban egy jó burkoló. Bár aki csináltat egy fürdő felújítást, annak megvan a burkolója akiben bízik!


Az épített zuhanytálca építési sorrendje: a vízszerelő megcsinálja a lefolyót és rögzíti a megfelelő pozícióban, 2-3 vödör vízzel érdemes kipróbálni, hogy tömör e a vezeték. Jöhet a burkoló felbetonozza a megfelelő szintig, száradás után jöhet az egész kabin felületén a kenhető vízzáró szigetelés, egy vagy több rétegben, attól függően, ki milyen márkát használ és azt milyen vékonyan vagy vastagon hordja fel. A folyékony fólia megszárad és jöhet a burkolás. a megfelelő burkolat megválasztásával! A burkolónak oda kell figyelni a lejtésre, hogy a víz a folyóka irányába folyjon. Megfelelő burkolóval bármilyen épülettípusban biztonságossá lehet tenni az épített zuhanytálcát, és nem fog ázni az alsó lakó.


Hogy mennyire jó az épített tálca?


Strandokon, újépítésű épületekben (sportközpontokban), kórházakban is egyre többen döntenek e mellett, nem véletlenül!


A zuhanytálca megválasztása után sem szabad elfelejteni, hogy azért törődést, bizony az összes berendezési tárgyunk megigényel. Zuhany esetében ez annyit jelent, hogy a zuhanytálca szifont érdemes takarítani! Hiszen fürdésnél belekerül a szifonba az elhalt hámsejtek, ha valaki a körmét fürdés közben vágja akkor körömdarabok, szappan, zsír, de talán a legnagyobb problémát a haj tudja okozni a szifonban. Szóval hetente egyszer de legritkábban havonta egyszer érdemes kitakarítani a szifont, hogy ne legyen dugulás!


Amennyiben ezt elhanyagoljuk ,és már csak akkor kezdünk el vele foglalkozni, ha már a víz megáll a zuhanytálcában, akkor már nem biztos, hogy elég lesz egy sima takarítás és kell hívni egy duguláselhárító szakembert, aki biztos eltudja hárítani a dugulást, viszont ezt a fajta szolgáltatást már meg kell fizetni! Ha tényleg heti 5-10 percet szán a szifontakarításra, akkor még spórolni is lehet, és nem utolsó sorban bosszúsága sem lesz, mert fog tudni fürdeni!